Slišković: Žene žrtve Domovinskog rata još čekaju zakon kojim će biti obeštećene

„Kao država nismo se postavili prema pravičnom vrednovanju zločina, a niti prema istinskoj potpori žrtvama kako bi prijenos traume bio što manji i kako bi mi sutra bili jedno snažnije društvo“, rekla je Marija Slišković, predsjednica udruge Žene u Domovinskom ratu za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Razmišljajući o budućnosti hrvatskoga naroda, moramo razmišljati o prijenosu traume na slijedeće generacije“, istaknula je Slišković.

Od početka suđenja pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu , Slišković očekuje da se pravično iskažu događaji i da oni dobiju pravni okvir u kojem će se iskazati tko je agresor, a tko žrtva.

„Pripremili smo prava svjedočanstva na engleskom jeziku te smo ih dostavili institucijama. Odvjetnički tim koji zastupa Hrvatsku u Londonu dobio je ta svjedočanstva i upoznati su s mnogim detaljima počinjenih zločina na području Istočne Slavonije“, objasnila je Slišković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako se žene koje su proživjele ratni zločin silovanja, jednako kao i svi ljudi koji su proživjeli sve torture logora, sa svojom traumom same nose već 20 godina, onda moramo svakako znati da je to dio našeg stanovništva koji je vrlo narušenoga zdravlja, o kojem nije provedena istinska skrb ni terapije koje su se morale provesti“, upozorila je Slišković.

„Žene žrtve Domovinskog rata, još uvijek čekaju zakon kojim će dobiti status koji bi im omogućio materijalno obeštećenje i sva pripadajuća prava žrtve nad kojom je počinjen ratni zločin. To je bitno iz dva smjera gledanja: jedan je smjer prema žrtvi, a drugi je prema traženju pravde, odnosno u kažnjavanju zločinaca“, rekla je Slišković.

„Mnogi zločinci su našli utočište u Srbiji, koja ima zakon o neisporučivanju svojih građane i to je nešto na čemu će se sasvim sigurno jednoga dana raditi kada se Srbija bude jače pripremala za ulazak u Europsku Uniju“, smatra Slišković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje narod.hr-a o ishodu suđenja u Haagu, Slišković kaže da svakako znamo da je jedini pravičan ishod da se ukaže tko je agresor, a tko žrtva i trebamo imati vjeru i optimizam da će se upravo to tako i dogoditi.

Slišković ističe kako Hrvatska ima dokumente o agresiji Srbije, a Srbija nema nikakve dokumente o iseljavanju bilo koga s ovog prostora.

„Mi smo svjedoci da su ’91. na ovim prostorima otpor toj agresiji dali i Srbi koji žive u Hrvatskoj kao svojoj domovini. Naša razmišljanja moraju biti optimistična, uz vjeru u istinsku pravdu koju će međunarodni sud iskazati“, rekla je Slišković za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.