Prije nekoliko dana objavljeno je da je Hrvatska od BiH preuzela postupak protiv Zlatana Mije Jelića, umirovljenog generala HV-a i HVO-a i bivšeg zapovjednika Specijalne policije HR Herceg Bosne.
Time je udovoljeno zahtjevu generala Jelića koji je od 2015. do danas već tri puta preko hrvatskog Ministarstva pravosuđa pisao zahtjev Tužiteljstvu BiH tražeći da se predmet iz BiH, koja ga tereti za zločine nad Bošnjacima tijekom rata u BiH, prebaci u Hrvatsku.
Hrvatsko pravosuđe sada će najprije preispitivati ima li bosanskohercegovačka optužnica uopće utemeljenje. Dakle, Republika Hrvatska sada otvara istragu i u istrazi će se utvrditi ima li ikakvih elemenata za podizanje optužnice.
> (VIDEO) General Jelić: U BiH se Hrvatima sudi po jednom, a Muslimanima po drugom zakonu
Drugim riječima, radi se o dobrim vijestima za generala Jelića. U Bosni i Hercegovini on uopće nije bio kontaktiran tijekom istrage, a sada hrvatsko Državno odvjetništvo otvara istragu u kojoj se utvrđuju činjenice i tijekom koje će general Jelić zajedno s odvjetnikom biti pozivan da podastre dokaze i da pobija ono što se navodi u bosanskohercegovačkoj optužnici.
> Poziva li Pupovčeva supruga na kazneni progon generala Zlatana Mije Jelića?
> Orašje – analiza (štetnog) sporazuma o predaji dokumenata Hrvatske Tužiteljstvu BiH
Podsjetimo, predsjednik Milanović ove je godine uoči Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu odlikovao Specijalnu policiju MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne, a odličje je primio general Jelić.
“Udruženi zločinački pothvat”
U razgovoru za Narod.hr uoči primanja odličja, Jelić je izjavio kako nikada nije zapovjedio niti počinio ikakav ratni zločin. Naglasio kako je sud BiH optužnicu protiv njega, koja ima gotovo 7000 stranica, zaprimio, pročitao i potvrdio u samo 7 radnih dana. Također je podsjetio na činjenicu da se u BiH još uvijek sudi po dva različita zakona – naime, postoji praksa da se hrvatskim zapovjednicima sudi po zakonu koji uopće nije bio na snazi tijekom rata, nego je donesen 2003. godine. Dodao je kako se u optužnici protiv njega uglavnom spominju sve postrojbe HVO-a, svi viši ratni zapovjednici, a u također se spominje da su svi oni bili sastavni dio udruženog zločinačkog pothvata na čelu s Gojkom Šuškom, Franjom Tuđmanom, Dariom Kordićem i Matom Bobanom.
U razgovoru je također dodao da je progon protiv njega započeo nakon što je 2009. pristao biti svjedok obrane Valentina Ćorića – u haškom procesu protiv hrvatske šestorke. Nakon toga je, navodi, na njega vršen pritisak Ureda haškog tužiteljstva u Sarajevu koje mu je prijetilo da će, ukoliko bude svjedok obrane, podignuti optužnicu protiv njega.
Jelićeva postrojba Specijalne policije MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne imala je velik doprinos tijekom operacije Ljeto ’95. kojom je oslobođeno Bosansko Grahovo te su agresorske snage u Kninu dovedene u poluokruženje, a presječena je i komunikacija Knin-Banja Luka te bosanski Srbi više nisu u bili u stanju slati bilo kakvu pomoć krajiškim Srbima niti su mogli intervenirati.
Tekst se nastavlja ispod oglasa