Nedopustivo je i neprihvatljivo da se Hrvatska radiotelevizija, koja je javni servis građana, koristi u predizborne svrhe jednog kandidata, kandidata SDP-a i Vlade, predsjednika Ive Josipovića, istaknuo je šef izbornog stožera HDZ-a za predsjedničke izbore i međunarodni tajnik HDZ-a Miro Kovač.
Kovač je naveo primjer izvještaja s NATO-vog summita u Cardiffu, kada su u središnjem Dnevniku HRT-a, cenzurirani svi kadrovi u kojima je Kolinda Grabar Kitarović s visokim svjetskim dužnosnicima poput Baracka Obame, Davida Camerona i Angelom Merkel, dok su i prilozima drugih televizijskih kuća objavljeni.
Kao drugi primjer cenzure Grabar Kitarović, Kovač je naveo otkazivanje dogovorenog termina intervjua u HTV-ovoj emisiji 19. rujna, u zamjenu za koji su ponuđene druge emisije u listopadu.
Zbog cijele situacije iz HDZ-a apeliraju na hrvatsku javnost i Programsko vijeće HRT-a, kojemu će uputiti i službeni dopis te ozbiljno razmišljaju o tome treba li Kolinda Grabar Kitarović kao predsjednička kandidatkinja HDZ-a, uopće sudjelovati u HTV-ovim emisijama dok se ova situacija ne utvrdi, istaknuo je Kovač.
“Na HRT-u je prisutna opasna cenzura”, istaknula je saborska i predsjednica Odbora za medije HDZ-a Sunčana Glavak, osvrnuvši se na cenzuriranje Kitarović za vrijeme NATO-vog summita četvrtoga rujna, naglasivši kako su kadrovi na kojima je HDZ-ova predsjednička kandidatkinja prikazani samo u Dnevniku 3, koji je igrom slučaja ukinut ovoga tjedna.
“Pristojba koja se plaća iznosi milijardu i 400 milijuna kuna. To je pristojba koja je najveća izravna potpora bilo kojem javnom poduzeću u Hrvatskoj”, istaknula je Glavak dodavši kako bili glasači ove ili one političke opcije imate pravo biti jednako informirani.
Glavak je kazala kako su nakon što je Kitarović telefonski sudjelovala u Studiju 4, započele kadrovske smjene i u toj emisiji. Europarlamentarka HDZ-a Ivana Maletić nekoliko je puta pozivana na gostovanja u emisijama HRT-a, no obje emisije su otkazane, navela je.
“Prateći središnji Dnevnik HRT-a došli smo do podataka kako je u kolovozu Josipović bio prisutan 1960 sekundi, a Kitarović 516 sekundi. U rujnu je Josipović bio prisutan 562 sekunde, za razliku od Kitarović koja je bila 252 sekunde, istaknula je Glavak.
Nakon što je Kitarović izrazila zabrinutost za sigurnost vezanu uz stanje zrakoplovstva, o tome se oglasio i predsjednik Josipović, što je na HTV-u bilo popraćeno sa 603 sekundi, dok je Kolinda Grabar Kitarović bila svega 53 sekunde, navodi Glavak.
“Ako je sve iznijeto dirigirano, riječ je o opasnoj cenzuri koja je nezamisliva u uređenim demokracijama”, kazala je Glavak.
“Ozbiljne televizijske kuće i servisi ispunjavaju javnu funkciju, a to znači ulaganje u kreativne snage i reforeme, a reforme na HRT-u se događaju kroz česte kadrovske promjene, tzv. nepodobnih i promjene sheme, a mi ne znamo što javni servis radi u sljedeća 24 sata”, zaključila je Glavak.
Na pitanje novinara je li usporedivo stavljati predsjedničke kandidate u isti kontekst jer kampanja nije počela te je jedan kandidat predsjednik kojega se više prati, Kovač je kazao kako je riječ o predkampanji u kojoj je normalno da urednici i novinari moraju osigurati da dva kandidata imaju ravnopravan status, što trenutno nije slučaj.
“Ne treba biti zabrnut za rejting Grabar Kitarović, koji je jako dobar i raste, reakcije ljudi na nju su sjajne, a to je ono što je bitno”, komentirao je Kovač nedavni intervju Grabar Kitarović na jednoj lokalnoj televiziji.