Peter Attwood (84) iz Kenta preminuo je u bolnici 30. siječnja nakon što je imao problema s kašljem i povišenom tjelesnom temperaturom koju je dobio prije Božića. Kao uzrok njegove smrti proglašeno je zatajenje srca te upala pluća, no testovi provedeni nakon njegove smrti otkrili su da je u njegovom plućnom tkivu bio prisutan Covid-19 što ga čini najranijom zabilježenom smrću u Velikoj Britaniji od te bolesti.
>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?
>Njemačka tajna služba presrela komunikaciju Kine i Svjetske zdravstvene organizacije
Umirovljeni tajnik tvrtke iz Kenta prve je simptome imao 15. prosinca, dva tjedna prije nego što je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila informacije o virusnim upalama pluća u Wuhanu. Njegova kći Jane Buckland optužila je kineske dužnosnike da su zataškali zarazu u najranijim danima te tvrdi kako bi njezin otac koji nikada nije putovao u inozemstvo, kao i mnogi drugi, još uvijek mogao biti živ da se ranije saznalo za novi koronavirus.
“Covid očito postoji mnogo duže nego što mi znamo”, rekla je i dodala: “Moj bi otac još uvijek mogao biti ovdje da smo ranije znali za prijetnju ovog užasnog virusa”, piše britanski Metro, a prenosi Večernji list.
Jane (46) također je imala simptome zaraze prije Božića, a oni su uključivali suhi kašalj i vrućicu. Ona nije sigurna je li imala koronavirus, no razmišlja o plaćanju testa koji provjerava antitijela. Njezina je 18-godišnja kćer slične simptome razvila početkom siječnja. Do sada se smatralo da je 70-godišnja žena preminula u ožujku prva žrtva koronavirusa u Velikoj Britaniji, no sada je potvrđeno da je koronavirus stigao mnogo ranije nego što se prvotno smatralo.
Sumnje u izvješća iz Kine, već su dale brojne države, uključujući SAD i Veliku Britaniju
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Tedros Adhanom Ghebreyesus mjesecima je odbijao proglasiti pandemiju i umjesto toga zahvaljivao je Kini što nam “povećava sigurnost”. Zbog navedenog je utjecajni američki think-tank kojeg je osnovao Henry Kissinger objavio kako Tedros duguje Kini nakon što ga je komunistička partija podržala tijekom njegova izbora za generalnog direktora 2017. godine.
No, osim SAD-a, kritike na račun SZO-a stigle su iz Tajvana jer je isključen iz razgovora o borbi s koronavirusom usprkos uspjesima koje je polučio. Tajlandska je Vlada upozorila SZO na rizik od prijenosa virusa s čovjeka na čovjeka još u prosincu, no nije bila saslušana.
Kasnije, zbog izglednog upletanja kineske Komunističke partije u podatke glede koronavirusa, reagirala je i Velika Britanija koja ih je optužila za umanjenje broja potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom između 15 i 40 puta, kako bi se umjetno povećala smrtnost od virusa i time izazvalo zatvaranje gospodarstva u državama diljem svijeta. Da je Kina umanjila broj zaraženih, potvrdili su stručnjaci iz Hong Konga.
Izvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.