Ministarstvo ignorira – od 1998. godine do danas umrlo preko 37.000 hrvatskih branitelja, prosječne životne dobi 50,9 godina

Koordinacija braniteljskih udruga hrvatskog kraljevskog grada Knina poslala je otvoreno pismo Đuri Glogoškom, predsjednik Udruge stopostotnih ratnih vojnih invalida i Josipu Klemmu, predsjedniku Udruge specijalne policije u kojem upozoravaju kako Ministarstvo branitelja nakon tri godine od početka projekta “Praćenje pobola i smrtnosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata” koji je donio zabrinjavajuće podatke o braniteljskoj populaciji, nije donijelo konkretne mjere za poboljšanje zdravstvene skrbi hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavaju kako je Ministarstvo branitelja zajedno s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo u lipnju, 2012. godine pokrenulo znanstveno-istraživački projekt “Praćenje pobola i smrtnosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata” koji je pokazao da je od 1998. godine do danas umrlo preko 37.000 hrvatskih branitelja, prosječne životne dobi 50,9 godina, najčešći uzrok smrti su novotvorine (tumori).

Ministarstvo je na početku provedbe projekta obećalo da će nakon završetka projekta i dobivenih rezultata predložiti konkretne mjere za poboljšanje zdravstvene skrbi hrvatskih branitelja, preventivni pristup braniteljskoj populaciji kroz sustav sistematskih pregleda, promoviranja ciljanih pretraga i ciljani probir za bolesti s najvećom smrtnošću.

“Na naše opetovane upite je li projekt završen, Ministarstvo odgovara da još nije, iako je prošlo tri godine od početka projekta. Smatramo da Ministarstvo odugovlači sa završetkom projekta kako bi izbjeglo provođenje konkretnih mjera za poboljšanje zdravstvene skrbi hrvatskih branitelja”, naglasili su dodavši: “Molimo vas da na prvom slijedećem sastanku s predsjednikom Vlade RH, istog upoznate s ovakvim ponašanjem Ministarstva i ministra, i odugovlačenja s završetkom projekta i provođenja konkretnih mjera za poboljšanje zdravstvene skrbi hrvatskih branitelja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žalosno je da u državi koju su utemeljili i obranili hrvatski branitelji mogu očekivati prosječnu životnu dob od 50,9 godina, manju i od prosječne životne dobi najsiromašnije zemlje svijeta Mozambika, gdje ona iznosi 52,5 godina. Još je porazniji podatak da je od ovih 37000 umrlih hrvatskih branitelja, skoro 3000 počinilo suicid”, upozorili su te dodali kako postojeća zdravstvena skrb ne zadovoljava specifične potrebe hrvatskih branitelja, što pokazuje velika smrtnost i nizak prosječni životni vijek.

Naglašavaju kako se pretvaranje postojećih bolnica u Zaboku i Kninu u veteranske bolnice pokazalo samo igrokazom Ministarstva branitelja i Ministarstva zdravlja, u kojem su sudjelovali ministri postavljanjem ploča na navedene bolnice, ne uradivši ništa na unutarnjem opremanju i prilagođavanju specifičnim zdravstvenim problemima hrvatskih branitelja.

“Ista je situacija i s postavljanjem ploče na Domu veterana u Lipiku, koji i dan danas, nakon sedam mjeseci zjapi neuređen i prazan”, istaknuli su te dodali: “Na prvom vašem sastanku s predsjednikom Vlade RH, g. Milanović je izjavio ‘Nadam se da vjerujete da ćemo vam pomoći’ i sad je prilika da pomogne hrvatskim braniteljima u ovom konkretnom slučaju, kako nam hrvatski branitelji ne bi umirali s prosječno 50,9 godina”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Upoznajte predsjednika Vlade da nam hrvatski branitelji umiru s prosječno 50,9 godina starosti, a medicinska struka kaže da ne bi trebali, samo da postoji političke volje da im se pomogne, a znanja da se to učini, želje i ljudi koji su to spremni raditi ima dovoljno. Pomognimo živim hrvatskim braniteljima, svaki dan je dragocjen, pokušajmo spasiti bar jednog hrvatskog branitelja od prerane smrti”, zaključili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.