Nakon SDSS-ovog neuspjeha na europskim izborima: Dejan Jović ide u predsjedničku utrku?

Jugoslavija
Foto: FaH

Dejan Jović, bivši glavni analitičar Ive Josipovića, nestranački kandidat SDSS-a na europskim izborima i profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, navodno je vrlo zainteresiran za kandidaturu za predsjednika Republike Hrvatske, neslužbeno doznaje Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi list navodi da se o tome još vode razgovori unutar SDSS-a, kao i s nekim drugim strankama, ali je Jović, navodno vrlo zainteresiran.

> Pupovac i Jović obnavljaju Jugoslaviju: Koga oni misle predstavljati u Europarlamentu?

> (VIDEO) Dujmović: ‘Neokrunjeni kralj ‘Regije’ je Stipe Mesić, a kraljević i ‘prestolonaslednik’ je Josipović!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Je li Mesić podupro Jovića pričom o srpskim opancima?

> Kako je uopće nastao Pupovčev SDSS, stranka koju je utemeljio Hadžić?

> Dejan Jović poziva Srbe u Srbiji na hrvatske izbore za EP: ‘Što bi najviše pogodilo šoviniste tko da dobije mandat na izborima?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pupovčev SNV i antifašisti na Petrovoj gori: HDZ-ov Nebojša Andrić pozvao okupljene da glasaju za Pupovca

>Znate li koliko novca iz proračuna dobiva SNV, koji djeluje kao politički alat Milorada Pupovca?

Podsjetimo, Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) nije prešao izborni prag na europskim izborima i dobio prvog Srbina u Europskom parlamentu, što im je bila želja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDSS je osvojio 2,66% glasova, a drugi s liste, nestranački kandidat Dejan Jović dobio je 4252 glasa.

“Najljepša hvala svima koji su jučer glasali za listu 24 (SDSS) i posebno onima koji su uz to još zaokružili i moje ime. Dobili smo 30 tisuća glasova, što je mnogo – iako nedovoljno za mandat. Dirnut sam time što je čak 4,590 ljudi pritom biralo i mene osobno. Ako ste ovdje pa čitate ovo – hvala vam najljepša”, poručio je Jović nakon izbora.

Podsjetimo, SDSS  Milorada Pupovca, koalicijski partner HDZ-ovog Andreja Plenkovića, početkom travnja predstavio je listu za europarlamentarne izbore, a na drugom mjestu našao se prof. dr. sc. Dejan Jović s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, koji je i gostujući profesor na beogradskom Fakultetu političkih znanosti.

Dan uoči predstavljanja liste za europarlamentarne izbore Milorad Pupovac ustvrdio je da SDSS može ući u EU parlament te pritom ustvrdio – ‘To bi bilo veliko postignuće za sve Srbe u bivšoj Jugoslaviji’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je prof. dr. sc. Dejan Jović?

Prof. dr. sc. Dejan Jović danas radi na Fakultetu političkih znanosti, te predaje predmete poput Uvod u međunarodne studije, Analiza vanjskih politika i na poslijediplomskom studiju predmet Hrvatska vanjska politika. Stipendije i potpore primao je od Britanske Akademije, Zaklade Carnegie, Umjetničkog i humanističkog vijeća te Otvorenog društva Georgea Sorosa.

On je također urednik časopisa Politička misao koji je objavio rad o konzervativno-političkim pokretima u Hrvatskoj, a koji je sadržavao lažne informacije o udruzi “U ime obitelji”, te je član Hrvatskog politološkog društva.

Konzultant je Ekonomsko-obavještajne jedinice (Economist Intelligence Unit). Njegovo znanje koristilo je nekoliko britanskih konzultantskih tvrtki, a povremeno i ministarstvo vanjskih poslova i Commonwealtha vlade Ujedinjenog Kraljevstva, navodi se u njegovom životopisu.

> Dr. Željka Markić: ‘Kako naputke stranih ambasada staviti iznad demokratski izražene volje hrvatskih građana’

> Luka Mišetić: ‘Kad Pupovac kaže da će Jović kao parlamentarac zastupati interese u BiH, nitko se ne buni’

> Osvrt bivšeg studenta na predavanja Dejana Jovića: ‘Naučio sam puno o njegovom svjetonazoru, kojeg bih nazvao radikalnim nad-nacionalizmom’

Prof. dr. sc. Jović lani je sudjelovao na sastanku predsjednice Kolinde-Grabar Kitarović i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića tijekom njegovog službenog posjeta Hrvatskoj. Na sastanku je sudjelovao u svojstvu predsjednika Savjeta Političke akademije Srpskog narodnog vijeća, kao delegat petnaestoro srpskih prolaznika te akademije.

Bivši predsjednik Republike Hrvatske, Ivo Josipović, uručio mu je otkaz 2014. godine kada je u svom časopisu Politička misao objavio osobni komentar povodom škotskog referenduma o neovisnosti u kojem je zaključio kako je hrvatski referendum 1991. godine bio “vrlo ne liberalan” i da nije bio održan u slobodnim i poštenim okolnostima.

Nadalje, on je u veljači ove godine čestitao Budimiru Lončaru na razbijanju Hrvatskog generalskog zbora kojeg su napustili generali Ivana Tolj i Ivana Kapular zbog šutnje o odlikovanju bivšeg ministra vanjskih poslova SFRJ koji je najpoznatiji po uspješnom lobiranju za nametanje embarga Hrvatskoj glede nabave oružja u jeku velikosrpske agresije.

Foto: snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.