Predsjednik Republike Ivo Josipović uputio je predsjedniku Hrvatskoga sabora Josipu Leki pismo u kojem ga moli da u okviru svojih nadležnosti učini sve kako bi se u Saboru postigao konsenzus o promjeni izbornoga zakonodavstva i uvođenja preferencijalnog glasovanja već na idućim parlamentarnim izborima.
“Današnju isključenost građana iz političkog odlučivanja smatram neodrživom i zato sam zamolio Leku da u okviru svojih nadležnosti učini sve da se u Saboru postigne konsenzus o promjenama izbornog zakonodavstva koje bi bile primjenjive već za iduće izbore”, rekao je danas Josipović na konferenciji za novinare na kojoj je izvjestio o sadržaju pisma upućenog Leki.
Građani žele više sudjelovati u izborima
Josipović ističe da kao predsjednik države ima odgovornost za očuvanje njezina političkog sustava i stabilnosti, a pismom je želio otvoriti dijalog i proces traženja konsenzusa o važnim pitanjima za budućnost Hrvatske.
Naglašava kako je pritom uvažio očitu želju građana da više sudjeluju u političkim procesima, posebice izborima.
Povod pisma bio je da Leku i službeno obavijesti o tome da je pokrenuo proces za izradu prijedloga ustavnih promjena.
Taj je proces nastao na uvjerenju da građani iskazuju radikalno nezadovoljstvo postojećim zakonskim i ustavnim rješenjima, rekao je.
Temeljem podataka i materijala koje je prikupio, a koji su priloženi u pismu Leki, Josipović upozorava na opravdani interes građana, odnosno njihov osjećaj isključenosti iz procesa demokratskog odlučivanja, posebice kad je riječ o izborima.
“Građani su nezadovoljni niskom razinom otvorenosti sustava i niskim stupnjem odgovornosti političkih faktora, skupom i neefikasnom organizacijom države i radom ključnih institucija”, upozorio je.
Dramatičan raskol između stavova građana i zakonskih rješenja
Građani se ne slažu s nekim od odluka Sabora i prepoznaje se “dramatičan razlaz i raskol vrijedosti između stavova građana i zakonskih i ustavnih rješenja”, dodao je.
Sabor ima instrument koji omogućava da se već za iduće izbore osigura preferencijalno glasovanje, dakle veći utjecaj građana na izbor zastupnika, da poveća participaciju građana u izborima, naglasio je.
Ne ulazeći u cjelinu pitanja i osoba koje su predložile referendumsku inicijativu “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”, Josipović je istaknuo kako i ta inicijativa i broj potpisa koje je prikupila jasno pokazuju da građani žele drukčiji izborni sustav.
“Mislim da je nedopustivo da smo više demokratske standarde dopustili kod izbora za Europski parlament nego za naš Hrvatski sabor”, ustvrdio je.
Građanima treba poručiti da političke stranke i izborni sustav ne služe nametanju kandidata koji su više ili manje ovisni o stranačkim nomenklaturama, istaknuo je Josipović.
“Očito je da postoji disparitet ili sukob vrijednosti onoga što se i kako odlučuje u Saboru i očekivanja građana. Sabor je izložen i poruzi javnosti, a upravo suprotno, mora biti centralno mjesto konsenzusa, i zato propisima treba osigurati da već svojim izborom to i može biti”, ustvrdio je Josipović te poručio kako svi politički faktori u tom smislu imaju odgovornost za djelovanje bez odlaganja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa