Mišetić: ‘ESLJP presudio da države mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija’

foto: ECHR, Wiki, snimka zaslona HRT

Odvjetnik Luka Mišetić na Tweeteru se oglasio povodom najnovije odluke Europskog suda za ljudska prava u kojoj kažu: “Opravdano je odbijanje registracije političke stranke koja se nije odvojila od bivše Komunističke partije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišetić je objavio: Opa. Europski sud za ljudska prava danas je presudio da države mogu raspustiti stranke koje se ne distanciraju od bivših komunističkih partija. Raspuštanje je “nužno u demokratskom društvu”.

 

Naime, Rumunjska komunistička partija tužila je državu Rumunjsku Europskom sudu za ljudska prava jer su ih odbili upisati na listu političkih stranaka. Europski sud je odlučio u korist države Rumunjske, a odluka je konačna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjske vlasti zauzele su stajalište kako program i ustav Rumunjske komunističke partije sadrži nejasne i opće pojmove, zanemarujući društvenu i političku evoluciju zemlje od 1989. Rumunjska komunistička partija nije se ogradila od totalitarnih i ekstremističkih vrijednosti koje mogu naštetiti nacionalnoj sigurnosti i predstavljaju opasnost za demokraciju. Sadašnji rumunjski sudovi odlukom o neregistraciji željeli su spriječiti političku formaciju koja je tijekom dugog razdoblja ozbiljno zlorabila svoj položaj stvaranjem totalitarnog režima, od zlouporabe svojih prava u budućnosti. Na taj način su željeli izbjeći bilo kakvu opasnost za nacionalnu sigurnost ili za temelje demokratskog društva.

Ovo odbijanje registracije Rumunjske komunističke partije je bilo potkrijepljeno željom da se suprotstavi, iako samo potencijalnoj, ali mogućnoj osobito ozbiljnoj zlouporabi, koja bi potkopala načela vladavina prava i temelje demokracije. Odbijanje registracije podnositelja zahtjeva je stoga bilo “neophodno u demokratskom društvu”, smatra ECHR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.