Zbog udara bure sinoć je urušena stara, napuštena kuća u selu Kričina kod Bribira, a kamenje i drugi materijal s kuće prekrio je cestu pa je za sav promet zatvorena cesta Bribir-Grižane, izvijestila je u utorak Vinodolska općina.
Materijal sa stare, zapuštene i napuštene kuća zatrpao je prometnicu točno na granici između Bribira i Grižana. Pitanje je kad će se prometnica osposobiti za promet. Naime, još se pola kuće nadvilo nad cestu i pitanje je hoće li se obrušiti na prometnicu pod naletima bure ili će se sutra ostatci kuće morati otklanjati.
> Danas sunčanije, ali još uvijek hladno, na Jadranu i orkanska bura
Interventne službe su na terenu, izvijestili su iz Vinodolske općine.
Zbog olujne bure na području Hrvatskog primorja bilo je srušenih grana i stabala. Tako je u Hreljinu stablo palo na prometnicu, ali su ga mještani brzo prepilili i uklonili pa nije bilo duljeg prekida prometa.
I za danas je Državni hidrometeorološki zavod izdao crveno upozorenje zbog vjetra za područje riječke regije i Kvarnera. Kroz Gorski kotar autocestom Rijeka-Zagreb, između čvorova Delnice i Čavle, mogu prolaziti samo osobna vozila.
Na Jadranu orkanska bura – poginuo vozač
Udari vjetra na krčkom mostu u ranim jutarnjim satima su blizu 180 kilometara na sat, stoga ne čudi najviši stupanj upozorenja sustava Meteoalarm kao niti brojna ograničenja u prometu.
Nažalost, udar vjetra odnio je i jedan život. Kod Prizne je poginuo vozač kamiona kojemu se vozilo prevrnulo uslijed orkanske bure.
“Jučer u 19:50 sati na dionici ceste broj 8 kod skretanja za Priznu za vrijeme zabrane prometovanja za sve kategorije vozila zbog orkanskog udara vjetra došlo je do prometne nesreće sa smrtno stradalom osobom”, izvijestila je ličko-senjska policija.
Za sada nepoznata muška osoba upravljala je kamionom s poluprikolicom nacionalne oznake Bosne i Hercegovine i sletjela ulijevo u ponor, gledano iz smjera Karlobaga u smjeru Senja, te je uslijed zadobivenih ozljeda preminula na mjestu događaja.
Očevid će se zbog sigurnosnih razloga nastaviti na mjestu događaja po smirivanju vremenskih prilika, odnosno po prestanku orkanskih udara vjetra.
Fotografiju su na Facebooku objavili gospićki vatrogasci. Osim njih, na intervenciji su bili i kolege iz JVP-a Senj.
Požar u Lokvi Rogoznici
I dalje je aktivan veliki požar koji je u ponedjeljak poslije 21 sat buknuo u Lokvi Rogoznici na predjelu Ivašnjak, a više od sto vatrogasaca s omiškog, makarskog, splitskog, kaštelanskog, solinskog, sinjskog i imotskog područja bori se s vatrom i orkanskim udarima vjetra.
Požar nije pod kontrolom.
– Uz ovakvu jaku buru ni ne može biti pod kontrolom. Cijelu noć trajala je borba, oko 100 vatrogasaca bilo je na terenu kako bi se obranile kuće, rekla je HRT-ova reporterka te o situaciji na terenu razgovarala s županijskim vatrogasnim zapovjednikom Ivanom Kovačevićem koji je istaknuo kako je na zapadnom dijelu požar poprilično pod kontrolom, međutim istočni dio još uvijek je aktivan.
– Većinu snaga prebacujemo tamo. Izvršila se i smjena ljudi koji su bili cijelu noć na terenu, kuće nisu ugrožene. Nadam se da će bura tijekom popodneva barem malo stati pa će olakšati barem malo posao. O zračnim snagama uopće ne razmišljamo zbog bure i temperature, rekao je.
Istaknuo je kako se radi o velikom području, sigurno je kilometar fronte na jednu i na drugu stranu.
– Trenutno je na terenu 115 vatrogasaca i 35 vozila, tako će ostati cijeli dan. Vatra je došla prilično blizu kuća, ali gdje su kuće tu su i putevi i vatrogasna vozila mogu doći i tu se ulažu sve snage, tako da nije bilo nešto posebno dramatično. Situacija je zasad u redu. Zbog bure može se dogoditi da se požar ponovno rasplamsa, ali nadam se da kuće neće biti ugrožene jer lakše je po danu radi vidljivosti i s kućama ne bi trebalo biti problema.
Rekao je kako se ne može nagađati o uzroku jer on nije često onakav kakav se čini.
– Djelatnici MUP-a i djelatnici Civilne zaštite će odraditi svoj posao i vjerojatno pronaći uzrok, zaključio je.
Vatra na požarištu i dalje vrlo aktivna, sve su vatrogasne snage na terenu i okružile su požar po cijeloj liniji fronta, rekao je zapovjednik DVD Omiš Višeslav Pešić. Napomenuo je i kako im je jaki vjetar cijelu noć otežavao posao gašenja, a gori borova šuma, makija i nisko raslinje.
– Situacija na požarištu je ista kao i sinoć. Požar smo okružili, no događalo nam se da bi se vatra nakon sat ili dva ponovno aktivirala. Borimo se, širimo i raspoređujemo snage po terenu. Srećom suzbijamo ga. Sinoć je čak vatra bila oko kuća, ali smo je suzbili. Odradili smo sinoć lavovski dio posla jer nam je orkanski vjetar otežavao gašenje, kazao je zapovjednik Pešić.
I kad ugasimo vatru, onda moramo to dobro sanirati, kazao je Pešić i dodao da u sanaciji zna doći do prebacivanja požara od 50 do 100 metara.
U Županijski vatrogasno-operativni centar dojava o požaru šume na predjelu Ivašnjak, u Lokvi Rogoznici stigla je sinoć oko 21.13 sati kada su na gašenje krenule sve raspoložive snage s omiškog i makarskog područja, troje vatrogasaca iz Javne vatrogasne postrojbe (JVP) grada Splita kao i tri vatrogasca iz Dobrovoljnog-vatrogasnog društva (DVD) Split.
Zbog orkanskog vjetra koji je vatri pomogao da se raširi, vatrena fronta u jednom je trenutku bila dulja od pola kilometra. Oko 22 sata na teren je u pomoć otišlo i desetak vatrogasaca iz DVD Kaštela, Mladost i Gomilica, potom troje iz DVD Solin, a sat vremena kasnije je već na požarištu bilo 33 vozila i 108 vatrogasaca s operativnog područja Omiš, Makarska, Split, Kaštela, Solin, Sinj, Imotski, te DIP Divulje.
HAK: Olujni vjetar ometa promet
Zbog olujnog vjetra za sve skupine vozila zatvoreni su:
- autocesta A1 Zagreb-Split-Ploče između čvorova Sveti Rok i Posedarje (obilazak je državnim cestama DC27 i DC50 preko Gračaca, Obrovca i Karina);
- Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Svete Marije Magdalene;
- državna cesta Maslenica-Zaton Obrovački (DC54);
- Paški most (DC106).
Samo za osobna vozila otvorene su:
- autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Čavle (obilazak za ostale skupine vozila je starom cestom DC3 kroz Gorski kotar);
- autocesta A7 između čvorova Škurinje i Orehovica (obilazak za ostale skupine vozila je kroz Rijeku);
- brza cesta Solin-Klis (DC1);
- Jadranska magistrala (DC8) između Bakra i Senja;
- DC25 Brušane-Baške Oštarije-Karlobag (zbog snježnih zapuha i vijavice);
- LC58107 lokalna cesta Križišće-Kraljevica.
Na autocesti A7 između čvorova Draga i Šmrika zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila).
Na Krčkom mostu (DC102) zabrana je prometa za I. i II. skupinu vozila: motocikli, prikolice za stanovanje, kamp prikolice s tri ili više osovina, autobusi na kat i autobusi duplih osovina koji vuku prikolicu, osobna vozila koja vuku malu prikolicu s jednom osovinom, dostavna vozila, kombi vozila, kombi vozila s prikolicom i kamioni s ceradom do 6t nosivosti.
Snijeg (susnježica) mjestimice pada u Slavoniji. Kolnici su mjestimice vlažni i skliski. Zbog niskih temperatura na cestama u unutrašnjosti moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima. Vozače HAK upozorava da na put ne kreću bez zimske opreme.
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama, a za ostala vozila obvezna je zimska oprema na cestama u Lici.