Nakon saznanja da Nobilo i Končar grade nebodere uz Savu, Damir Kajin za Narod.hr: ‘Nobilo je vlasnik jednog sela u Istri’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

“Nobilo ima jedno napušteno selo u Istri – to je 20-ak zgrada. Međutim, ono što je interesantno kada govorimo o Nobilu je to da je on svo vrijeme bio partner, ne znam je li još uvijek, s kontroverznim Končarom koji u Istri ima negdje 4,313.000 metara kvadratnih ili 413 hektara. To je suština priče.” – rekao je za Narod.hr Damir Kajin te nastavio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja znam da ima jedno naselje u Istri, napušteno – iznad Livada, ispod Oprtlja, to mi je i sam potvrdio, to nije ništa tajno. Ali, ono što je zanimljivo, tu treba gledati genezu njihovih poslova s Končarom, kojemu je bio svojedobno pravni savjetnik i da ne nabrajam dalje što je sve za njega radio.”

Istu informaciju potvrdila nam je i sugovornica koja je željela ostati anonimna. Sa zemljištem je upoznata jer je zaposlenica istarskog poduzeća koje posluje s nekretninama. Pojasnila je da se radi o selu Šalići koje je napušteno, a po njenim je informacijama kupljeno prije 15-ak godina.

Nobilo i Končar grade nebodere uz Savu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebački Generalni urbanistički plan je odgođen za najmanje tri mjeseca, a s njim i potencijalni megaprojekt “zagrebačkog Manhattana”, koji je Milan Bandić obećao bogatim Arapima na mjestu hipodroma i Velesajma. No iako je taj projekt koji je predviđao načičkane poslovne i stambene građevine “na ledu”, po postojećem GUP-u se uz Savu itekako mogu graditi neboderi. Zemljište je već pokupovano, zadnjih godina je izmijenilo vlasnike, čak su doneseni i prostorni planovi uređenja. Još “samo” vlasnici zemljišta koji žele graditi nebodere od 19 pa sve do 38 katova trebaju osigurati financiranje ili naći investitore.

Iako se dosad raspravljalo o raznim investitorima na raznim lokacijama duž nasipa, otkrivamo da su jedni od većih vlasnika zemljišta za nebodere tvrtke Poslovni centar Donji Grad i Braxea. A u obje tvrtke su vlasnici poznati odvjetnik Ante Nobilo, kontroverzni poduzetnik i mešetar nekretninama Milan Mićo Carić te tvrtka Kermas Danka Končara.

> (VIDEO) Pogledajte koju pjesmu zajedno pjevaju Šerbedžija, Nobilo i Končar!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Anto Nobilo – odvjetnik Josipa Perkovića

Trojac je vlasnik više od 78.000 kvadrata. Na tom zemljištu mogu sagraditi oko 270.000 četvornih metara stanova, hotelskih soba i poslovnih prostora smještenih u četiri nebodera, donosi Express.

“Do kraja godine trebali bismo financirati i arhitektonski natječaj za izgled nebodera. Prva bi trebala na realizaciju parcela na kojoj se može graditi hotel od 19 katova” potvrdio je i Nobilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nobilo je inače poznat prvenstveno kao odvjetnik, ali s Milanom Carićem se bavi i kupoprodajom nekretnina. Njih dvojica, Končar i ljudi povezani s poduzetnikom Petrom Pripuzom su vlasnici i golemog zemljišta na Črnomercu poznatijeg kao Milerov breg. Tamo trebaju graditi tisuću stanova. Nobilo objašnjava da su on i Carić kupili, pa prodali robnu kuću u Čakovcu, zatim bivšu tvornicu Nada Dimić te onda novac uložili u zemljišta. Kako Nobilo inače zastupa i Petra Pripuza, optuženog u jednom kraku afere Agram, pitamo ga što kaže na tvrdnje da je on samo paravan za njegov novac, piše Express.

“Ne, nisam ničiji maneken i paravan. I to znaju svi koji me poznaju. Na Milerovu bregu smo suvlasnici, pa zar ne bih onda samo ja bio naveden kao vlasnik da sam paravan? Uložio sam s Carićem i Končarom svoj novac “,kaže Nobilo.

