Plenković ponovno poslao poruku Milanoviću oko izbora predsjednika Vrhovnog suda

andrej plenković
Foto: Snimka zaslona

Hrvatski premijer Andrej Plenković nastavio je danas posjet Bruxellesu sastankom s izvršnim potpredsjednikom Europske komisije Valdisom Dombrovskisom koji je izravno zadužen pripremu i odobravanje nacionalnih planova oporavka svih država članica EU-a. Razgovarali su o pripremama i finalizaciji hrvatskog Nacionalnog plana za oporavak. Premijer Plenković dao je hrvatskim novinarima izjavu u kojoj je govorio i o ostalim temama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


O Vrhovnom sudu i veleposlanicima

– Samo jedna poruka što se tiče izbora predsjednika Vrhovnog suda. “Grow up, respect the law”, rekao je Plenković na engeskome odgovarajući na novinarsko pitanje o prijeporu s predsjednikom Milanovićem.

O Milanovićevom stajalištu kako je on protiv toga da se “isluženi političari šalju u diplomatsku službu”  i može li biti dogovorena nova skupina hrvatskih veleposlanika koji bi trebali biti poslani u strane države u atmosferi sadašnjeg odnosa premijera i predsjednika, Plenković je rekao kako ima još vremena za razgovor o veleposlanicima, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inzistiranje na bržoj isporuci cjepiva

Govoreći o razgovorima s čelnicima Europske Unije koje je vodio jučer i jutros Plenković je rekao kako je kao najvažnije istaknuo da Europska komisija, koja je i pregovarala s farmaceutskim kompanijama, inzistira na bržoj isporuci cjepiva svim zemljama članicama EU-a jer je to prioritet za Hrvatsku kao i za sve ostale.

U tom pogledu imam uvjeravanja predsjednice Komisije i ostalih povjerenika da je to njezina dnevna zadaća da se ispune obveze koje su preuzete, rekao je hrvatski premijer. Spremni smo naručiti još cjepiva, ali je najvažnije da ono što je naručeno stigne što prije, osobito zbog turističke sezone, zaključio je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjev Europskom fondu solidarnosti za novac zbog šteta od potresa

– Najavio sam da ćemo kroz desetak dana, možda i manje, uputiti drugi zahtjev za Europski fond solidarnosti zbog šteta koje su nastale od potresa 29. i 30. prosinca. Procjene šteta su završene, sada se radi na finalizaciji tehničkog dokumenta koji će vlada prihvatiti idući tjedan i potom će biti poslan u Europsku komisiju, rekao je Plenković. Očekujem da Komisija bude i širokogrudna i pravedna prema Hrvatksoj, dodao je.

O procesu ulaska Hrvatske u Schengen Plenković je rekao kako očekujemo potvrdu Europske komisije o ispunjavanju tehničkih uvjeta, pa se sada loptica polako prebacuje na političku razinu. U konačnici je Eurozona strateški cilj, radimo na akcijskom planu, pripremili smo plan zamjene hrvatske kune eurom, očekujemo potporu Europske komisije da se taj cilj i realizira, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjave Dombrovskisa i Plenkovića nakon sastanka

– Što se tiče potpore Europske unije, tijekom idućih sedam godina, europski će fondovi biti dostupni Hrvatskoj u iznosu od 13 posto BDP-a, što je proporcionalno više nego za bilo koju drugu članicu Unije, rekao je Dombrovskis.

– Mi smo podijelili komponente Plana u gospodarstvo, zatim pravosuđe, javnu upravu i državnu imovinu, znanost, obrazovanje, istraživanje, socijalnu politiku, zdravstvo, tržište rada, te energetsku učinkovitost i izgradnju zgrada kao doprinos obnovi od potresa. Sada smo u završnoj fazi konzultacija i želimo, na temelju savjeta koje nam daje potpredsjednik Dombrovskis,koji ima širi pregled što rade sve druge zemlje, napraviti pojedine korekcije i unaprijediti naš Plan kako bi on bio na vrijeme dovršen i kasnije odobren od Europske komisije, izjavio je premijer Plenković.

Hrvatskoj bi slijedom toga plana u slijedeće dvije godine bilo dostupno 10,3 milijarde eura. O tome je sinoć bilo govora i s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen, ali i o bržoj isporuci cjepiva za Hrvatsku na čemu premijer Plenković inzistira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.