Kardum usporedio položaj Agrokora i ljekarne “Mala braća”

Foto: Snimka zaslona

Ekonomski komentator HRT-a Željko Kardum govorio je u HRT-ovom Studiju 4 o fenomenu “kolektivnog ekonomskog zaborava ili amnezije”. Neposredan povod ovome je da je u petak počelo obilježavanje jednog velikog jubileja – 700. godina postojanja ljekarne “Male braće” u Dubrovniku u franjevačkom samostanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Svečanom akademijom proslavljena 700. obljetnica dubrovačke Ljekarne Male braće

Bilo je mnogo govora o povijesti. Slušajući to zapamtio sam četiri ekonomska događaja, a daju jasne i nedvosmislene odgovore na mnoga pitanja koja građani danas postavljaju Agrokoru. Ljekarna franjevačkog samostana održala se 700. godina, a Agrokor kako vidimo nije 35 godina. “Mala braća” su puno više izdržala od velike braće, rekao je Kardum.

O tome kakve poveznice postoje Kardum je izdvojio među ostalim – tržišnu utakmicu. Na samome početku, kada je osnovana ljekarna “Male braće”, to je bilo u okviru franjevačkog samostana i oni su zapravo, radili za sebe. Pripravljali su lijekove i sve drugo što je trebalo – za “Malu braću”. Kada su vidjeli da to dobro rade, onda su to počeli raditi za prijatelje, poznanike i ostale. Na kraju su odlučili da će to raditi za sve građane, odnosno da će iskoračiti na tržište. Međutim svi zaboravljaju jednu stvar – oni su se našli na tržištu, ali u to vrijeme je već postojala jedna privatna civilna ljekarna u Dubrovniku koja nije izdržala tu konkurenciju jer su “Mala braća” pokazala svoju socijalnu notu pa su prodavali siromašnijima lijekove u pola cijene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mala braća” bila su ekonomski efikasnija, konkurentnija. To je jedan primjer onoga što se dogodilo Agrokoru ulaskom na tržište Lidla, Spara i ostalih. “Mala braća” npr. nisu dobivala plaću za svoj rad, nisu financirali djecu, supruge, a osim toga oni su zajedno živjeli i brinuli o svim troškovima – hrani, grijanju i ostalome, kazao je Kardum.

Dubrovčane nije mučilo to što nemaju više civilnu ljekarnu, već onu “Male braće”. Dobili su jednostavno jeftiniju uslugu. Vjerojatno će se tako dogoditi i s nekim kompanijama iz sustava Agrokora. A hoće li to građani išta primijetiti – mislim da i neće, kazao je Kardum. Ljekarna je ljekarna, nije civilna već redovnička, ali neke velike razlike za Dubrovčane nije bilo, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.