Šeks: zbog zbrke oko datuma nacionalnih blagdana Hrvatska izgubila osjećaj za istinski Dan državnosti

Dan je državnosti utvrđen 25. lipnja. 2001. kada je nažalost, jednom kratkovidnom, politikantskom, zasljepljujućom politikom, dolaskom na vlast lijeve koalicije, poglavito SDP-a i HSLS-a, došlo do preinake i uvođenja novih blagdana, a 30. svibnja postao spomendan Hrvatskog sabora, što uopće nije saživjelo, kazao je jedan od osnivača HDZ, danas HDZ-ov saborski zastupnik Vladimir Šeks za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“30.svibnja 1990. godine konstituiran je prvi-u sveukupnoj hrvatskoj povijesti, demokratski izabran od naroda, višestrančki Hrvatski sabor, koji je odmah krenuo u ostvarenje pune hrvatske nezavisnosti i državnosti, zato je taj datum Sabor usvojio kao Dan državnosti”, pojasnio je Šeks.

Taj je datum bio iskreno prihvaćen u srcima hrvatskog naroda i hrvatskih građana, kao Dan državnosti i godinama se obilježavao i u domovini i među Hrvatima u svijetu kao Dan hrvatske državnosti, rekao je Šeks.

Šeks je rekao da nije bilo nikakvih pravnih, povijesnih ni političkih razloga da se datum Dana državnosti mijenja i uzima 25. lipnja, no dodaje kako se to se moglo zbog toga što je na taj dan ’91. godine donesena ustavna odluka o suverenosti i samostalnost Hrvatske te Deklaracija o proglašenju Hrvatske suverenom i samostalnom državom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To su bili akti o proglašenju Hrvatske suverenom i samostalnom, ali daleko razložnije i razboritije bi bilo da je ostala ona tradicija koja je uzela duboki korijen u narodu, kojom se Dan državnosti slavio 30. svibnja”, smatra Šeks.

“Vlada premijera Ive Sanadera, koncem 2003. godine i početkom 2004., iznevjerila je obećanje HDZ da će vratiti Dan državnosti na 30. svibnja. Sanader, koji je u predizbornoj kampanji dao to obećanje, nije ga održao, a obrazlagao je to tako da je u svijetu, u diplomaciji, taj datum već uvriježen,” komentirao je Šeks.

Rezultatom te promjene s 30. svibnja na 25. lipnja te uvođenjem Dana nezavisnosti 8. listopada u Hrvatskoj je nastala potpuna zbrka tako da građani jednostavno više nemaju nikakv osjećaj za glavne državne nacionalne blagdane, ocijenio je Šeks te dodao kako taj osjećaj nije isto kao kod Francuza koji obilježavaju dan pada Bastilje, koji se uzima kao Dan Francuske Republike ili u SAD-u koji Dan Domovinske zahvalnosti slave 4. srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve ove godine, kao rezultat te zbrke oko nacionalnih blagdana, Hrvatska je izgubila osjećaj za istinski Dan državnosti”, zaključio je Šeks.

Šeks je rekao da bi bilo istinski i razložno da se nakon promjene vlasti, za koju drži da će uslijediti 2015.godine, povrati 30. svibnja kao Dan hrvatske državnosti.

Zakon je sada takav da je Dan državnosti određen za 25. lipnja., no Šeks je siguran da se osim službenih manifestacija u koju spada svečani koncert i prijem predsjednika RH u HNK , dalje nigdje ništa neće događati, a na pojedinim mjestima gdje će se obilježavati- sve će biti blijedo i nejasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao i dosadašnjih godina mislim da će proslava jednako proteći”, smatra Šeks i dodaje da niti Hrvatska niti Zagreb neće biti okićeni zastavama, niti je do sada bilo važnijih zbivanja tijekom proslave Dana državnosti diljem cijele Hrvatske.

“Mislim da će tako blijedo i otužno proteći i ovogodišnji Dan državnosti”, zaključio je Šeks za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.