Sadnice oraha koje je u visokoj travi i korovu teško naći, močvara s tek nekoliko sprudova zemlje bez raslinja, višegodišnja vegetacija u kojoj se od grmlja ne vidi “drvo”, livada s nekoliko sasušenih grančica… samo je djelić očaja koji je izvanredna kontrola Ministarstva poljoprivrede prošli mjesec zatekla na lokacijama na kojima su prijavljeni trajni voćni ekonasadi u čak pet hrvatskih županija, javlja Večernji list.
Šokantni podatci: Evo kako se vara na poticajima za pašnjake koji ne postoje
Trajni voćni nasadi pod ekološkom proizvodnjom proteklih su nekoliko godina upeterostručeni, prvi smo po tom vrtoglavom rastu u EU, no na njima se, čini se, pogotovo na orasima, nerijetko “beru” samo lažni poticaji.
Prijevaru otkrila slika ARKOD-a
Prema nalazu kontrole, od 734,07 hektara oraha u rukama 11 poljoprivrednih gospodarstava (PG-a) obuhvaćenih inspekcijom za ekološku proizvodnju te za prijelaz na ekološku proizvodnju prihvatljivo za potpore bilo je 444,70 ha, a neprihvatljivo čak 289,37 ha ili 40 posto površina. Zna li se da se po hektaru voćnjaka pod ekološkom proizvodnjom u prosjeku dobiva oko 1000 eura poticaja, a za konvencionalni 230 eura te da neka kontrolna tijela, licencirana za stručni nadzor, nisu u stanju kontrolirati ni obveznih 5% površina za koje odgovaraju, nije teško shvatiti zašto neki koriste priliku za lov u mutnom i povećavaju hektare imaginarnih oraha koji nikad neće dati plodove. Inspekciju je, doznajemo, na kontrolu ponukala digitalna slika poljoprivrednog zemljišta iz ARKOD-a, koja je upućivala na zapuštenost nasada.
Zbog toga je i odgođena isplata potpora za ekonasade u 2016., da bi se slutnje pokazale i više nego opravdane. Čak 515 ha, pokazalo se, u posjedu je osam PG-a koji se vežu uz imena Jelene i Žarka Pavline – Sjenokoša, Zlatni plodovi, Omikroncommerce, Sokolovac, Naša strelica, OPG Jelena Pavlina, PZ Ekološki ciklus i Stočarsko-poljoprivredna zadruga Opatovac.
Žarko Pavlina u medijima se spominjao u kontekstu jeftino stečenih 430 ha državnih pašnjaka, voćnjaka i oranica u općini Cernik, afere kupoprodaje nekadašnjeg odmarališta Podravke u Pirovcu i šurjačkim vezama s bivšim predsjednikom Stjepanom Mesićem. No Mesić je svojedobno demantirao kako mu Pavlina nije šurjak, nego “muž nećakinje njegove maćehe” te da nema pojma kojim se poslovima bavi.
Pavline dobili 4,2 mil. kuna
Osam PG-a Jelene i Žarka Pavline za poljoprivrednu proizvodnju u 2016. dobilo je 4,2 mil. kuna potpora. U kontroli oraha oko petine površine ili 84 ha palo je na ispitu. PZ Kalinovac lani je dobio 1,4 mil. kuna potpora, a od 100,97 ha oraha samo 8,4 ha je po pravilima struke, dok se povezana društva Eko Pellet i Eko Agrar Production mogu pohvaliti sa samo 4,66 ispravnih hektara od njih 128.
“Imamo isti scenarij kao s mešetarima krških pašnjaka koji kravu nisu vidjeli. Posljednjih je godina eksplodirala sadnja ekooraha. Zanimljivo, za hektar u prijelazu na ekoproizvodnju može se dobiti i 10.000 kuna godišnje pa su i nepošteni, zbog visokih potpora, a ne zbog razvoja voćarstva, krenuli u tu proizvodnju”, kaže ministar Tomislav Tolušić. Ciljanom kontrolom potvrđeno je da na 40% zakorovljenih površina ljudska noga nije kročila godinu dana. “Takvi ‘voćari na papiru’ neće dobiti novac kojem su se nadali, kao ni lički stočari bez krava”, poručuje ministar.
Većina nasada navodno je posađena 2015., a drvca, ako ih ima, teško je naći i povećalom. Voćar Frane Ivković tvrdi kako su jednogodišnje ili dvogodišnje sadnice oraha već za sadnje 2015. trebale biti visoke 1,70 do 2,50 m, a ove godine s već formiranom krošnjom imale bi i 3 m i ujesen dale nešto plodova. Iz Hrvatske voćarske zajednice godinama upozoravaju na kvazikolege koji dobivaju milijunske poticaje, a s upitnih sadnica neće ubrati ni kilograma voća.
“Takve treba izbaciti iz sustava na najmanje pet godina, oduzeti im potpore i zabraniti sudjelovanje natječajima iz fondova EU. Nitko ne bi smio dobiti poticaje ako ne sadi certificirane sadnice i ako za sadnju nema zeleno svjetlo savjetodavne službe ili Zavoda za voćarstvo”, tvrdi Ivković.
Podsjetimo, u vrijeme Vlade Zorana Milanovića ministar poljoprivrede bio je SDP-ovac Tihomir Jakovina koji je iza sebe ostavio brojne repove.
Afere Tihomira Jakovine
Niz afera iz mandata SDP-ova Tihomira Jakovine vezanih uz slične probleme još uvijek nije riješen.
Od 2004. do 2016. hrvatskim je poljoprivrednicima isplaćeno oko 36 milijardi kuna poticaja a istovremeno je proizvodnja smanjena za 27 posto. Očito su nepravilnosti u sustavu i kriva upotreba poticaja doveli do toga. Lutalo se u politikama i rješenjima, ali svaki je pokušaj ispao još veći promašaj.
Nekadašnji SDP-ov ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina došao je u središte pozornosti 2016. godine kada je Europska komisija blokirala poticaje zbog sumnje da se radilo o mogućem pogodovanju i nepravilnostima tijekom njegovog mandata.
Blokiranih je bilo čak 1,23 milijarde kuna.
Pravi su problemi poljoprivredno zemljište, poticaji i ono što se proizvodi. Hrvatska danas troši 6,5 milijardi kuna hrane vrjednije od onog što proizvede.
> Gdje je danas bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina koji je ostavio brojne afere iza sebe?
Da je SDP-ov Zoran Milanović sa svojom Kukuriku vladom koju su činili SDP-HNS-IDS i HSU postrožilo kontrolu kvalitete uvezene hrane, koja je bila upitna, spajanje industrije i poljoprivrede te poljoprivrede i turizma svakako je hrvatskom gospodarstvu moglo pomoći.
Javnost je bila šokirana i kada su predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, Ivan Pavelić, i još dvoje članova Uprave – Marija Vekić i Ivan Ištok, zatražili isplatu milijunskog bonusa na koji “imaju pravo” prema tajnom ugovoru kojeg su sklopili u razdoblju 2014.-2105. tj. s bivšim SDP-ov ministrom poljoprivrede Tihomirom Jakovinom.
> SDP-ov Tihomir Jakovina obećao milijunske bonuse direktorima Hrvatskih šuma
Taj isti Jakovina bio je doveden u jasnu vezu s još dva slučaja. Europska komisija pokrenula je naime istragu zbog sumnji da je dodjeljivao novce iz europskih fondova njemu bliskim trgovačkim društvima, kao i u slučaju šećerane u kojoj je, suprotno odluci Upravnog suda, stavljao u povlašten položaj jednu od tri šećerane.
> Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?
Kosturi iz ormara i dalje ispadaju glede poticaja. Prisjetimo se i skandala vezanog uz Agenciju za plaćanja u poljoprivredi koja daje poticaje za tuđe zemljište.
Vlasnici poljoprivrednog zemljišta u Grabovnici i Mikloušu nedaleko od Čazme imaju livadu, voćnjake, sjenokoše. Svima je zemljište u vlasništvu, kako se kaže, 1/1. I treba reći – nisu korisnici državnih potpora. Njih četvero ljetos se neugodno iznenadilo kad su slučajno doznali da im je zemljište, bez njihova znanja, upisano u ARKOD, odnosno sustav kojim Agencija za plaćanja nadzire isplatu poljoprivrednih potpora.
Mostov zastupnik Miro Bulj početkom travnja 2017. tijekom izbijanja afere s Agrokorom upozorio je da su za SDP-ova ministra poljoprivrede Jakovine dvije milijarde kuna potrebnih OPG-ovima otišle Todoriću.
“Hrvatska je štitila sve tajkune – od onih koji su u Splitu prodavali manistru do onih koji su imali dvore kao što je Todorić, očito je planski vođen kako bi netko drugi to preuzeo. Pitaju me blagajnice Konzuma što će biti, Marasa to nije briga jer je SDP-ov ministar poljoprivrede dao dvije milijarde kuna Todoriću, a ne malim OPG-ovima. Loše ste vodili ovu državu”, poručio je Miro Bulj SDP-ovom Goranu Marasu, ministru poduzetništva i obrta u Vladi Zorana Milanovića.
Sredinom ožujka objavljeno je da Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru od Petra Čobankovića bivšeg ministra regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva (2003. do 2008.) potražuje 37 995 764 kuna zbog štete za Republiku Hrvatsku.
> Šokantni podatci: Evo kako se vara na poticajima za pašnjake koji ne postoje
S druge strane unatoč brojnim medijskim napisima, i prozivkama u Hrvatskom saboru, Tihomir Jakovina, bivši ministar poljoprivrede u vrijeme Vlade Zorana Milanovića, koji je iza sebe ostavio brojne repove, svoj je mandat odradio do kraja, a do danas nije pokrenut niti jedan postupak kojim bi se utvrdila kaznena ili neka druga odgovornost.
Više o aferama bivšeg ministra Tihomira Jakovine možete pročitati ovdje:
> Tihomir Jakovina – bivši ministar poljoprivrede koji je išao iz afere u aferu