Slaven Dobrović: Odvoz otpada u Rijeci poskupio 108 %, ali to nije konačno

Foto: Fah

Građani Rijeke suočili su se s neugodnim iznenađenjem – usluga odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada poskupjela je za 108%!!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlozi, novi način gospodarenja otpadom kažu – treba pokriti troškove rada centra za gospodarenje otpadom Marišćina, rekoše čelnici grada.

> Rijeka: Troškovi promašenog projekta Marišćina stigli na naplatu građanima

No, što nisu rekli ti isti čelnici?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo, to nije konačno poskupljenje, jer Marišćina neće moći dugo s navedenih 470 kn/t ulazne naknade za obradu.
Drugo, taj skupo plaćeni CGO uopće ne omogućuje postizanje EU ciljeva koje je RH bila obvezna navesti i u svom Zakonu o održivom gospodarenju otpadom a to je minimalnih 50% recikliranja do 2020.

> Posljedice dugogodišnje SDP-ove vladavine u Rijeci: Stigli računi za smeće viši čak 109 posto

Osim što je ovaj cilj obavezan i što njegovo ignoriranje može za koju godinu podosta koštati, dostizanje ovog cilja je poželjno i s ekonomskog stajališta – u materijalu kojeg se odvozi na Marišćinu najmanje je 50% plastike, papira i kartona, za kojeg se uz prethodno sortiranje i prešanje na tržištu može dobiti barem 10 milijuna kuna godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj isti materijal, pomiješan u smeću i odvezen na Marišćini pak košta preko 10 milijuna kuna, za sada, a u sljedećem koraku poskupljenja i preko 20 milijuna kuna.

> HDZ: Za skupi odvoz komunalnog otpada u Rijeci odgovorni Obersnel i Komadina

Zanimljivo je da su ti isti čelnici imali prilike ovo naučiti još početkom 2013. kada su na razmatranje dobili dokument – prijedlog ekološki zasnovanog sustava gospodarenja otpadom za grad Rijeku, dakako orijentiran odvojenom prikupljanju i recikliranju. Da su poslušali, mogli su danas imati bolje vijesti, nešto poput vijesti s obližnjeg otoka Krka gdje su čelnici poslušali prijedlog koju godinu prije. I gdje se mogu pohvaliti da su već dostigli ciljeve zacrtane za 2020. Dakle može se!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što je s ostatkom Hrvatske.

Preslikano na Hrvatsku, radi se o gotovo dvadeset puta većim vrijednostima. Dakle, hoćemo li pola milijarde novog troška godišnje za MBO papira i plastike zamijeniti za 200-300 milijuna tržišne vrijednosti sirovina. To je onda kružna ekonomija. A ne da hrvatski obrtnici plastičari uvoze plastični reciklat iz Austrije i Njemačke za proizvodnju u Hrvatskoj.

Čak 69 posto građana Rijeke smatra da je njihov grad prljav – krivac Obersnel ili netko drugi?

Zato je novi Plan gospodarenja otpadom u prvi plan stavio SUSTAV ODVOJENOG PRIKUPLJANJA u što spadaju posude, vozila, SORTIRNICE, KOMPOSTIŠTA, RECIKLAŽNA DVORIŠTA i CENTRI za ponovnu uporabu, a reducirao broj i kapacitete CGO-a sukladno ciljevima GO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, je li novi PGO mrtvo slovo na papiru?

Signali sa sjevera Hrvatske gdje se revitalizira ideja o ogromnom centru za gospodarenje otpadom, obuhvata dovoza i preko 100 km udaljenosti, kompletirana s energanom koja će kuriti taj sjajan prozvod centara koji je toliko vrijedan da kvari ekonomsku računicu promotora sustava iz 2005. i 2007.

> Most upozorava: U Rijeci je sustav gospodarenja otpadom u suprotnosti sa zakonima

Hvale se zagovornici velikog centra sa sjevera da je ionako proglašen strateškim projektom za RH. Da, žalosno je da je često slučaj da se strateškim proglašavaju sasvim krivi projekti, što u stvari govori kako slabo se razumije ova problematika u krugu onih koji razmatraju, prosuđuju stratešku važnost projekata prilikom sastavljanja liste.

Strateško za Hrvatsku u gospodarenju otpadom može biti samo ono što omogućuje postizanje ciljeva u kratko vrijeme a to je već navedeni sustav odvojenog prikupljanja i sve što on uključuje. Odvojeno prikupljanje i recikliranje je jedini način za dobivanje zdravog sustava i čistog okoliša. Dobivamo vrijedne sirovine i ujedno smanjujemo volumen odlagališta.

Danas, u 21. stoljeću, sirovine su prevrijedne da bi ih spaljivali u spalionicama bilo kojeg tipa i kako ih god nazivali. Čak i kad izuzmemo nepovratnu štetu za ljude, živi svijet i okoliš, koja se boljom tehnologijom smanjuje, ali nikad ne nestaje.

Da, zagovornici centara su sve glasniji, ministra se teško može čuti i tko zna što opet možemo očekivati.

Molim ministra i odgovorne ljude u ovoj zemlji da shvate kako alternative nema i da se uhvate izgradnje modernog, ekološki utemeljenog sustava. Novce imamo u OPKK, potrošimo ih korisno, na puno manjih svrsishodnih objekata s kojima možemo ispuniti ono na što smo se obvezali i to na način da građane bitno manje košta.

Točno je, građani moraju u tome sudjelovati, ali molim ne vrijeđajte ih potcjenjujući njihovu spremnost da u tome sudjeluju.

Ako se Vi, decision makeri trebate educirati, možemo to organizirati i to besplatno.

Ne želimo dozvoliti trovanje naše djece i naše zemlje te da nam naša budućnost odlazi u dim kao i zelena radna mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.