Ne stišavaju se reakcije na crtani serijal “Drske djevojke” prikazan na HRT-u. Kroz crtić o temama “promjene spola” i pobačaja govori se banalno, prikazuju se postupci “promjene spola”, bez isticanja mogućih posljedica. Na serijalu i dalje stoji oznaka da se radi o dječjem programu, na što nas je upozorio čitatelj, iako sam sadržaj i način pripovijedanja nije prilagođen djeci.
> HRT se zapetljao: Tvrdi da su ‘Drske djevojke’ za starije od osam, a na spornim epizodama stoji oznaka 0
Drske djevojke i dalje označene kao dječji program
Unatoč dobnom ograničenju i tome što se očito u seriji teme obrađuju na način koji nije prilagođen djeci, na tv vodiču još uvijek stoji da se radi o dječjem serijalu, o čemu nas je obavijestio čitatelj.
Uz to, serija se emitira samo sat vremena nakon popularnog dječjeg programa Juhuhu.
Hrvatska javna televizija prošlog je vikend prvo emitirala epizodu serijala o muškarcu koji je pionir u “promijeni spola”. Dan poslije prikazali su epizodu o militantnoj francuskoj feministici Thérèse Clerc, koja je ostavila muža te počela slobodno živjeti sa svojom djevojkom, a u svom stanu obavljala je ilegalne pobačaje. Problem je dodatni što HRT na sporne epizode nije stavio oznaku dobnog ograničenja, a poslije je mijenjao priču o tome kome je serija namijenjena. Narod.hr potom je HRT-u poslao upit o tome kome je sadržaj namijenjen. S Prisavlja su tada odgovorili da je sadržaj namijenjen “općoj populaciji iznad osam godina”, iako tu oznaku na spornim epizodama nisu istaknuli.
Nakon mnogih žalbi gledatelja i nakon što je Narod.hr u ponedjeljak poslao upit HRT-u, iako su potvrdili da je serija za sve starije od 8 godina, treća epizoda, emitirana u ponedjeljak, dobila je dobno ograničenje da nije primjerena osobama mlađim od 12 godina. No, zanimljivo jr da je ta epizoda puni manje sporna za razliku od epizoda prije koje nisu imale dobno ograničenje. Ta epizoda se bavi prvom poznatom ginekologinjom, Agnidikom koja je rođena u 4. st. pr. Kr. u Grčkoj, a koja je uspjela ući u muški svijet obrazovanja.
>Tko su urednice odgovorne za serijal ‘Drske djevojke’, koji se prikazuje pet puta dnevno na HRT-u?
>Komentari šokiranih roditelja nakon HRT-ova crtića o ‘promjeni spola’: Nedopustivo, sramotno, podmuklo…
Gledatelji financiraju serijal koji ne žele gledati
Također, ista epizoda se emitira po pet puta u istome danu. Uredništvo HTV-a naglašava da riječ je “o visoko kvalitetnom sadržaju koji promiče temeljne vrijednosti kao što su sloboda, ravnopravnost, suživot, vjersku i rasnu toleranciju, borbu za ljudska prava itd. Svaka epizoda obrađuje neku stvarnu ženu – koja je u svom polju djelovanja na neki način imala pionirsku ulogu, a zbog čega danas žene imaju jednaka prava (od obrazovanja do prava glasa ili jednake plaće). Serijal ne samo da ne vrijeđa osjećaje gledatelja, već naprotiv, na sofisticiran i zabavan način prikazuje crtice iz povijesti koje su dovele do ovog našeg trenutka u kojem napokon svi, barem u demokratskim društvima, uživamo jednake slobode”.
>HRT na ‘Drske djevojke’ naknadno stavio oznaku za 12 godina; zanimljiv je i tajming
>Evo cijene ‘Drskih djevojaka’ i kako HRT pravda emitiranje iste epizode čak pet puta dnevno
>Kako se HRT pravda za serijal koji među ostalim propagira ‘promjenu spola’: Namijenjen je onima iznad 8 godina
Unatoč tome što s javne televizije tvrde da serija “ne vrijeđa osjećaje gledatelja”, mnogi su se roditelji zgrozili i pobunili jer nije primjereno da su, posebno mala djeca, izložena takvoj propagandi.
S HRT-a su poručili da je serija programska odluka u “ženskom mjesecu”, a licenca za prikazivanje serijala po epizodi koštala je 70 eura. Serijal ima 30 epizoda, što znači da je cijena kompletnog serijala 2100 eura, a HRT financiraju građani koji crtanom serijom nisu oduševljeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa