Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković kazao je da je 5888 kuća obnovljeno u poslijeratnoj obnovi na području Sisačko-moslavačke županije, a trenutno je više od 3700 upareno u smislu šteta.
Dodatno je ustvrdio da je “samo 69 dobilo crvenu naljepnicu, odnosno 1,83 posto”. Dodao je da potres od 6,2 po Richteru nije slab potres bez obzira kada je neka kuća građena.
> Državni ured objavio pogrešne informacije o obnovi Banovine: Čak 26 tvrtki krivo upisano
> Hasanbegović: Zakon o obnovi je plod činovničkog mentaliteta Plenkovićeve vlade
> Raspudić o potresu: Prilika da se istjera na čistac priča o poslijeratnoj obnovi
Plenković tvrdi da smo nakon potresa “svjedočili histeriji koju su generirali što oporbeni zastupnici, što sami mediji”.
Plenković kaže da je priča o istražnom povjerenstvu radi obnove pokrenuta uoči lokalnih izbora te da se u oporbi međusobno glođu tko je više opterećen tzv. tezom o dubokoj državi. “Ne vidim dramu oko 69 kuća od 5888”, ponovio je.
Plenković se se osvrnuo na kritike ugostitelja te ponovno spomenuo duboku državu, jer se Udruga ugostitelja referirala na dokument koji ne postoji. “U toj smo sivoj zoni neke duboke države”, ocijenio je.
O oporbi, epidemiološkim mjerama, ugostiteljima
“Kad se dogodi potres od 6,2 po Richteru, to nije slab potres. Nije realno da netaknutima ostavi sve zgrade i kuće u blizini epicentra”, rekao je Plenković, dodajući da je inicijativa oporbe angažirana agenda uoči lokalnih izbora, nakon što su bili pometeni na parlamentarni izborima. “SDP i njihova koalicija s 25 razlike, a ovi ucjenjivači ostavljeni su izvan većine i sad se međusobno glođu tko je više opterećen takozvanom tezom o dubokoj državi. To je hrvatska opozicija i njihova agenda”, kaže premijer, koji nije htio reći hoće li podržati inicijativu za osnivanje povjerenstva dok ne vidi prijedlog, navodi dnevnik.hr.
Nije htio govoriti o redoslijedu popuštanja epidemioloških mjera. “Izgleda da smo dobro prošli kroz razdoblje blagdana zahvaljujući mjerama. Brojevi su jako dobri. Sad imamo istu priču onih koji su tražili jako restriktivne mjere, sad je glavna teza kada ćemo i koliko popuštati. Kad odlučimo, onda ćemo vam reći”, rekao je Plenković.
Nije htio govoriti ni o informacijama Udruge ugostitelja prema kojima bi popuštanje počelo od 1. ožujka po određenom redoslijedu. “Nema takvog dokumenta. Malo mi je smiješno da nekakve udruge imaju nekakve dokumente koji ne postoje”, kaže Plenković.
O cjepivu i turizmu
Rekao je da je u ovom trenutku važno procjepljivanje, a spomenuo je i procijepljenost gostiju u turističkoj sezoni. “Inzistirat ćemo na cjelovitom pristupu, nije dobro ako se svi u Hrvatskoj cijepe, a nitko u susjednim zemljama”, rekao je Plenković te dodao kako se nada da će se postići cjelovit odgovor na razini Europske unije.
Ponovio je da bi do travnja Hrvatska trebala imati najveću procijepljenost najugroženijih.
O kornatskoj tragediji
Na pitanje o završetku suđenja za kornatsku tragediju, Plenković je rekao da mu je žao svih poginulih vatrogasaca. “Tu je bila riječ o eruptivnom požaru, rijetkom fenomenu koji je bio smrtonosan za vatrogasce. Otvoreni smo za sve razgovore o toj temi, ali mislim da su nadležna tijela bila dosta decidirana”, rekao je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa