Mikulić: Na Trnjanskoj Savici ima mjesta i za crkvu i za park

Foto: zupa-bl-stepinac.hr

Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Andrija Mikulić (HDZ) u ponedjeljak je u priopćenju poručio kako na Trnjanskoj Savici ima mjesta i za crkvu i za park, apelirajući na stanovnike tog zagrebačkog naselja da ne budu isključivi jedni prema drugima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao predsjednik Gradske skupštine Zagreba, ne mogu ne reagirati na posljednje događaje, prosvjede i raspravu koji su se pojavili zbog gradnje crkve blaženog Alojzija Stepinca na Savici. Naime, kao Zagrepčanin, ali i kao praktični vjernik osjetio sam potrebu reagirati na protivljenje gradnji crkve koja je za nas vjernike sveto mjesto i mjesto susreta. No, jednako tako, uvjeren sam da na istoj parceli možemo s nadležnim gradskim uredom naći dovoljno mjesta za uređenje parka, koji je također mjesto okupljanja za brojne Zagrepčane na Trnju”, istaknuo je Mikulić.

Pater Ike Mandurić: Ne možemo odustati od gradnje crkve na Savici, ali želimo da se ona gradi u miru i zajedništvu

“Zašto moramo biti tako isključivi jedni prema drugima? Pa na Savici, s obzirom na veličinu te parcele, postoji mjesta i za crkvu i za park”, naglašava Mikulić i poručuje kako zbog toga punu podršku daje i vjernicima koji će se večeras u 20 sati okupiti na molitvi na parceli na kojoj bi trebala biti buduća crkva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, ističe i kako želi pozvati one koji se protive izgradnji crkve, odnosno priželjkuju park, da ustraju u svojem izražavanju potrebe za parkom. “No, uz to moram dodati da nema potrebe da idemo jedni na druge i jedni protiv drugih. Jedno ne isključuje drugo”, dodaje. “Gradnja crkve ne isključuje gradnju parka. Ovo je moj javni poziv, apel da zajedno tražimo rješenja koja će unaprijediti zajednički život,” rekao je.

Podsjeća da će on kao predsjednik zagrebačke Gradske skupštine uvijek biti korektiv i gradonačelniku Milanu Bandiću i gradskim uredima. “Ja kao korektiv ću sigurno koordinirati i sa Gradskom upravom i s ljudima na terenu da dođemo do jednog zajedničkog, kvalitetnog rješenja. I uvijek se trebamo truditi pronaći načine da se dvije strane pomire, dakle, da jedna strana ne isključuje drugu”, istaknuo je u izjavi za Hinu Mikulić.

Park na Trnjanskoj Savici, prema Mikulićevom saznanju, ima 18.400 četvornih metara, a crkva bi trebala zauzeti oko 4450 četvornih metara tog parka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradnji crkve u parku na Savici protivi se građanska inicijativa “Čuvamo naš park”, koja ističe da crkvu treba graditi na nekoj od obližnjih zapuštenih parcela.

Evo što je prava istina o gradnji crkve na Savici!

Razmišljanje župljana o crkvi na Savici: Ljudi apriori odbacuju Crkvu zbog krive slike koju im serviraju mediji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Želim da uz crkvu na zagrebačkoj Savici djeca imaju ono što ja nisam imala’

Podsjećamo, u medijima se na različite načine govori o problemu izgradnje župne crkve blaženoga Alojzija Stepinca na Trnjanskoj Savici u Zagrebu. Župa je osnovana 1999. godine, nedugo nakon što je 3. listopada 1998. godine sveti Ivan Pavao II. proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Župa broji oko 12 000 stanovnika. Od osnutka vjernici se na misno slavlje nedjeljom okupljaju u predvorju Osnovne škole Jure Kaštelana, dok se tijekom tjedna već petu godinu okupljaju u Pastoralnom centru. Centar je uređen za osnovne svagdanje potrebe Župe, te uključuje kapelu s pedesetak mjesta, vjeronaučnu dvoranu i župni ured.

Inicijativa „Savica za park, a ne za crkvu“, koja se bori protiv izgradnje župne crkve, kao glavni argument navodi mjesto izgradnje. Važno je reći kako je navedenu lokaciju grad Zagreb još 2007. godine dao Župi kao zamjenu za zemljište koje je gradu dala Župa Krista Kralja.

Dr. sc. Katarina Aladrović Slovaček: Bez razloga protiv crkve na Savici u Zagrebu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.