Političke otmice i likvidacije u Jugoslaviji: Je li istina da je Budimir Lončar napredovao u OZNA-i nakon jedne od njih?

Foto: Fah

Političke likvidacije na našem tlu i kad nisu bile savršene, komunistička vlast se pobrinula da ukloni dokaze, piše Marinko Jurasić za vecernji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te je zločine devedesetih godina više od sedam godina istraživala Komisija za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava i njezino Vijeće za utvrđivanje poratnih žrtava komunističkog sustava ubijenih u inozemstvu. Gordana Turić, Bože Vukušić i Vice Vukojević podnijeli su izvješće 30. rujna 1999. godine. Metodologija njihova rada bitno se razlikovala od one profesionalnih istražitelja.

(…)

Zadatak im je bio da registriraju žrtve zločina Udbe, pa je takav pristup i uz subjektivnost samih istražitelja bio predodređen za lake “optužbe” čiju bi dokaznu konstrukciju tek trebalo izgraditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Ubojstvo Brune Bušića – nitko optužen i svi oslobođeni

Podsjetimo da su u istrazi ubojstva Brune Bušića Komisija i Vijeće otišli najdalje, pa i podnijeli kaznenu prijavu. U izvješću je pisalo da su “značajniju ulogu u obavještajnoj obradi i pripremi ubojstva” imali Stanko Čolak, Jovo Miloš, Mićo Marčeta, Jozo Petričević, Srećko Šimurina, Max Manfreda, Mate Kuvačić, Jerko Dragin, Blagoje Zelić, Jozo Duplančić, Čedo Matutinović i Josip Perković, a bio je optužen samo Vinko Sindičić da bi na suđenju i on bio oslobođen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću Komisije navodi se ukupno 69 ubojstava i pet otmica sa smrtnim posljedicama, te je registrirano još 30 pokušaja ubojstava. Izdvojen je činjenični opis 31 ubojstva “karakterističnih i relativno dobro istraženih slučajeva”. Unatoč tomu za tri ubojstva ne znaju se egzekutori i organizatori, a u više slučajeva su i oni ubijeni ili su kao Blagoje Zelić i Jovo Popović umrli. U nekoliko slučajeva zna se samo udbaški pseudonim ubojica kao recimo “Karlo” za ubojicu Ante Đapića 1989. u Njemačkoj, strica danas poznatog istoimenog političara.

Drago Jilek otet u Rimu – je li Budimir Lončar napredovao u OZNA-i nakon otmice?

Dr. Ivan Protulipac, ubijen je 1946. u Trstu, a prema dokumentima koje je talijanska policija našla kod ubojice, radilo se o Ginu Benčiću (21), rodom sa Sušaka, koji bi danas, ako nije imao lažne isprave, imao 88 godina. Jer, jugoslavenske vlasti su ga ubrzo zamijenile za dvojicu engleskih časnika koji su uhićeni u pograničnoj zoni. Drago Jilek je 1949. otet u Rimu i njegova se sudbina nije znala dok u Hrvatskom državnom arhivu nije pronađen njegov dosje prema kojem ispada da je završio u Beogradu “gdje je dugo godina držan zatvoren i ispitivan, a potom najvjerojatnije likvidiran”, izvijestila je Komisija. Još su dodali kako je prema izjavi Jilekova suradnika i emigranta u Rimu “jedan od trojice oznaša koji su oteli Jileka bio Budimir Lončar, poslije ministar vanjskih poslova bivše Jugoslavije. Nakon te otmice Lončar je promaknut u šefa Ozne u Zadru”, navodi Marinko Jurasić u Večernjem listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otmica je u zastari, a ubojstvo se i po izvješću dogodilo nakon “dugo godina”.

Ubojstvo obitelji Ševo i 9-godišnje Rosemari

(…)

Vinko Sindičić se spominje u četiri likvidacije kao Udbin operativac koji je “obrađivao” kasnije ubijene osobe, i prema izvješću, on je najbliži eventualnom kaznenom progonu nakon ukidanja zastare. Dr. Branko Jelić, preminuo je 1972. nakon više atentata u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te godine kod Venecije dogodilo se strašno ubojstvo. Vinko Sindičić je otputovao u Italiju s obitelji Ševo i registriran je s njima tjedan dana prije ubojstva. Ubijeni su Stjepan, Tatjana i njihova 9-godišnja kćer Rosemari u automobilu u kojem je viđen i ubojica. I u slučaju ubojstva Josipa Senića 1972. u Njemačkoj, u operativnoj obradi Udbe spominje se Sindičić, a “oficiri veze” Jerko Dragin i Melkior Baranović. I u likvidaciji Stanka Nižića 1981. u Švicarskoj, piše u izvješću iz 1999., sudjelovao je Sindičić “prema izjavama visokih dužnosnika SDS-a, koje se upravo provjeravaju”. Ali, ako se izvukao u slučaju Brune Bušića, velike su šanse da se Sindičić, ako i dođe do suđenja, zbog nedostatka dokaza ili pravila “in dubio pro reo” opet izađe kao slobodan čovjek. Vrijeme radi za ubojice i izmjenama Ustava hrvatski tužitelji možda samo dobivaju uzaludan posao.

Cijeli tekst pročitajte na Večernjem listu.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.