Sindikat trgovine Hrvatske (STH) i Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozvali su u utorak nadležne institucije da napokon reguliraju rad nedjeljom u trgovinama, jer porast broja radnih sati često loše utječe na radnike.
Sindikat trgovine Hrvatske (STH), jedini reprezentativni sindikat u djelatnosti trgovine, traži od Vlade Republike Hrvatske konačno rješavanje pitanja radnoga vremena u djelatnosti trgovine. STH napominje kako je potrebno izmijeniti Zakon o trgovini i u njemu regulirati radno vrijeme trgovina na način da se odredi maksimalno dnevno radno vrijeme od ponedjeljka do subote.
> UiO: Na blagdan Svih svetih većina je radnika u trgovinama prisiljena raditi
> Ivan Munjin: Ni Mrsić ni Maras nisu uputili prijedlog zakona o radu UIO u saborsku proceduru
Nedjelju treba utvrditi kao neradni dan, kao i iznimke od zabrane rada nedjeljom. Nepoštivanje radnoga vremena potrebno je utvrditi kao prekršaj i odrediti stroge sankcije za nepoštivanje utvrđenoga radnoga vremena.
“Nema ekonomskog ni razumnog opravdanja za mogući rad trgovina od 0 do 24 sata, 168 sati tjedno u Hrvatskoj! Nedostatak i odlazak velikoga broja radnika iz trgovine u druge djelatnosti ili odlazak na rad u inozemstvo samo je još izoštrilo potrebu rješavanja ovog problema. Smanjenje radnog vremena (neradna nedjelja i blagdani) dovelo bi do ravnoteže u korištenju radnog vremena i privatnog života radnika u djelatnosti trgovine kojima je uz plaće i uvjete rada, pitanje radnoga vremena prioritetno pitanje”, poručila je na današnjoj konferenciji na novinare Zlatica Štulić, predsjednica STH.
I predstavnici poslodavaca, prisutni na press konferenciji, izrazili su želju za rješavanjem pitanja radnoga vremena, jer, kako kažu, sazrelo je vrijeme za to, kako bi svi oni bili u istome položaju.
Pri tome, Hrvatska udruga poslodavaca – Udruga trgovine nema jedinstveni stav.
“Naš je stav da ne bi potpuno trebalo zabraniti rad nedjeljom, već pronaći modele kojima bi se rad nedjeljom organizirao na način ili da se ograniči broj nedjelja koje se radi ili ograniči broj nedjelja koje radnici smiju raditi uzastupno ili, eventualno, da se kroz bitno povećane plaće za rad nedjeljom destimulira rad nedjeljom”, rekao je predsjednik HUP – Udruge trgovine Martin Evačić.
“Rad nedjeljom treba maksimalno ograničiti. Što više ograničimo rad nedjeljom radnici u trgovini će svoje radne uvjete doživljavati pozitivnije”, rekao je član Upravnog odbora kutinske trgovačke tvrtke Lonia Drago Munjiza.
“Mi se zalažemo za zakon koji će izregulirati rad nedjeljom na način da taj zakon može ostati čvrst, ne bi se mijenjao i rušio na Ustavnom sud. Takav prijedlog spremni smo podržati zajedno sa socijalnim partnerima”, zaključio je član Uprave Peveca d.d. Marin Štenglin.
Prisustvovanje predstavnika sindikata i poslodavaca na zajedničkoj press konferenciji i razgovaranje o neradnoj nedjelji predsjednik SSSH Mladen Novosel ocijenio je pozitivnim, izražavajući nadu za socijalnim dijalogom u Hrvatskoj.
“Nakon što se konačno stvorila skupina poslodavaca koji su spremni razgovarati o ograničavanju rada nedjeljom u sektoru trgovine, ne postoji više niti jedan opravdani razlog da resorno Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta ne predloži zakonsko ograničavanje rada nedjeljom“, poručio je predsjednik SSSH Mladen Novosel.
Hrvatski savez na nedjelju, osnovan radi širenja i okupljanja sviju koji podržavaju ideju slobodne nedjelje, po uzoru na europske saveze, a čiji su članovi i STH i SSSH, već su poslali Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta prijedlog zakonskog rješenja pitanja rada nedjeljom i blagdanom. Čeka se odgovor.
UiO još prije dvije i pol godine uputila Hrvatskom saboru prijedlog Zakona – zašto Sabor nije reagirao u propisanom roku?
Podsjetimo, udruga U ime obitelji još je u ožujku 2017. uputila u Hrvatskom saboru prijedlog Zakona o radu po kojemu bi radnici mogli sami birati žele li raditi nedjeljom te, ako žele, dobili 50 % veće dnevnice.
Sukladno saborskom Poslovniku predsjednik Odbora za rad trebao je u roku od tri mjeseca odlučiti hoće li ili neće uputiti taj prijedlog zakona o radu u saborsku proceduru. No, tadašnji predsjednik, Mirando Mrsić to nije učinio, a isto tako ni njegov nasljednik, SDP-ov Gordan Maras. Usprkos odredbama Poslovnika sve do danas saborski se Odbor nije se izjasnio o ovom prijedlogu.
U ožujku 2018. godine GLAS i HSU se podnijeli sličnu izmjenu zakona kojom bi se povećale plaće u slučaju rada nedjeljom za 30% međutim Plenkovićeva Vlada odbila je prijedlog uz objašnjenje da dosadašnji zakon “predviđa obvezu poslodavca da radniku isplati povećanu plaću ne samo za rad nedjeljom, već i za otežane uvjete rada, prekovremeni rad, rad noću, te za rad blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi. Pri tome, Zakonom nije izrijekom određeno koliko bi to povećanje iznosilo, već se isto prepušta uređenju putem kolektivnih ugovora, pravilnika o radu ili samih ugovora o radu”.
No, postojeći zakon omogućuje poslodavcu da rad nedjeljom plaća samo jednu kunu više te time izvrši svoje zakonske obveze prema zaposleniku.
Spomenutim nedjelovanjem i ignoriranjem prijedloga poput onog udruge U ime obitelji najviše su oštećene radnice i radnici koji su prisiljavani raditi nedjeljom i blagdanom, de facto bez da su za to plaćeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa