Ostajemo li bez domaćeg šećera? Nakon virovitičke, gasi se i osječka šećerana

Foto: Snimka zaslona

Krajem tjedna odlučivat će se o sudbini osječke Šećerane. Proizvodnja je nedavno ugašena i u virovitičkoj Šećerani. Radnici se sve češće pozivaju na otkazivanje ugovora i u osječkoj Tvornici šećera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobno uvjetovani otkazi i otpremnine potpisuju se od kolovoza prošle godine u osječkoj Šećerani, javlja Dnevnik.hr. Otpuštanja su najavljena, potvrđeno je i na Zavodu za zapošljavanje.

> Problemi sa sladoranama započeli u vrijeme ministra Jakovine – sjećate li se te afere?

> Gorka priča o hrvatskom šećeru: Od tri udružene šećerane ostaje samo pogon u Osijeku?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sad me kolega zvao da je on potpisao i da treba još jedna grupa ići 28. veljače. Ljudi se pozivaju, odlaze sa stimulativnim otpremninama po tri tisuće kuna po godini staža i četiri bruto plaće. S upravom nema kontakta, radnici su, što kaže kolega, šaptom otišli”, potvrdio nam je bivši radnik Slavko Rikert.

Iz tvornice su uputili na vlasnika, a on pak na Hrvatsku industriju šećera – tvrtku koja je 2019. godine objedinila šećerane u Osijeku, Virovitici i Županji.

Kaos je počeo nakon ukidanja kvota na europskom tržištu 2017. godine. Pojavila se hiperprodukcija, uvoz jeftinog šećera, a od europske pomoći za restrukturiranje industrije Hrvatska nije imala koristi jer je u Uniju ušla kad se ona već podijelila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvodnja šećera lani je pala na tek trećinu u odnosu na rekordnu 2014. Šećera nema ako nema sirovine, pa iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju nove mjere. U Hrvatskoj industriji šećera kažu da posla ima još samo za jednu tvornicu, i to ove godine. Nastave li se gašenja, od nekadašnje izvoznice šećera Hrvatska bi mogla postati zemlja bez ijednog vlastitog zrna.

O krahu šećerne industrije u Hrvatskoj izvijestila je Danica krajem siječnja nakon što su radnici Vira u Virovitici zadnji petak proveli na poslu. Vjerovnici u predstečajnom postupku od tvrtke potražuju čak 600 milijuna kuna.

Strahuje se kako sličan scenarij čeka i treću, posljednju šećeranu u državi, Sladoranu Županja. Inače, tri domaće šećerane udružile su se u krovnu tvrtku Hrvatska industrija šećera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Viro grupa (Viro i Sladorana Županja) Marinka Zadre kontrolira 60 posto, a Tvornica šećera Osijek koja je u sastavu Žito grupe Marka Pipunića 40 posto dionica.

Bez posla bi do iduće godine, tako, u šećernoj industriji u Hrvatskoj moglo ostati čak 600 radnika i mnogo kooperanata koji su uzgajali šećernu repu.

Zbog velikog pada cijene šećera na tržištu i žestoke konkurencije u Europskoj uniji, ali i manjka sirovine, Viro je ugasio preradu šećerne repe u Virovitici, a većina od 180 radnika ostala je bez posla još lani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.