Šalaj: Građanski odgoj kao međupredmet dovodi do niske učinkovitosti

“Ministar Mornar dezinformira javnost govoreći da ako uvedemo građanski odgoj da ćemo odustati od jednog sata matematike”, ustvrdio je Berto Šalaj profesor s Fakulteta političkih znanosti te dodao kako je naivna pozicija izjava Mornara da će pozvati Katoličku crkvu da prihvati građanski odgoj jer kao što svim građanima ne odgovara vjeronauk u školama, tako će biti onih koji će se protiviti građanskom i zdravstvenom odgoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je kako politički program, Plan 21, ove Vlade ima zapisano uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja i tu se ne može čekati da Katolička crkva ili bilo koji drugi društveni akter da svoju suglasnost.

“Politička vlast mora preuzeti odgovornost, naivno je očekivati da će se svi društveni akteri složiti s nekom vašom javnom politikom, ali zato i postoji politička vlast”, istaknuo je te dodao kako mora postojati odgovornost za provođenje vlastite najavljene politike.

Istaknuo je kako očekuje da će Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta donijeti odluku o tome da se građanski odgoj uvede u škole kao međupredmetni sadržaj u predstojećem razdoblju što, tvrdi Šalaj, dovodi do niske učinkovitosti građanskog odgoja, puno slabije nego kad postoji kao zaseban predmet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odustajanjem od građanskog odgoja će ova Vlada preuzeti na sebe direktnu odgovornost za stanje političke kulture mladih u Hrvatskoj”, rekao je ocijenivši kako će odgovornost ovog ministra i Vlade odgovornost biti još veća jer su zaustavili uvođenje korektno napravljenog programa.

Pojasnio je da je Hrvatska jedna od rijetkih europskih država koja u svoj školski sustav nije sustavno implementirala građanski odgoj i obrazovanje – 25. godina od tranzicije.

“To je važno za izgradnju demokratske političke kulture”, rekao je ocijenivši kako su politčka znanja mladih na niskoj razini kao i niska je spremnost za političko djelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mladima nije dano oruđe da razmišljaju o tim stvarima”, istaknuo e te dodao kako su sve Vlade dosad odbacivale uvođenje građanskog odgoja.

Bužinković: Odustajanja od građanskog odgoja porazno je za ovu Vladu i stavlja ju na nisku ljestvicu političke zrelosti

Emina Bužinković iz GOOD Inicijative pojasnila je da nije očekivala izjavu ministra Mornara da je Hrvatska katolička zemlja, nigdje se ne spominje riječ svjetovna, i doista vjeruje da će on kao znanstvenik poslušati struku kada govorimo o građanskom odgoju i obrazovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne mislimo da je konzultirati bilo koje dionike ovog društva loše, no treba konzultirati one koji grade iskustvo i kompetencije u određenom području”, zaključila je.

Smatra da je odustajanja od građanskog odgoja porazno za ovu Vladu i stavlja ju na nisku ljestvicu političke zrelosti. Također, uloženo je pola milijuna eura u eksperimentalnu provedbu građanskog odgoja 2012./2013. godine, što bi odustajanjem od provedbe označilo bačen novac u vjetar.

Miljenko Hajdarević, profesor povijesti i sociologije u Srednjoj školi Čakovec vidi mnoge prednosti građanskog odgoja kao poticanje mladih da budu aktivni sudionici društva, koji žele nešto promijeniti. Istaknuo je uloženo vrijeme za stručno osposobljavanje kao profesor te kako je program građanskog odgoja put ka demokratizaciji škola.

Učenica Eta Krpanec istaknula tri najveća problema u današnjem školstvu koja bi građanski odgoj u velikoj mjeri uspio riješiti – pitanje informiranosti – veliko političko neznanje u Hrvatskoj, pitanje koliko hrvatski obrazovni sustav mlade zaista priprema za budućnost te pitanje rastuće netolerancije u hrvatskom društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.