Međunarodna konferencija ‘Sloboda i odgovornost’: predavanje Marijana Gubine na svečanom zatvaranju

U tijeku je međunarodna konferencija ”Sloboda i odgovornost: Rješenja mladih za probleme današnjice” – međunarodni projekt u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska u partnerstvu s WYA Europe iz Bruxellesa. Svjetski savez mladih u svijetu broji preko milijun članova, a u Hrvatskoj je jedna od najaktivnijih udruga mladih s najvećim brojem aktivnih članova. Projekt će se održati u obliku sedmodnevne konferencije od 16. do 22. studenog 2015. uz financijsko pokroviteljstvo Agencije za mobilnost i programe EU (AMPEU). Uz AMPEU, projekt podupiru i Grad Zagreb, Studentski centar u Zagrebu, te drugi sponzori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferencija ima za cilj omogućiti susret mladih s donositeljima odluka, predstavnicima akademske zajednice i civilnog društva kako bi raspravljali o pitanjima koje mladi smatraju važnima, te predložili smjernice za njihovo rješavanje. Na konferenciji će sudjelovati mladi iz cijele Europe, te se kroz cijeli tjedan očekuje između 500 i 700 gostiju. Plod konferencije bit će donošenje deklaracije kojom će mladi iz cijele Hrvatske ujedinjenim snagama političarima i donositeljima odluka prezentirati svoje stavove o temama koje su im bitne, te će inzistirati na njihovoj implementaciji.

Jučer, 20. studenog, u 18,30 sati održan je okrugli stol “Eutanazija – dostojanstvena smrt (?)” u Auli rektorata Sveučilišta u Zagrebu na kojem smo raspravljali o moralnosti, zakonitosti i praktičnosti čina eutanazije. Pitanje eutanazije aktualizirali smo i stavili u kontekst trenutnog europskog i hrvatskog zakonodavstva, ponudili neka rješenja za moralne dvojbe eutanazije, te izložili medicinsku praksu palijativne skrbi. Također, tražili smo odgovor na pitanje etimološkog značenja riječi „eutanazija“ kao i nužnosti poštivanja ljudskih prava, slobode i odgovornosti za stabilno funkcioniranje društva.

Claire de La Hougue, phD, European Centre for Law and Justice, govorila je o trendovima zakonodavstva zapadnih europskih zemalja, važnosti ljudskog dostojanstva prilikom izrade zakona i prethodnim bitnim odlukama Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu o pitanju eutanazije. Prof. dr. sc. Davor Miličić s Medicinskog fakulteta u Zagrebu predstavio je ulogu medicine u društvu, vlastito kliničko iskustvo u radu s terminalno bolesnim pacijentima, te istaknuo kako pravo na dostojanstvenu smrt ne znači eutanaziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. dr. sc. Hrvoje Jurić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, govorio je pod kojim uvjetima eutanaziju smatra moralno dopustivom i napomenuo kako ovu temu smatra posebno bitnom za liječnike koji ionako imaju odgovornu ulogu u društvu. Prof. dr. sc. Sunčana Roksandić Vidlička s Pravnog fakulteta u Zagrebu izložila je problematične odredbe Kaznenog zakona i Kodeksa medicinske etike i deontologije, anticipirane naredbe kao novosti Obiteljskog zakona, te naglasila ulogu pravnog aparata države u predviđanju i rješavanju problema prije nego do njega stvarno dođe.

Danas, 21. studenog, u 20,00 sati održat će se svečano zatvaranje WYA Tjedna u sklopu kojeg će predavanje na temu “Sloboda za izvrsnost” održati g. Marijan Gubina u kino dvorani Forum Studentskog doma Stjepan Radić u Zagrebu. Specifičnost životne priče g. Gubine kreće iz njegovog djetinjstva kada je za vrijeme Domovinskog rata proveo 260 dana u zarobljeništvu od strane Jugoslavenske narodne armije. Brojna tragična iskustva zarobljeništva jedan su od razloga za životni obrat od mržnje k slobodi i početak projekta “Mirotvorac” putem kojeg g. Gubina drži predavanja u školama te želi naglasiti problem segregacija hrvatske i srpske djece u zasebnim razredima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.