Predsjednik HDZ-a i premijer Andrej Plenković boravio je u petak u Šibeniku gdje je proslavio 29. obljetnicu osnutka stranke u tom gradu, te je komentirao za N1 slučaj nasilja nad djevojkom u Zadru, slučaj Daruvarca, Agrokor, hoće li se predsjednica Grabar-Kitarović ponovno kandidirati, a osvrnuo se i na uništavanje kontrolnih lista o navodnim nevažećim potpisima građanske inicijative Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj.
Zanimljivo je kako premijer Plenković nije demantirao uništavanje listića, dok je s druge strane predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković zabranio saborsku stanku budući da nije izložio dokaze o uništavanju kontrolnih lista, a koje se spominje i u zapisniku.
Pitali smo ministra Kuščevića vezano za uništavanje kontrolnih lista dvije referendumske inicijative; smatrate li vi da je bilo nužno da se liste unište, to zapravo pojačava na jedan određen način sumnje inicijativa u transparentnost cijelog postupka?
“Ministar vam je sve odgovorio, dakle, mi smo donijeli odluku da svatko tko je želio provjeravati potpise, imao je na to pravo. Ovi politikanti “ex-post” nastoje dobiti neki mali, valjda “air-time” u vašim emisijama, od toga rade cirkuse. Hrvatska vlada, ministarstvo, tijela koja su bila zadužena za provjeru potpisa radili su svoj posao profesionalno, odgovorno, u najboljoj vjeri, doneseni su dokumenti i pregledani, pobrojeni, vraćeni u Hrvatski sabor. Odbor za Ustav je također rekao svoje, Ustavni sud je rekao svoje”, kazao je premijer.
O Uljaniku
Osvrnuo se i na izbor strateškog partnera Uljanik grupe koji je pao na splitski DIV Tomislava Debeljaka. Debeljak se izjasnio da želi čist start, odnosno da želi ulagati, ali da ne želi sanirati dugove. Premijer kaže da će Vlada razmisliti o tome hoće li ponovno sanirati dug brodogradilišta.
“Temeljito ćemo razmotriti odabir Uprave Uljanika da s Fincantierijem budu strateški partneri. Jedina konkretna ponuda je bila ova DIV-ova. Država je tijekom protekla dva mjeseca isplatila više od 2 milijarde jamstava za Uljanik. Mogli smo već krajem studenog biti u proračunskom suficitu da nije bilo izloženosti. Budućnost treba biti na tragu održivog plana restrukturiranja koje će omogućiti da brodogradilišta funkcioniraju na održivim osnovma”, kaže Plenković.
O slučaju Darka Kovačevića Daruvarca
Današnja odluka Izvanraspravnog vijeća Suda u Zadru da bez mjera opreza pusti iz istražnog zatvora muškarca koji je premlatio djevojku dovela je atmosferu u javnosti do usijanja. Ovakvom odlukom zgranuta je cjelokupna javnost. Premijer oprezno kaže da treba respektirati neovisnost pravosuđa.
“Sve što kažem može se koristiti kao utjecaj na postupak. I prije nekoliko tjedana rekli smo da ćemo razmotriti određena neadekvatna rješenja u ZKP-u. Što se tiče mjera opreza, to je odluka Izvanraspravnog vijeća, ne znam na temelju čega su odbili te mjere. To mi je jako teško razumjeti. Moramo voditi računa o tim prazninama. Moramo imati balans prema optuženima, ali moramo voditi računa i o pravu žrtava”, kaže Plenković.
O slučaju školskog nasilja u Zadru
“Kao i svi više nego zgrožen sam takvom vrstom nepoštivanja, i to cure. I da je dečko bila bi katastrofa. Osuđujem takvo ponašanje. Očekujem da se ispita o čemu se radi. Ako se utvrdi odgovornost, ona postoji i za maloljetnike. Očito je da moramo više uložiti u pedagodiju, obrazovanje… Važna je uloga profesora, ravnatelja i roditelja. Svako nasilje je nedopustivo, moramo u društvu napraviti korak više”, kaže.
O kandidaturi predsjednice Grabar-Kitarović
“Predsjednica je najavila svoju odluku i mislim da je to razborito promišljanje. Ona je u punom mandatu, ima još 11 mjeseci do izbora. Po anketama vodi protiv svih drugih kandidata, a u drugom krugu pobjeđuje i protiv nekandidata. Njena je pozicija vrlo kvalitetna”, kaže Plenković.
O kaznenoj prijavi koju je sudac Trgovačkog suda u Zagrebu, Mislav Kolakušić, u četvrtak podnio protiv izvanrednog povjerenika u Agrokoru Fabrisa Peruška zbog pogodovanja dijelu vjerovnika, premijer, kaže, ne zna ništa.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.