Politički imenovana HNS-ova ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u utorak prije početka sastanka Posebnoga stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije kako, kao i cijela javnost, puno očekuje od toga sastanka što se održava u Banskim dvorima.
Posebice je istaknula tri teme, među kojima je i da se Akcijski plan za provedbu spomenute strategije mora na toj strategiji i temeljiti jer ju je donio Hrvatski sabor.
Kao drugo, rekla je da rad Posebnoga stručnog povjerenstva mora biti otvoren i transparentan i ocijenila kako tek tada možemo njegov rad i procjenjivati. Treća tema koju je istaknula je činjenica da je za Ministarstvo znanosti i obrazovanja, i njoj osobno kao ministrici, izuzetno važno da Akcijski plan bude donesen u razumnom roku, da bude provediv i da se temelji na Strategiji obrazovanja, znanosti i tehnologije. Objasnila je kako je to važno zbog planiranja proračuna i povlačenja europskoga novca.
U tom smislu, zaključila je ministrica Divjak, očekuje i suradnju Posebnoga stručnog povjerenstva.
Uzelac: Nacrt Akcijskog plana odudara od Strategije, to je nedopustivo
Član Posebnoga stručnog povjerenstva Slobodan Uzelac ocijenio je kako nacrt Akcijskog plana o kojemu će se razgovarati i raspravljati na sastanku, odudara od Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije što je, smatra, nedopustivo.
Izjavio je kako ne zna tko je autor nacrta Akcijskog plana i podsjetio da je Posebno povjerenstvo do sada održalo 14 sjednica. Ocijenio je da je pitanje kakav je stil rada u Povjerenstvu te da ne postoji dovoljno distinkcije između mjera i ciljeva Strategije koja se, dodao je, može i mijenjati ako je to potrebno.
> Mornar uoči sjednice Povjerenstva za strategiju obrazovanja napao Dijanu Vican
Član Povjerenstva Vedran Mornar, koji je u nekim medijima ukazivao na nedostatke nacrta Akcijskoga plana, kratko je izjavio da “ima u torbi pripremljenu ostavku”.
Kostović: To je tek nacrt i ništa nije izbačeno iz Strategije
Za člana Posebnoga stručnoga povjerenstva akademika Ivicu Kostovića važno je ukazati na to da je riječ tek o nacrtu Akcijskog plana koji je, podsjetio je, poslan na očitovanje u 56 ustanova.
Napomenuo je da Akcijski plan donosi Hrvatski sabor, priprema ga Vlada Republike Hrvatske te dodao kako je ” sada unaprijed galama, a tri godine se nitko nije bunio što nema Akcijskog plana i to mi je najveći fenomen koji ne mogu objasniti drukčije nego nekim političkim momentima”.
Sabor će, rekao je, “moći usporediti je li Strategija poštovana i je li Vlada u sklopu svojih kompetencija napravila mjere u okviru Akcijskog plana”.
Novinarsku primjedbu kako su “neki dijelovi Strategije izbačeni u Akcijskom planu”, Kostović je prokomentirao kako su novinare u “tu terminologiju vjerojatno naučili neki članovi”.
Ustvrdio je kako “iz Strategije nije ništa izbačeno, već samo nešto nije stavljeno u taj akcijski plan, dopustimo drugi rječnik nego što govore Budak i Mornar”.
Podsjetimo, početkom godine Vlada Andreja Plenkovića osnovala je novo stručno Povjerenstvo za provedbu strategije obrazovanja.
U novo povjerenstvo ušlo je 11 članova, a njegova je predsjednica rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican, Članovi su akademici Ivica Kostović, Miroslav Radman i Milena Žic Fuchs, te prof. dr. sc. emeritus Josip Milat, prof. dr. sc. Slobodan Uzelac, prof. dr. sc. Drago Šubarić, rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Pero Lučin, prof. dr. sc. Vedran Mornar, prof. dr. sc. Davor Romić i dr. sc. Vilmica Kapac.
U Povjerenstvo je imenovano i troje bivših resornih ministara te nekoliko pomoćnika i državnih tajnika.
Hrvatska narodna stranka (HNS) tada je žestoko napala njegov sastav ocijenivši ga krajnje desnim i konzervativnim. Bivši predsjednik Povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, SDP-ov kandidat za novog ministra obrazovanja, Neven Budak kazao je pak kako je novi sastav politički te da to nije dobro za provedbu niti Kurikulne reforme, niti za Strategiju obrazovanja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa