Sindikat: Novom sistematizacijom Hrvatskih šuma utvrđen višak od oko 400 radnih mjesta

Uprava Hrvatskih šuma na čelu s predsjednikom Ivanom Pavelićem krenula je u izradu nove sistematizacije koja obuhvaća samo uprave šuma, bez radnih jedinica te je utvrdila višak od oko 400 radnih mjesta koja obuhvaćaju diplomirane inženjere šumarstva, šumarske tehničare i administraciju, kazao je za narod.hr predsjednik Hrvatskog sindikata šumarstva Željko Kalauz, te ističući kako radnici sjekači uopće nisu obuhvaćeni tom sistematizacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je Uprava izradila sistematizaciju, na prijedlog Sindikata, krenulo je dobrovoljno zbrinjavanje, na koje se prema podacima sindikata prijavilo 330 radnika, od kojih su veći dio šumski radnici sjekači koji nisu višak – tako da se, po procjeni sindikata, od 400 radnika koji su višak, oko 300 odnosi na inženjere, tehničare i administraciju, pojasnio je predsjednik Sindikata.

Kalauz navodi kako Hrvatske šume u ovom trenutku sjeku oko 5 milijuna kubika šuma dok godišnji prirast iznosi oko 7 milijuna kubika, koji se zakonski ne smije prijeći.

„U pismu koje sam uputio premijeru Zoranu Milanoviću dao sam prijedlog da se poveća etat i da, s obzirom da Hrvatske šume ove godine planiraju prodaju na panju, privatnici i drvne industrije sami angažiraju sjekače 570 tisuća kubika, da ne damo taj posao privatniku jer znamo da privatnici, nažalost, još uvijek ne izvršavaju sve obveze prema državi – mislim na rad na crno, neplaćanje poreza i radnika“, kazao je Kalauz te dodaje „da bi novaca ostalo više državi možemo zaposliti radnike u Hrvatskim šumama da oni obavljaju taj posao“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi kako su Hrvatske šume do najmanje granice dovele izradu ogrjeva (metrice) iako se sada kada je plin poskupio sve više građana vraća na grijanje na ogrjev, odnosno na drvo koje je najjeftinije. Zbog navedenog, Kalauz je predložio da se uvede proizvodnja ogrjevnog drva (metrica), godišnja količina od 500 tisuća kubika koja bi otvorila još 500 radnih mjesta.

„I ako se može zaposliti 800 radnika u proizvodnji, svaki taj radnik veže i inženjera i jednog tehničara tako da se može zaposliti još ljudi“, naglasio je Kalauz navodeći podatak kako je prošli tjedan na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje bilo 150 diplomiranih inženjera i 650 tehničara.

Ako sistematizacija utvrdi još višak broja inženjera i tehničara, gdje će ti mladi ljudi raditi, a postavlja se i pitanje što ćemo s fakultetom šumarstva, hoćemo li ga zatvoriti?, pita predsjednik Hrvatskog sindikata, iznoseći podatak kako na Šumarskom fakultetu godišnje 50 mladih inženjera ima promociju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominje kako je svjestan da se u jednom dijelu treba racionalizirati i da nema svrhe da postoje odjeli gdje je šef sam sebi šef, ali da od deset napraviti tri odjela nije dobro za funkcioniranje Hrvatskih šuma. Smatra kako se moglo ići sa šest ili sedam odjela.

„Sad se spajaju poslovi kao da vi u bolnici spojite kirurga da bude pedijatar. On ima nekakvoga saznanja o pedijatriji, ali on se specijalizirao za kirurgiju. Tako je i u šumarstvu – netko tko se specijalizirao za ekologiju sad će možda morati raditi mehanizaciju“, pojasnio je slikovito Kalauz sliku u Hrvatskim šumama.

„Uprava je poslala očitovanje i objavila na web stranicama da tehničar i inženjeri neće biti višak – što bi mene učinilo presretnim ali nema logike“, rekao je Kalauz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer kako pojašnjava Kalauz sistematizacija je napravljena s 570 revira, odnosno šumskih područja kojima gospodare diplomirani inženjeri gospodarstva te prema Pravilniku revira na jednog revira dolazi 2,7 poslovođa tj. šumarskih tehničara – jednostavna računica pokazuje kako je potrebno 1540 tehničara, a Hrvatske šume trenutno ih imaju 1800. Prema tome, preko 200 tehničara je viška.

„No, meni je drago što je tako objavljeno i nadam se da će tako biti“, zaključio je Kalauz.

Hrvatske šume demanatirale su danas medijske natpise o otkazima 500 inženjera i tehničara zaposlenih u Hrvatskim šumama d.o.o. Navode kako je riječ o proizvoljnom komentiranju provođenja predložene (nove) sistematizacije.

„U proteklom razdoblju, osim osobno uvjetovanih otkaza Uprava Društva nije provodila nikakve aktivnosti u cilju smanjenje broja zaposlenih u Društvu, niti je o tome bilo kim raspravljala. Posebno naglašavamo da nikad nije bilo riječi o 500 inženjera i tehničara viška“, tvrde u očitovanju Hrvatskih šuma napominjući kako će „eventualne viškove radnika koji se mogu javiti novom sistematizacijom (uglavnom administrativno osoblje) Uprava društva rješavati u skladu s Kolektivnim ugovorom“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.