Također, objašnjava da Grad Zagreb ima planove za tramvajsku prugu uz njihovo zemljište pa će to dodatno podići vrijednost zemljišta i pridonijeti realizaciji projekta. A “Manhattan” im je, priznaje, konkurencija.

“Ako zaista krene u realizaciju taj ‘Manhattan’, onda će i naš projekt manje doći do izražaja. Ali mi smo u prednosti jer već imamo i važeće detaljnije planove uređenja”; kaže Nobilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potez zemljišta od rotora prema zapadu je cijeli predviđen za nebodere. Uz četiri opisana nebodera, još četiri se mogu graditi i na mjestu sadašnjih trgovačkih centara, a još četiri uz sami rotor.

Sad ponovno traže investitora, a najavljuju također hotel i poslovne prostore u neboderu od 38 katova uz sami rotor. U četiri manja nebodera bilo bi još oko 340 stanova koji bi bili površine stotinjak kvadrata i namijenjeni samo za one dubljeg džepa. Norvežani su imali raskol i optužbe za pronevjeru, a Robert Hagen, koji ih sad vodi, želi naći partnere za taj projekt koji je nazvan Jarun Panorama.

Gdje je zapeo projekt na atraktivnoj lokaciji Milerovu brijegu?

Investitori su planirali na brijegu iznad okretišta Črnomerec u Zagrebu sagraditi tzv. diplomatsko naselje. Zemljište su, naime, još 2006. godine kupili odvjetnik Anto Nobilo, poduzetnik Danko Končar te Milan i Marko Mićo Carić, a drugu polovicu je kupio Mario Špekuljuk, zet Petra Pripuza. Zemljište su kupili direktno od nasljednika kojima ga je vratila država, i to potomcima obitelji Müller. Tada su to zemljište, neslužbeno doznajemo, platili više od 30 milijuna eura. Međutim, ni dvanaest godina kasnije projekt se nije ni počeo realizirati. Imali su razne planove – oplemeniti cijeli dio grada, podići u tom dijelu vrtić, školu, urediti bunkere pa i jezera uklopiti u krajobraz.

“Isprva je došla kriza, a poslije je bilo problematično prometno uređenje u tom dijelu grada. Nismo mogli dobiti urbanistički plan uređenja jer je promet u tom dijelu grada trebalo regulirati”; rekao je Nobilo za Jutarnji list 2018.

Tko je Anto Nobilo?

Anto Nobilo rođen je 4. prosinca 1950. godine u Splitu, a proveo je mladost u Splitu, Osijeku i Karlovcu gdje mu je otac, inače zaposlenik u Udbi i pomoćnik Josipa Boljkovca, službovao. Nobilo je studirao i završio pravo u Zagrebu. Krajem 1970-ih godina radio je kao pripravnik u Okružnom javnom tužiteljstvu, a nakon toga je četiri godine bio tužitelj u Donjoj Stubici.

Prvi veliki proces za koji se veže njegovo ime je proces protiv Andrije Artukovića, bivšeg ministra u vladi NDH. Na suđenju koje je održano u Zagrebu tijekom travnja i svibnja 1986. godine, okružna javna tužiteljica Ivanka Pintar-Gajer i njezin zamjenik Anto Nobilo, za Artukovića su tražili smrtnu kaznu na koju je i osuđen, no presuda nije nikada izvršena. Umro je 16. siječnja 1988. u zatvoru. Ivo Goldstein je 29. studenog 2010. u emisiji ‘Markov trg’ na OTV-u izjavio pak kako je proces protiv Andrije Artukovića bio montiran i da je isti osuđen na temelju lažnih dokaza i izjava svjedoka za djela koja ne samo da nije on počinio, nego se uopće nisu dogodila. Večernji list je pisao kako je Nobilo tada želio „svim silama dobiti taj proces, nije prezao ni od toga da u dogovoru s Udbom prisluškuje Artukovićeve branitelja Željka Olujića i Srđu Popovića. Taj podatak ne iznose samo njegovi protivnici, nego se i sam Nobilo hvalio tim ‘podvigom’ u jednom intervjuu“.

Nobilo je 1989. prekršajno prijavio dr. Franju Tuđmana zbog njegova istupa u Klubu hrvatskih književnika. Usprkos svojoj zapaženoj ulozi u represivnom i totalitarnom sustavu bivše komunističke države, Nobilo je u državnom odvjetništvu radio od počeka i tamo ostao do kraja 1992. godine.

Tužitelj je bio i 1991. godine kada je bio uhićen Željko Ražnatović Arkan koji je na intervenciju Josipa Boljkovca, velikog prijatelja Nobila, pušten iz zatvora. Nobilo je radio i na postupku protiv Gorana Hadžića za „krvavi Uskrs“, pokrenuo je istragu ubojstva zagrebačke obitelji Zec, zločina u Pakračkoj Poljani, a radio je i na slučaju protiv “grupe Labrador” – agenata KOS-a koji su bili u strukturi hrvatske vlasti.

Iz Okružnog javnog tužiteljstva odlazi 1992. godine i odlazi u odvjetničke vode, kada i otvara odvjetnički ured uz pomoć Vjekoslava Šafranića, s kojim ga inače veže ljubav prema borilačkim sportovima. Naime, Šafranić je bio jedan od pionira karatea, a Nobilo tae kwon doa u bivšoj Jugoslaviji. Nobilo je bio član, a kasnije i selektor i trener jugoslavenske, odnosno hrvatske tae kwon do reprezentacija. Nosilac je crnog pojasa 8. dan.

Zastupao je generala Tihomira Blaškića u Haagu. Glavna teza mu je bila „dvostruka linija zapovijedanja“, no protiv Nobila je Haaški sud pokrenuo istragu radi davanja povjerljivih podataka medijima i odavanja imena zaštićenog svjedoka.

Branio je i prvog hrvatskog ministra unutarnjih poslova Josipa Boljkovca koji je bio osumnjičen da je počinio ratni zločin u svibnju 1945. godine protiv civilnog stanovišta u Dugoj Resi.

Godine 2012. uoči sjednice Žalbenog vijeća Haaškog suda u predmetu Gotovina − Markač, Nobilo je tvrdio da Haag neće osloboditi generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.

Nobilo je 2018. godine bio počasni gost Milorada Dodika u Banja Luci, na druženju koje se održava svake godine, a radi se o okupljanju izbjeglih Srba u operaciji Bljesak. Također, bio je odvjetnik bivšeg jugoslavenskog agenta Josipa Perkovića koji služi kaznu zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

Poduzetnik s optužbama za zlostavljanje

Nobilo slovi kao „medijski“ odvjetnik jer su mu predmeti itekako medijski praćeni što mu je donijelo i slavu i novac. Osim što je vladao u odvjetničkim vodama, Nobilo je krenuo i u poduzetničke pa je s Mićom Carićem kupio tvornicu Nadu Dimić, ali i robnu kuću Šavrić u Čakovcu. Bivša Nobilova supruga Jadranka kazala je u Nacionalu 2004. kako je tvornicu kupio njezinim novcem, ali i kako ju je fizički zlostavljao. Policija ih je oboje prijavila za remećenje javnog reda i mira nakon njihovog sukoba u odvjetničkim prostorijama, a postupak je obustavljen. Radi tog je incidenta Vesna Pusić odlučila kako tada više neće biti HNS-ov kandidat za ministra pravosuđa.

Agresivan je bio Nobilo i 2009. godine kada je na ulici ošamario 16-godišnjaka. Naime, djeca su prosvjedovala zbog dječjeg igrališta koje im je obećalo poglavarstvo i blokirala su Zeleni val. Nobilo, iznerviran zatvorenom cestom udario je dječaka i čak mu prešao preko noge automobilom, pisali su mediji. Nobilo je tada tvrdio kako su djeca krenula na njega kontejnerima i kako je želio izbjeći sudar s kontejnerima, no priznao je da je udario dječaka. Zbog pljuskanja je dobio simboličnu kaznu od 700 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.