Oglasio se jedan od prijatelja nestalog Mateja Periša: ‘Internet je pun laži’

periš gotik
Foto: Fah; Fotomontaža: Narod.hr

Još uvijek nema Mateja Periša, 27-godišnjeg mladića iz Splita, koji je nestao u noći s 30. na 31. prosinca 2021. godine u Beogradu. Potraga ulazi u jedanaesti dan. Službenog objašnjenja o tome što se dogodilo s mladićem i dalje nema, prenosi dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči silvestarske noći u Beogradu se 27-godišnjem Mateju Perišu iz Splita izgubio svaki trag. Potraga za Perišem ušla je u jedanaesti dan.

Nenad Periš, otac nestalog Mateja, u razgovoru za 24sata navodi da je s prijateljima mladića u više navrata razgovarao.

“Svakodnevno kontaktiramo i u više navrata smo vraćali unatrag kronologiju cijelog puta, ne samo te večeri. Ono što sam ja dobio od njih su informacije koje su dali i policiji. Tamo su bili u dva navrata na razgovoru”, kazao je Periš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Te večeri bili su u jednom dijelu kluba. Kad se vi zabavljate, niste koncentrirani na ono što se događa oko vas. Ali oni nisu primijetili da bi nešto bilo razlog koji bi istragu moglo usmjeriti u određenom pravcu. Na ulazu postoji zid zbog kojega se ne vide vrata, za ući u sami lokal se taj zid mora zaobići. To je kao pretprostor. Ja sam bio tamo s voditeljem lokala, oni su tu bili i ništa u tome nije bilo sporno”, rekao je.

“Oni sigurno nisu mogli vidjeti ulazak u lokal i pretprostor lokala. Sve što su mi ispričali – ja nemam nikakvu sumnju u to, oni su bili njegovi najbolji prijatelji, bilo su kao braća. Mislim da iz njihovih saznanja nije moglo ništa dovesti u rekonstrukciji do toga što se moglo dogoditi”, navodi Periš.

Dodaje da sve informacije daje MUP-u Srbije. “Oni su stručna organizacija koja radi na ovom slučaju, rade temeljito i vrlo angažirano. U stalnoj sam komunikaciji s njima. Znam da je uključen i Interpol, i oni su me kontaktirali. Interes istražnih organa je na najvišem nivou. Još nemamo nikakvih odgovora, nadam se da ćemo do toga doći”, smatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Matej je za mene živ, dok ne budem imao čvrsti, materijalni dokaz. Tako će i ostati, nadam se, da kraja mojeg života. Ostajem u Beogradu, nemam kuda ići dok mi je tu sin”, zaključio je otac nestalog mladića.

Oglasio se jedan od prijatelja Mateja Periša

“Prijatelji su mu kao braća”, kazao Matejev otac i dodao da je Matej, prema snimkama, negdje žurio u toj noći. “Htio je ići taksijem, bio je bez jakne što mi ukazuje da se želio vratiti u klub, a zašto? Nadam se da će se to saznati što prije”, kazao je Periš, navodi Blic.

Prvi put od nestanka u medijima je istupio jedan od prijatelja koji je s Matejem bio u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Najbitnije je da istinu znaju oni koji nas poznaju i oni koji trebaju znati kako bismo sačuvali svoju privatnost i mir, a s ciljem da i dalje budemo maksimalna podrška Matejevoj obitelji i svim istražnim tijelima koji sudjeluju u njegovom pronalasku. Internet je pun laži i neistine. Gospodin Nenad Periš govori u ime svih nas”, rekao je prijatelj”, za srpski Kurir.

Osim toga, nije htio još nešto reći nego se zahvalio na razumijevanju.

U potrazi su aktivirane i posebne kamere kojima se pretražuju napušteni objekti. “Termovizijske kamere Mreže za opasnost Srbije aktivirane u pretrazi napuštenih objekata u sklopu potrage za nestalim Matejem Perišem iz Splita. Ove kamere koriste se u potrazi za osobom koja je živa u slučaju da se krije ili je zarobljena u nekom objektu”, napisali su iz policije na Instagramu uz videosnimku pretrage.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 192.RS (@192_rs)

Katastrofalan gubitak vremena u potrazi za nestalom osobom

Igor Jurić, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, čija je 15-godišnja kći Tijana oteta i ubijena 2014. godine, sastao se s ocem nestalog Mateja Periša. Jurić je kazao da je izgubljeno puno vremena od trenutka kad su prijatelji shvatili da Periša nema do trenutka kada je policija uzela njihovu prijavu.

“Prvo je od 2:30 do 10:00 sati izgubljeno 7,5 sati, a kasnije od 10:00 do 18:00 sati, dodatnih osam sati. To je katastrofalan gubitak vremena u potrazi za nestalom osobom. Oni su već u 10:00 ujutro bili u policiji i prijavili nestanak. Tada im je rečeno da se raspitaju u bolnicama. Kada su to isprovjeravali, vratili se u 18:00 sati u policiju i rekli da ga nema. Onda je policija počela potragu. To je propust prijatelja…”, tvrdi Jurić.

Dio građana smatra da se djelomičnu odgovornost za propust može pripisati i beogradskoj policiji, koja nije odmah uzela prijavu od Periševih prijatelja, već je mladićima, stranim državljanima, ostavila provjeravanje beogradske bolnice u potrazi za mladićem.

Uzrok Matejeva nestanka u restoranu, a ne kod rijeke

U međuvremenu se na društvenim mrežama pojavljuju snimke iz noći nestanka. Na snimci iz kluba Gotik se ne vidi Matej, no vidi se kakva je atmosfera bila u njegovu okružju.

Forenzičar Časlav Ristić analizirao je nestanak Mateja Periša i potragu za njime. Ristić tvrdi da je uzrok Matejeva nestanka u restoranu, a ne kod rijeke. O potrazi za njih obaviješten je i Interpol.

Fokus pretrage u subotu spustio se niz Dunav, do Pančeva. Istražitelji nastoje posložiti slagalicu od zasad im dostupnih informacija oko toga što se događalo prije i nekoliko sati nakon što je Matej Periš izišao iz noćnog kluba Gotik u Beton hali, jednom od središta beogradskog noćnog života, gdje je bio s prijateljima u noći između 30. i 31. prosinca 2021.

U medijima u Hrvatskoj i Srbiji vrti se već danima niz nagađanja, pretpostavki i špekulacija, tim više jer službenih informacija je malo. No, srpska policija, za koju je Matejev otac Nenad Periš višekratno istaknuo da potragu vodi temeljito, profesionalno i stručno.

Podršku mu pružaju i iz hrvatskog veleposlanstva u Beogradu, čiji je čelni čovjek Hido Biščević potvrdio da je Matejev otac bio u hrvatskom veleposlanstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.