Stručnjak za ustavno i europsko pravo dr. Mato Palić u tekstu u Hrvatskom glasniku podsjeća na to da je predsjednik Hrvatske vlade Andrej Plenković zajedno s drugim visokim državnim predstavnicima na Dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima odao počast i “narodnim herojima” među kojima je i komunistički tlačitelj Jakov Blažević.
Republika Hrvatska je u Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima uvrstila i 23. kolovoza kao Dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima – nacizma, komunizma i fašizma. Na taj je način Hrvatski sabor potpuno opravdano navedenom danu odredio karakter spomendana sukladno pravnim aktima koje je donio Europski parlament.
Počast Jakovu Blaževiću, tužitelju u montiranom procesu blaženom Alojziju Stepincu
Ove godine počast žrtvama totalitarnih režima odan je, poreda ostalih mjesta, i na Grobnici narodnih heroja na zagrebačkom groblju Mirogoj. U grobnici narodnih heroja su posmrtni ostatci i Jakova Blaževića koji je u vrijeme totalitarnog komunističkog sustava u razdoblju od 1945. do 1948. godine bio prvi javni tužilac, a posebno se istaknuo u montiranom političkom procesu protiv pokojnog blaženika nadbiskupa Stepinca.
>Bartulica: Zašto je Plenković zapalio svijeću komunističkom počinitelju Blaževiću?
Zagrebački Županijski sud je 22. srpnja 2016. godine u postupku revizije presude kardinalu Stepincu utvrdio kako su presudom Vrhovnog suda narodne Republike Hrvatske iz 1946. bila prekršena sva sadašnja i tadašnja temeljena načela materijalnog i procesnog kaznenog prava civiliziranog djela čovječanstva.
Naveo je tako da je bilo prekršeno načelo zakonitosti, načelo zabrane retroaktivnog djelovanja Kaznenog zakona, načelo krivnje, prava na pošteno suđenje.
Vlast u RH na Dan sjećanja na žrtve komunističkog sustava odaje počast personifikaciji toga sustava
Potpuno je nejasno kako je moguće da javna vlast u Republici Hrvatskoj na Dan sjećanja na žrtve komunističkog sustava odaje poštovanje prema osobi koja je personifikacija komunističkog režima i to njegovog represivnog aparata.
Znaju li u Vladi Republike Hrvatske tko je bio Jakov Blažević? Zaslužuje li pokojni Stepinac koji je nedvojbeno bio žrtva komunističkog sustava da se na njegovom grobu zapali svijeća ili je to svojim djelovanjem u svojstvu javnog tužioca u politički montiranom procesu ipak zaslužio Jakov Blažević?
To su pitanja na koje bi vlast u Republici Hrvatskoj trebala dati nekakav odgovor. Vrlo zanimljivo je kako su Grobnicu narodnih heroja na taj datum iz odavanja počasti zaobišli SDP-ovci, iako je SDP politička stranka koja je nasljednik nekadašnje komunističke stranke. HDZ je, a sudeći prema retorici njezinih čelnika demokršćanska stranka desnog centra.
>Gdje su bili Milanović i Tomašević na Dan sjećanja na žrtve nacizma, fašizma i komunizma?!
Kakve veze ima demokršćanstvo s odavanjem počasti tužitelju koji je proganjao zagrebačkog nadbiskupa? Puno pitanje koje traže odgovore.
Odana počast i drugim partijskim prvacima
Inače osim Jakova Blaževića u Grobnici narodnih heroja su i posmrtni ostatci Milutina Baltića koji je u vrijeme bivše Jugoslavije bio protivnik reformsko-demokratskog pokreta u Hrvatskoj, pa je nakon 1971. bio na vodećim partijskim i državnim položajima: sekretar CK SKH (1978–82) te član (1982–86) i predsjednik (1983–84) Predsjedništva SRH.
Naposljetku, osim povijesne i političke dimenzije ovdje postoji i ustavnopravna. U Izvorišnim osnovama Ustava Republike Hrvatske jasno stoji formulacija ˝na povijesnoj prekretnici odbacivanja komunističkog sustava˝.
Dakle, radi se o vrijednosnom aspektu Ustava Republike Hrvatske oko kojega u suvremenoj hrvatskoj državi ne bi smjelo biti nikakvih dilema, piše dr. Mato Palić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.