Predsjednik Republike Zoran Milanović sastao se danas u Uredu Predsjednika s Miloradom Dodikom, predstavnikom srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
> Dodik pozvao Milanovića da sudjeluje u komadanju BiH: ‘Daytonski sporazum je mrtav’
Sastanak predsjednika Milanovića s gospodinom Dodikom nastavak je aktivnosti Predsjednika Republike u cilju stabilnosti i funkcioniranja Bosne i Hercegovine, te ostvarenja legitimnog predstavljanja sva tri konstitutivna naroda u skladu s Daytonskim sporazumom.
S tim ciljem predsjednik Milanović je ranije održao sastanke s Bakirom Izetbegovićem, predstavnikom bošnjačkog naroda i Draganom Čovićem, predstavnikom hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, priopćili su iz Ureda Predsjednika Republike Hrvatske.
Za Dodika su svi problemi Hrvata u tzv. Republici Srpskoj riješeni
Podsjetimo, Milorad Dodik, srpski je član Predsjedništva BiH čija stranka Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) vlada tzv. entitetom Republika Srpska. Već godinama prijeti secesijom Republike Srpske. Na Općim izborima 2018. godine izabran je za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.
Dodik je lani tvrdio da su svi problemi Hrvata koji žive u RS riješeni, a kao dokaz za to ponudio je konstataciju da je njihove interese godinama zastupao HDZ-ov ministar za izbjeglice u entitetskoj vladi. Tvrdi i da njega zapravo Hrvati vole pa to pokazuju i na izborima.
Komentirajući ljetos stanje u Bosni i Hercegovini, rekao je kako je ta država “jedna iluzija koja ne može funkcionirati”.
“Ja to samo otvoreno govorim i oni to savršeno dobro znaju. Kakva BiH, u kojem smislu se ona osjeti u Banja Luci? Imate ovdje nekoliko njih koji dobijaju nešto para od nevladinih organizacija… Dominantan broj, 98 posto njih smatra da je ovo nemoguća zemlja, smatraju to i Hrvati, ali su previše mali, boje se majorizacije dodatne pa ja govorim umjesto njih, a oni mi kažu ‘bravo gospodine Dodik’”.
Prognanim i izbjeglim Hrvatima onemogućava se povratak
Vinko Laštro, predsjednik udruge Nazaret, koja okuplja umrežava i povezuje prognane Hrvate iz banjolučkog kraja i pomaže onima koji se žele vratiti ističe da je prije rata 29.050 Hrvata živjelo u banjolučkoj općini, dok ih je sada samo 2 do 3 tisuće.
“Prognanih Hrvata, među kojima je i moja obitelj, Banjolučana u Zagrebu i okolici ima barem 5000“, kazao je Vinko Laštro u razgovoru za Narod.hr.
“Gospodari rata, čija su nedjela i ciljevi velikim dijelom legalizirani Daytonskim sporazumom, nastavili su činiti sve da oružjem i silom osvojeni prostori, u kojima je napravljeno brutalno etničko čišćenje, ostanu takvi i da se prognanima i izbjeglima na sve načine spriječi povratak” – upozorili su lani iz Udruge prognanih Hrvata Banje Luke.
Tekst se nastavlja ispod oglasa