Lalovac: Bankari su bili bahati i podcjenjivali 50.000 dužnika

“Skeptičan sam prema projekcijama HNB-a. Vjerojatno ćemo pravu istinu znati kada konverzije počnu. Krajnji rok je 14.11.”, izjavio je ministar financija Boris Lalovac u emisiji Hrvatskog radija ‘A sada Vlada’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je istaknuo kako u sedam mjeseci teških pregovora HNB nije želio sudjelovati, a da su bankari bili bahati i podcjenjivali 50.000 dužnika, piše vecernji.hr

“Kakve god mehanizme banke imale, država ima sve mehanizme. Bit će im uveden porez na aktivu, porez na financijske transakcije”, poručio je ministar Lalovac i dodao da su prijetnje arbitražom spinovi bankara.

“Pokušavaju preplašiti hrvatsku javnost. Poručujem im da će to platiti same”, rekao je Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar se osvrnuo i na već otplaćene kredite u švicarskim francima te je rekao kako se nažalost ti krediti nisu mogli ubaciti u konverziju. – Zbog retroaktivnosti, zakon bi mogao pasti na Ustavnom sudu – dodao je.

“Ostavljamo dobro stanje u blagajni, deficit je nikada manji”, zaključio je Lalovac.

HNB: Trošak konverzije oko 8 milijardi kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, saborski Odbor za financije jučer je jednoglasno podržao izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju i izmjene Zakona o kreditnim institucijama kojima je Vlada predložila rješenje za problem dužnika kredita u švicarskom franku, dok je Odbor za zakonodavstvo zakone podržao s jednim suzdržanim – Josipom Kregarom. Iako je HDZ posljednjih dana govorio protiv vladinog rješenja krize s kreditima u švicarcima na odboru je za zakon glasovao i HDZ-ov Davor Miličević, dok drugi HDZ-ovi članovi nisu došli.

HNB je jučer na svojim internetskim stranicama objavio i izvješće koje su poslali saborskom Odboru za financije i državni proračun o problematici zaduženja građana kreditima u švicarskim francima i prijedlozima mjera za olakšavanje pozicije dužnika u švicarskim francima. U tom dokumentu stoji da bi konverzija kredita u švicarskim francima u eurske kredite stajala oko 8 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.