Posljedice dugogodišnje SDP-ove vladavine u Rijeci: Stigli računi za smeće viši čak 109 posto

Foto: Fah

U Rijeci su ovih dana počeli stizati i prvi računi za smeće po novim cijenama, koji su izazvali pravu uzbunu. Na društvenim mrežama organiziraju se peticije protiv novih cijena, a mnogi korisnici tvrde kako su im računi povećani i za više od najavljenih, prosječnih 109 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HDZ: Za skupi odvoz komunalnog otpada u Rijeci odgovorni Obersnel i Komadina

“Najpravedniji sustav bila bi individualna naplata prema stvarno proizvedenoj količini otpada, no to bi zahtijevalo toliko velika ulaganja u spremnike za otpad s čipovima, identifikaciju svakog pojedinog korisnika, uređaje za mjerenje količine odbačenog otpada pri svakom bacanju smeća i tako redom, da bi u konačnici odlaganje otpada bilo još skuplje. Jednako tako, s obzirom na slabo razvijenu ekološku svijest dijela građana i još slabiji imovinski status, lako je zamisliti da bi u takvom sustavu pojedinci naprosto odlagali otpad pored »kontejnera«, a ne u njemu, ili još gore, bacali ga na nelegalne deponije”, navodi Novi list, ‘zaboravljajući’ da takav način odvoza otpada po količini, uz barkod na svakoj kanti koje su građani za obiteljske kuće ili stanove u stambenim zgradama uzimali po predviđenim vlastitim potrebama, u susjednoj Crikvenici postoji već duži niz godina i funkcionira besprijekorno.

> Obersnel ponovno nagradio Riječane za vjernost SDP-u: Od rujna duplo veća prosječna cijena odvoza komunalnog otpada po kućanstvu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječki gradski vijećnici Akcije mladih s konferencije za novinstvo u ponedjeljak u Rijeci su zatražili od riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela da Gradskom vijeću na raspravu dostavi izvješća o poslovanju komunalnih društava pojedinačno, a ne skupno, kako je učinio na posljednjoj sjednici te nakon zahtjeva da razdvoji izvješća povukao sva izvješća te se o njima nije raspravljalo.

> Riječko Gradsko vijeće nije prihvatilo Obersnelov izvještaj o izvršenju lanjskog proračuna

Kako su naveli, rasprava o svakom komunalnom društvu pojedinačno je bitna jer „poslovanje komunalnih društava nije nebitna stvar i puka trivijalnost“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao prvo radi se o monopolistima, a otvorena i demokratska rasprava o monopolistima mora biti u interesu svakoj političkoj opciji. Kao drugo, ti monopolisti godišnje uzmu 600 milijuna kuna iz džepova građana grada Rijeke, naveli su vijećnici Akcije mladih.

> Vjerovali ili ne – Obersnel daruje Rijeci antifašistički torpedo!

Istaknuli su kako se događa da uprave tih društava povećaju svoje cijene i za 100 posto, kao što je nedavno učinila Čistoća, ocijenivši da je rasprava o politikama cijena tih društava i više nego opravdana i potrebna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Riječani šokirani svojim gradonačelnikom: Obersnel blokirao autobus s turistima

Akcija mladih nadalje zamjera što u ni jednom tijelu tih društava, skupštini, nadzornom odboru ili upravnom odboru, nema nijednog predstavnika drugih političkih opcija, nego samo onih pod kontrolom SDP-a.

> Eko stožer: smeće se na Marišćini nezakonito odlaže

„Tako je Gradskom vijeću u potpunosti onemogućen nadzor nad poslovanjem i upravljanjem tim društvima. Posljednji čin onemogućavanja ikakvog kritičkog mišljenja o poslovanju komunalnih društava je povlačenje izvještaja sa sjednice što nije u skladu s demokratskim standardima“, rekli su vijećnici Andrej Briščik, Veljko Balaban i Tihomir Čordašev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Rijeci odobren novac iz EU fondova za obnovu Titovog broda “Galeb” i Palače Šećerane

Razlika u dostavljanju pojedinačnih izvješća i objedinjenog je u vremenu rasprave na raspolaganju vijećniku o pojedinom društvu, naveli su.

Naime, Poslovnikom je određeno da svaki vijećnik može govoriti pet minuta a to je po 37 sekundi o svakom od osam društava, ako se raspravlja o objedinjenom izvješću.
„Po SDP-u očito ne treba previše trošiti vrijeme na raspravu o komunalnim društvima jer će građani ionako platiti koji god cijenu oni odrede“, zaključili su.

> Hasanbegović Obersnelu: Istina boli, no i u Požarevcu se promijenila vlast, a u Rijeci nije zadnjih 70 godina

Poskupljenje usluge odvoza otpada od čak 109 posto najavljeno je prije nekoliko mjeseci, navodi Novi list.

> Hasanbegović o anketama, Beljaku, Obersnelu, Frljiću, komunističkom antifašizmu…

Prosječna cijena bi sada, po izračunima Čistoće, trebala s 33,73 kune narasti na 70,13 kuna, no u nekim domaćinstvima računi su daleko viši, po 120 i više kuna. Najvažniji razlog poskupljenja je, prema objašnjenju direktorice Čistoće Jasne Kukuljan, cijena zbrinjavanja otpada u CZGO Marišćina, koja iznosi 470 kuna po toni, bez PDV-a, zbog čega bi Čistoća, po starim cijenama, godišnje ostvarivala gubitak veći od 50 milijuna kuna.

Cijena odvoza otpada raste jer se pojavila potreba za ekološki prihvatjivim zbrinjavanjem otpada. Takvo zbrinjavanje otpada ima i svoju (višu) cijenu. Odvojeno prikupljanje i obrada otpada u postrojenjima poput onog na Marišćini u stvarnosti stoji više od bacanja smeća na deponij, iako se dio troškova doista pokriva prodajom na taj način prikupljenih sekundarnih sirovina i proizvedenih materijala.

> (VIDEO) Fijasko SDP-a: Obersnel napao aktivisticu koja ga je optužila za pljačku

Problem je ipak u izračunavanju troškova odvoza. Oni se temelje na volumenu posuda za otpad i broju odvoza, kako je propisano Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, ali problematičan je dio po kojem Čistoća minimalni propisani volumen posude, a time i konačnu cijenu odvoza, određuje za domaćinstva, prema kvadraturi stambene površine. Tako da će samac koji živi u većem stanu platiti odvoz više od, recimo, četveročlane obitelji u manjem prostoru. Količina otpada, ipak ovisi o broju osoba koje ga stvaraju, a manje o kvadraturi stambenog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.