Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović čestitala je u ponedjeljak njemačkoj kancelarki Angeli Merkel na izbornoj pobjedi, očekujući nastavak suradnje na jačanju odnosa između Njemačke i Hrvatske, posebno u gospodarstvu.
Grabar-Kitarović je uvjerena da će Merkel u novom mandatu nastaviti predano raditi za ukupni napredak Njemačke i dobrobit svih njezinih građana.
“Veselim se nastavku tradicionalno bliske i prijateljske suradnje između naših dviju država u svim područjima i na dobrobit naših građana, posebice u području gospodarstva i iznalaženja zajedničkih odgovora na rastuće globalne izazove. Brojna hrvatska zajednica u Vašoj zemlji u tome nam je trajan podstrek”, rekla je predsjednica.
“Nadam se nekoj skoroj prigodi u kojoj ćemo moći razgovarati o ključnim pitanjima na europskoj agendi i daljnjem razvoju Europske unije temeljene na jedinstvu, jednakosti, solidarnosti i koheziji“, stoji u čestitki Grabar-Kitarović.
Hrvatski premijer Andrej Plenković također je čestitao Angeli Merkel na jučerašnjoj pobjedi na parlamentarnim izborima u Njemačkoj, priopćeno je iz vlade.
Istaknuo je kako se nada da će uskoro oformiti koaliciju za svoj četvrti mandat njemačke kancelarke.
“Vaš je uspjeh i uspjeh vrijednosti i načela naše zajedničke političke obitelji“, poručio je predsjednik vlade.
Dodao je kako se raduje nastavku suradnje na daljnjem snaženju odnosa između Hrvatske i Njemačke, kao i zajedničkim naporima u građenju snažnije i učinkovitije Europske unije, kaže se u priopćenju.
Prema privremenim službenim rezultatima, na nedjeljnim izborima za 19. saziv Bundestaga demokršćanska Unija CDU/CSU kancelarke Merkel osvojila je 33 posto glasova, Socijaldemokrati SPD 20,5 posto, desno-populistička stranka AfD 13 posto, Liberali FDP 10,7 posto, stranka Ljevica 9,2 posto i Zeleni 8,9 posto glasova.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/em
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.