Martina Dalić: Vlada je stabilna bez obzira na ploču u Jasenovcu

Foto: fah

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić ocijenila je u petak da je Vlada nakon jučerašnjih događaja oko HOS-ove ploče u Jasenovcu stabilna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitana za ocjenu koliko je vlada nestabilna nakon jučerašnje reakcije tj. nezadovoljstva SDSS-a i HNS-a, HDZ-ovih partnera u Vladi nakon premještanja HOS-ove ploče iz Jasenovca u Novsku, odgovorila je kako misli da je Vlada vrlo stabilna te da joj je zadaća rješavati probleme koji se pojavljuju u raznim segmentima društva.

“Ovo je jedan od problema na rješavanju kojeg je uloženo puno truda, posebno premijera, sa svim sudionicima toga problema, uključujući i naše političke partnere. Rješenje koje smo pronašli jest upravo ovo, čija je prva faza učinjena jučer, a cjelovito ćemo donijeti u odgovarajućoj zakonskoj proceduri i na preporuku Povjerenstva za suočavanje s pitanjima prošlosti, od kojeg očekujemo značajan doprinos kako urediti ova prijeporna ideološka pitanja”, rekla je Dalić.

Zamoljena za komentar ponovnog pokretanja postupka pred Povjerenstvom za sukob interesa kada je u pitanju bonus njezina supruga zaposlenog u Ini, a koji nije prijavila u imovinskoj kartici, odgovorila je da je povjerenstvu uputila pismo tražeći instrukcije o prijavi bonusa, s obzirom da je njezin suprug zaposlen u trgovačkom društvu i dužan je poštovati poslovne tajne toga trgovačkog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, nisam još primila odgovor Povjerenstva, pa vam ne mogu detaljnije reći što i kako činiti”, dodala je.

Ina razmatra kako povećati zaposlenost

Vladi je iznimno važno stvaranje uvjeta za povećanje zaposlenosti u Sisačko-moslavačkoj županiji i u tom smislu je dobro što Ina razmatra razne opcije za Rafineriju nafte (RN) Sisak, ocijenila je u petak potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Marina Dalić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje za komentar Deloitteove analize opstojnosti RN Sisak, uz napomenu da o toj analizi informaciju ima iz medija kazala je da je “ispravan smjer analizirati mogućnosti i poslovne prilike koje će rezultirati zadržavanjem zaposlenosti u Sisačko-moslavačkoj županiji i razvojem poslovanja u tome području”.

“Nama kao Vladi je iznimno važno da se u Sisačko-moslavačkoj županiji, koja je tijekom proteklih godina značajno pogođena propašću starih, socijalističkih poduzeća, održe i razvijaju mogućnosti za zapošljavanje velikih tvrtki, a onda naravno i malih”, rekla je Dalić nakon predstavljanja projekta “Sve na jednom mjestu” kojim se građanima i poduzetnicima približavaju mogućnosti instrumenata unutarnjeg tržišta EU-a.

“Ina je tu jedan od sigurno najvažnijih poduzetnika i meni je stoga drago da razmatra razne opcije kako povećati zaposlenost. Naravno, konačne odluke donijet će upravljački organi Ine”, rekla je Dalić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalnim partnerima i Radničkom vijeću Ine u četvrtak su Deloittovi konzultanti predstavili rezultate analize opcija održivog poslovanja sisačke rafinerije.
U Ini kažu da Deloitteova analiza, kao i sve dosadašnje, pokazuje kako je konverzija Rafinerije nafte Sisak u logistički centar ekonomski najisplativije rješenje.
Nekoliko prijedloga iz Deloitteove analize kombinira mogućnost prijevoza naftnih poluproizvoda između dviju rafinerija – i to u oba smjera, radi bolje iskoristivosti kapaciteta, s mogućnošću proizvodnje bitumena i kalciniranog koksa u Sisku.

U priopćenju Uprave Ine kaže se da Deloitteovo izvješće “jasno ukazuje kako je prijelazna opcija samo rješenje na srednji rok, koje podrazumijeva konverziju Rafinerije nafte Sisak u potencijalno bio-rafineriju i logistički centar od 1. siječnja 2021. godine ili najkasnije s početkom rada postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka, Ininog ulaganja procijenjene vrijednosti od oko 3 milijarde kuna”.

Prema poslovnim rezultatima Ine, u 2016. godini Rafinerija nafte Sisak generirala negativni tijek novca u iznosu od 194 milijuna kuna, dok je negativan financijski efekt na dobit iz osnovne djelatnosti iznosio 264 milijuna kuna.
Takav trend nastavio se i u prvom polugodištu 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.