Vrijeme je sjećanja na žrtvu Vukovara. Prije dvadeset i četiri godine grad je sravnjen sa zemljom, počinjeni su zločini nad braniteljima i civilima, a mnogi nestali još nisu pronađeni. Gosti Domagoja Novokmeta u emisiji “Otvoreno” bili su pomoćnik ministra branitelja Bojan Glavašević, ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar Zoran Šangut, bivša savjetnica predsjednika Tuđmana Vesna Škare Ožbolt i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
Zoran Šangut prisjetio se dana kad je Vukovar pao i rekao da su trenuci bili teški, ali sve to vrijeme bili smo ponosni na sve što smo učinili, vjerovali smo u Hrvatsku i predsjednika Tuđmana. I nakon pada postojale su pozitivne priče u teškim trenucima poput stražara koji je prepoznao i izvukao mnoge Hrvate, registrirajući ih pod lažnim imenima kao Srbe.
Vesna Škare Ožbolt opisala je da je taj dan za predsjednika Tuđmana bio težak, ali da je on znao da je to samo privremeno.
Bojan Glavašević je taj dan stigao s majkom u Zagreb. Nikada neće zaboraviti lica prijatelja koji su uspjeli izaći iz Vukovara – atmosfera očaja i neznanja što je s njihovim najbližima jest nešto što se čovjeku neizbrisivo ureže u pamćenje, rekao je Glavašević.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava vjerovao je do posljednjeg trenutka da Vukovar neće pasti, a da je tek postupno osvijestio s kakvom je brutalnom agresijom grad bio suočen te što je sve neprijatelj bio spreman učiniti.
To je bila najteža godina Domovinskog rata, rekla je Škare Ožbolt, kad je svaki drugi hrvatski branitelj poginuo upravo u obrani Vukovara. Ta žrtva koju su Vukovar i Škabrnja podnijeli su ona supstanca Domovinskog rata koja se kasnije pretvorila u energiju pobjede. Svijet je bio lakovjeran i slijepo vjerovao generalima JNA da će poštivati prava zarobljenika, istaknula je Ožbolt, dodavši da se takve greške i danas ponavljaju.
Svi u međunarodnoj zajednici su krivi što nisu zaustavili krvoproliće u Vukovaru, smatra Glavašević, a ako pogledamo Srebrenicu i danas sirijske izbjeglice, vidimo da se puno nije promijenilo.
Šangut je istaknuo rad Memorijalnog centra u Vukovaru gdje svi učenici osmih razreda iz cijele Hrvatske mogu doći i učiti o Domovinskom ratu, a pritom su im plaćeni prijevoz, smještaj, prehrana i ulaz u sve muzeje. Nada se da će centar do ljeta 2017.godine biti najljepši i najposjećeniji u Vukovaru. Glavašević je dodao da posjet centru završava satom na kojem djeca uče o miru i mirotvorstvu te da je to ono najvrednije što ponesu iz Vukovara sa sobom.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Photo: snimka zaslona
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.