Samo u mjesec dana u Hrvatskoj je broj zaposlenih smanjen za 17 i pol tisuća ljudi

Foto: fah

Krajem siječnja u Hrvatskoj je bilo 1,34 milijuna zaposlenih, 1,3 posto ili 17.531 osoba manje nego mjesec dana prije, što predstavlja pad zaposlenosti već peti mjesec zaredom, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak objavljeno izvješće DZS-a pokazuje da je u pravnim osobama krajem siječnja bilo 1,14 milijuna zaposlenih, što je za 14.020 osoba ili 1,2 posto manje nego mjesec dana prije.

U obrtu i slobodnim profesijama u siječnju je, pak, bila zaposlena 179.569 osoba, što je na mjesečnoj razini manje za 3.502 osoba ili 1,9 posto, a smanjen je i broj osiguranika poljoprivrednika – za njih devet, na 19.624.

Broj zaposlenih je prema nepotpunim podacima još uvijek niži nego godinu dana prije, kažu u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Ipak, naglašavaju da je pritom negativna godišnja razlika znatno manja nego ranije te u siječnju iznosi 4,4 tisuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To, kao i podaci o kretanju broja osiguranika mirovinskog osiguranja koji je u ovogodišnjem siječnju veći za 29 tisuća, navodi na zaključak da će konačni podaci ipak pokazati godišnji rast zaposlenosti. No, isto tako očekujemo da će on biti manji od pada nezaposlenosti, što će rezultirati smanjenjem aktivnog stanovništva”, kažu u Komori.

Stoga zaključuju da se “stanje u sferi nezaposlenosti znatnije poboljšalo, dok se u sferi zaposlenosti tek stabiliziralo”, napominjući da je broj nezaposlenih u siječnju bio najniži (kada se promatra samo taj mjesec) od 1990. godine, dok je broj zaposlenih i broj osiguranika mirovinskog osiguranja još uvijek daleko niži nego 2008. godine (zaposlenih za 164 tisuće, osiguranika za 138 tisuća).

Upravo ta neusklađenost kretanja u sferi nezaposlenosti i zaposlenosti rezultira opadanjem broja radno aktivnih stanovnika, što postaje sve veći problem i izazov za ekonomsku politiku zemlje, upozoravaju u HGK, kako i na pad aktivnog stanovništva koji ograničava veći pad stope nezaposlenosti koja je još uvijek među najvećima u EU-u. Prema podatku za prosinac prošle godine, veću imaju samo Grčka, Španjolska, Cipar i Italija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unatoč blagim pozitivnim trendovima na tržištu rada, stopa zaposlenosti u Hrvatskoj je u trećem tromjesečju prošle godine zadržana ispod 58 posto što je među tri najniže stope zaposlenosti u EU28 te je ujedno i najniža među nama usporedivim državama središnje i istočne Europe. Ove godine očekujemo blagi porast stope zaposlenosti uslijed slabog oporavka tržišta rada”, kaže direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize Zvonimir Savić.

Od 19 skupina djelatnosti po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, u siječnju je na mjesečnoj razini, broj zaposlenih u pravnim osobama pao u njih 17, a najviše, za sedam posto, u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.

U poslovanju nekretninama u siječnju je broj zaposlenih porastao za 0,8 posto na mjesečnoj razini, a u građevinarstvu za 0,6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima koje DZS preuzima od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), nezaposlenih je krajem siječnja bilo 244.134, što je 3,2 posto ili 7.517 osoba više u odnosu na prethodni mjesec.

Stoga je stopa nezaposlenosti porasla s 14,8 u prosincu, na 15,4 posto u siječnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.