Ministar Piletić o aferi Zambija: Još 8 parova čeka djecu iz Konga; iz te države u RH do sada posvojeno 131 dijete

ministarstva
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

O aferi Zambija oglasio se i ministar rada, mirovinskog sustava i socijalne skrbi Marin Piletić. Podsjetio je da je Hrvatska potpisnica Haške konvencije. Cilj je čin posvojenja učiniti što transparentnijim. I u najboljem interesu djeteta. Otkrio je kako je još osam parova u Hrvatskoj posvojilo djecu iz DR Kongo. No, nisu još otišli po njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Haška konvencija kaže da je u interesu djeteta, koje je bez odgovarajuće roditeljske skrbi, da bude zadržan u obiteljskom okruženju. Ukoliko to nije moguće onda je preporuka svim zemljama članicama Haške konvencije da dijete bez odgovarajuće roditeljske skrbi treba ostati u svojoj državi rođenja. Ako to nije moguće i iznimno je i u interesu djeteta, možemo razgovarati o međudržavnom posvojenju”, rekao je.

U 2022. u RH posvojeno 190 djece

Piletić je istaknuo da je u Hrvatskoj u 2022. godini bilo 190 zasnovanih posvojenja. Što je za 25 posto više nego u rekordnoj 2021., javlja HRT.

”Teze da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti ili da taj postupak dugo traje demantiraju brojke”, rekao je Piletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je i kako su na užem kabinetu Vlade dogovorili da će krenuti u proceduru jasnijeg zakonskog okvira što se tiče međudržavnog posvojenja.

Socijalni radnici posjetili parove koji su ishodili u Kongu odluke za posvajanje djece

”Mi smo u suradnji s ostalim resorima detektirali da u Hrvatskoj postoji još nekolicina parova koji su ishodili sudske odluke iz Konga o posvojenju djece. Te parove koji još nisu otišli po djecu kontaktirali su predstavnici Centara za socijalnu skrb. Upoznali su ih sa svim poznatim informacijama. Sa sumnjama zbog kojih je pritvoreno osam hrvatskih državljana u Zambiji. I uputilo ih se da provjere legalnost svih tih odluka o posvojenju koje imaju”, rekao je ministar Piletić.

Nakon dodatnog pitanja kazao je kako je još osam parova iz Hrvatske u postupku posvojenja djece iz DR Kongo. No, oni nisu još otišli u Afriku po djecu. Imaju odluku kongoanskog suda. Za posvajanje ukupno osmero djece. Te su parove, otkrio je ministar, posjetili socijalni radnici. I objasnili im da papiri s kongoanskog suda trebaju biti dodatno potvrđeni. I provjereni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Piletić: U Hrvatsku je posvojeno 131 dijete iz DR Kongo

Određeni parovi, otkrio je, javili su se nadležnim centrima, a o postojanju još takvih parova, doznali su i uvidom u evidenciju putnih isprava izdanih hrvatskim građanima iz DR Kongo.

Otkrio je kako je u Hrvatskoj prema podacima iz MUP-a od 2012. u Hrvatskoj posvojeno 131 dijete iz DR Kongo. Kazao je i kako ta djeca nakon dolaska u Hrvatsku nisu bila pod nikakvim ”monitoringom” centara za socijalnu skrb.

”Hrvatska je demokratska zemlja. I svi mi možemo bilo gdje putovati. Naglašavam da je interes djeteta na prvom mjestu. I zato smo potpisnica Haške konvencije. A ona kaže da je međudržavno posvojenje posljednja opcija”, istaknuo je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Piletić je također rekao da će se provjeriti legalnost svih odluka o posvojenjima iz Demokratske Republike Kongo.

“Morat će biti dodatno provjereni, utvrđena njihova legalnost. Tražiti dokaz da su posvojitelji upisani u hrvatski registar posvojitelja i ako bude priznat zahtjev, onda ćemo očekivati od sudova da dostave te odluke kako bismo vršili 6-mjesečni monitoring u tim obiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.