Petrov proziva Vladu da ništa ne poduzima dok ruski kapital ulazi u vodeće hrvatske tvrtke

Foto:fah

Čelnik Mosta Božo Petrov upozorio je u četvrtak, da dok vlada ništa ne poduzima, ruski kapital ulazi u najjače hrvatske tvrtke, a posebno se osvrnuo na Inu za koju kaže, da će “od bolida postati trokolica”, Agrokor “zbog kojeg će se vladajućima žariti obraz još generacijama”, te Petrokemiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Godinu dana treba Vladi da izabere konzultante da bi se tek krenulo u proces povratka Ine u hrvatske ruke. Valjda vlada smatra da imamo ubitačnu dobru vanjsku politiku, pa će to Hrvatska riješiti u par dana, nakon što se uključi. Koliko je upitno, to smo mogli vidjeti neki dan, kada su Mađari torpedirali hrvatsku potpredsjednicu vlade i kada je vlada na kraju pristala da se zbog toga gasi rafinerija u Sisku”, rekao je Petrov.

Do tada, kaže, pametni susjedi provode svoj plan, rafinerija Sisak se gasi, a mi ćemo nakon bolida kakav je bio Ina možda uspjeti na kraju dobiti trokolicu.

Zbog Agrokora će se, uvjeren je, vladajućima žariti obraz kroz iduće generacije. “Umjesto da u travnju 2017. počistite sav glib i smrad koji je nastao spregom politike i gospodarstva vladajući su se odlučili nanijeti još jedan kilometar nanosa. Svi odgovorni su ili abolirani ili su poslani na cjeloživotne ferije u druge zemlje”, rekao je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pola hrvatskog gospodarstva, ističe, u tom trenutku je dano u ruke Fondu za čiji se izvorni kapital ni ne zna čiji je pa se tako danas uopće ne zna tko je zapravo vlasnik Agrokora. “Zbog nekih sitnih interesa, kokošarenja, gluposti, da se ne izrazim ružnije, iz Hrvatske će otići 10 do 15 milijardi kuna, a pola našeg gospodarstva bit će prodano za kikiriki”, uvjeren je Petrov.

Šef Mosta osvrnuo se i na slučaj Petrokemija. “Navodno danas izvorni kapital Petrokemije vrijedi par desetaka milijuna kuna, tvrtke koja zapravo vrijedi par milijardi kuna. Napravim dug, preuzmi kroz dug, kupci su slični. Očekuje se navodno prodaja PPD-u čiji je kapital, odnosno glavni dobavljač plina Gazprom. Jel’ to slučajnost? INA – Rosnjeft, Agrokor – ruske banke, Petrokemija – PPD čitaj Gazprom. Ja ne vjerujem u slučajnosti. Mene samo zanima jeste li svjesni da ste zbog svoje nebrige, nečinjenja, građenja samo svoga imidža radi svojih karijera i osobnih ambicija nas vjerojatno stavili u kašetu”, pitao je Petrov.

HDZ-ov Branko Bačić mu je poručio kako je sudbina Agrokora u rukama njegovih vjerovnika, onih koji su danas stvarni vlasnici Agrokora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ničijim drugim rukama nije sudbina Agrokora nego u vlasnicima vjerovnika. Zadaća je izvanredne uprave da pripremi prijedlog nagodbe sukladno Zakonu o izvanrednoj upravi, ali će odluku o tome hoće li do te nagodbe doći, kako će ona izgledati, tko će i na koji način participirati u otpisivanju i u kojoj mjeri dugova odnosno vlastitih potraživanja, to će u prvom redu odlučiti vjerovničko vijeće koje će imenovati na prijedlog izvanredne uprave Trgovački sud u Zagrebu”, odgovarao je Bačić.

Zakon o izvanrednoj upravi, tvrdi taj HDZ-ovac, “bio je u funkciji sprečavanja kolapsa Agrokora a koji bi se prelio na čitavo hrvatsko gospodarstvo i financijski sustav Hrvatske što je s tim zakonom onemogućeno i dato u ruke sadašnjih vlasnika Agrokora a to su vjerovnici”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.