Kujundžić tvrdi da ljekarnik nema pravo na priziv savjesti – što kažu propisi ljekarničke struke?

Foto: fah

Slučaj “Priziv savjesti”, kad je zaprimljena žalba koja se odnosi na priziv savjesti djelatnice u ljekarni Čelina na Jordanovcu koja je odbila prodati djevojci kontracepcijske pilule u medijima, završio je time što je ministar Milan Kujundžić ustvrdio da ljekarnici nemaju pravo na priziv savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema ministru, priziv savjesti radnika i radnica u ljekarnama definiran je Kodeksom ljekarničke etike i deontologije Prema stavku trećem, članku 12. Kodeksa: „Magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika“.

No ministar Kujundžić je ipak dijelom zanemario postojeće propise i smjernice Hrvatske ljekarničke komore koji priznaju ljekarnicima pravo na priziv savjesti.

Kodeks ljekarničke etike i deontologije skup je pravila ponašanja koja obvezuju svakog magistra farmacije da svoj život i svoju struku posveti dobrobiti i zdravlju čovjeka i kao takav proizlazi i propisan je Zakonom o ljekarništvu. On navodi, u točki 3. članka 12, kako ministar tvrdi, da pravo na priziv savjesti postoji samo ako se time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika, no upravo u na gornjoj poveznici navedenom izdanom naputku HLJK u vezi kontracepcijske pilule ellaOne, kontroverznog kontraceptiva za koji niz stručnjaka upozorava da osim kontraceptivnog može imati i abortivno djelovanje, komora navodi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravo je ljekarnika uputiti prigovor temeljen na osobnim razlozima. Ljekarnici imaju pravo odbiti provođenje ljekarničke skrbi u slučajevima kad se to kosi s njihovim osobnim uvjerenjima, moralom ili religijom, te kad vjeruju da će njihova savjest biti povrijeđena tim postupkom.

Prigovor treba uputiti pretpostavljenima, a nikako pacijentu ili propisivaču. Ljekarnik koji upućuje prigovor savjesti mora obavijestiti svoje poslodavce na vrijeme, tj. što prije moguće.

Ministarstvo zdravlja obmanulo javnost – Hrvatska nije morala uvesti bezreceptnu prodaju ellaOne tablete

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavci trebaju prihvatiti prigovor savjesti, omogućiti pacijentu pravo na lijek, a istovremeno izuzeti ljekarnika koji upućuje prigovor savjesti u postupku izdavanja. Takav način izdavanja lijeka ne smije izazvati neugodnost pacijentu.”

Iz toga proizlazi da ljekarnici imaju pravo na priziv savjesti, no da se na njega trebaju pozvati pred pretpostavljenima, a ne pred pacijentom.

Ministar Kujundžić tvrdi da ljekarnici nemaju pravo na priziv savjesti – je li u pravu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska ljekarnička komora o prizivu savjesti: ‘Ne može se uspoređivati čije je pravo veće’

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.