Koje usluge nudi sustav e-Građani?

Uvođenje još jedne vrste osobne iskaznice, one ‘čipirane’, ponovno je u središte stavilo i korištenje sustava e-Građani. Početkom lipnja prošle godine pokrenut je sustav koji je trebao pojednostaviti komunikaciju građana i javne uprave, no mnogi građani ne znaju niti kako do njega, niti što im ovaj sustav nudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako do sustava e-Građani?

Preko Središnjeg državnog portala građani mogu pristupiti svom Osobnom korisničkom pretincu (omogućuje primanje elektroničkih poruka upućenih od tijela javne uprave osobno korisniku te pristup elektroničkim javnim uslugama u Republici Hrvatskoj). Kako bi u njega ušli morate imati vjerodajnice ePass(korisničko ime i lozinka kojima se registrirate) ili mToken(aplikacije za mobilni uređaj za generiranje jednokratnih lozinki), a njih možete podići u poslovnicama Fine. Inače, u sustav se može prijaviti i sa vjerodajnicama eduHR te HZZO-a, ali i sa HPB Token/mToken-om i uz podatke za ePoštu.

Na vama je da odaberete ePass i/ili nešto sigurniji mToken, koji vam je dostupan kao mobilna (iOS, Android ili Windows) ili web aplikacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz nekoliko minuta u Fini ćete popuniti nekoliko podataka, kojima će vas sustav registrirati i poslati vam mail preko kojeg možete nastaviti prijavu na računalu. Kada kliknete na link iz maila sustav će vas tražiti da unesete aktivacijski kod koji ste dobili u Fini te da potom unesete svoje korisničko ime i lozinku.

Nakon prijave u Pretinac dobivate nekoliko poruka dobrodošlice raznih ministarstava i državnih tijela koja će vas obavijestiti kad vam ističe registracija ili osobna iskaznica ili da morate platiti porez na auto te niz drugih podataka.

Što sve možete u sustavu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da roditelji preko Pretinca mogu vidjeti ako je dijete izostalo dan ranije iz škole, a tu su i i e-Matične knjige, gdje možete dobiti domovnicu, rodni list, vjenčani list i izvadak iz matice rođenih. Sada ih možete odmah izraditi i isprintati ili ih poslati na e-mail. Ipak, puni smisao ovo će dobiti tek kada svaki državni ured bude sam mogao do podataka, te kada ne budemo morali odlaziti na šaltere.

Putem Osobnog korisničkog pretinca, osim pregleda obavijesti koje su vam osobno upućene, imate dostupne 22 usluge:

1. Registar birača
2. Moj OIB
3. mojID
4. Osobni korisnički pretinac
5. e-Matične knjige
6. e-Dnevnik za roditelje
7. ePKK Porezno knjigovodstvena kartica
8. Pregled izabranog liječnika
9. Zahtjev za izdavanje Europske kartice zdravstvenog osiguranja (EKZO)
10. Korisničke stranice HZMO-a
11. Elektronički zapis o radno pravnom statusu
12. Burza rada
13. Sustav elektroničkih usluga REGOS-a
14. Moj račun REGOS
15. Registar birača e-Privremeni upis
16. e-Usluge MUP-a – elektronički zapis o prebivalištu, boravištu i vlasništvu vozila
17. Kalkulator doplatka za djecu
18. eJOPPD – omogućuje uvid u ukupne primitke, obračunate doprinose i poreze
19. Realizirani recepti – uvid u realizirane recepte u posljednjih šest mjeseci (prva usluga uspostavljena na većoj sigurnosnoj razini – 3 pa joj se ne može pristupiti uz korisničko ime i lozinku)
20. e-Savjetovanja – omogućuje sudjelovanje korisnika u procesu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću koje provodi Ministarstvo poduzetništva i obrta u skladu sa Zakonom o procjeni učinaka propisa
21. Zajednički informacijski sustav zemljišnih knjiga i katastra ZIS OSS
22. eSavjetovanja – omogućuje uključivanje u otvorena javna savjetovanja u postupku donošenja zakona, drugih propisa i akata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema posljednjim objavljenim podacima, početkom ovog mjeseca, na sve elektroničke usluge građani su se prijavili ukupno 2.254.570 puta. Najčešće korištena e-usluga je Osobni korisnički pretinac s 701.464 prijava. Ipak, to što koristite ovaj sustav ne znači nužno da ćete sve navedene usluge moći i dobiti preko računala jer se brojni građani žale da im je dio usluga dostupan, da se i dalje moraju obraćati nadležnim uredima.

Elektronička osobna iskaznica nije donijela ništa osim dodatnog troška

Uvođenjem elektroničke osobne iskaznice, za koju se od ponedjeljka primaju zahtjevi za izdavanje, hrvatski građani zasad će moći koristiti samo za pristup uslugama e-Građani, koje ionako već koriste. Iako je najavljena kao revolucionarno rješenje koje će smanjiti birokratizaciju i ubrzati administrativne usluge, nova osobna zasad služi samo kao token za pristup sadržajima na portalu e-građani.

Nova osobna tako ima elektronički čip, na koji će se pohranjivati identifikacijski i potpisni certifikat, ali u sustavu e-Građani još uvijek ne postoje usluge za koje se traži e-potpis. Tako zapravo kod svih zahtjeva koji traže potpis i dalje morate fizički otići kod službenika i osobno potpisati zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uostalom, kako bi koristili e-osobne kao tokena, građani će kod kuće morati imati instaliran čitač pametnih kartica, koji košta nešto više od 100 kuna, tako da bi vas to, zajedno s novom osobnom, moglo ukupno stajati oko 200 kuna.

Sustav e-glasača još nemamo

Ono do čega još nismo došli, iako sada imamo infrastrukturu za to jest sustav e-glasača. Izbori bi tako bili dostupniji mnogo većem broju hrvatskih državljana i brača, naravno, onima koji su informatički obrazovani, no pojavljuju se i brojna pitanja poput toga što je s tajnosti glasovanja. Elektroničko glasovanje je računalni oblik glasovanja u kojemu birač ne mora doći na biračko mjesto, ispuniti glasački listić i ubaciti ga u glasačku kutiju, nego daje svoj glas pomoću “računalnog miša”. Naziva se i internetskim glasovanjem, online-glasovanjem, a skraćeno se označuje engleskom riječi kao eVoting.

Naravno, uz ministra Bauka, koji nikako da riješi problem birača-duhova, odnosno činjenicu da RH ima 250.000 birača više nego punoljetnih stanovnika, sustav glasovanja koji bi mogao donijeti transparentnost, teško da će biti uveden.

Zaključak – još smo daleko o idealnog sustava

Odlazak u Finu i pristup u sustav e-Građani možete obaviti za jako kratko vrijeme, no čini se da će ovaj postupak informatički neobrazovanim građanima biti i dalje nedovoljno pristupačan. Ista je situacija i s osobnom s elektroničkim čipom, od nje još uvijek nema koristi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.