Srbijanski mediji objavili gdje je posljednji put lociran signal Matejeva mobitela

perišem periš dunavu
Foto: Snimka zaslona; Fotomontaža: Narod.hr

Srbijanski mediji tvrde da je signal mobitela nestalog 27-godišnjaka Mateja Periša posljednji put uhvaćen u blizini Velikog ratnog otoka, na ušću Save u Dunav. “Potraga za tijelom na ušću je otežana jer voda tamo nije toliko duboka, ali su riječne struje jako snažne”, rekao je za Informer izvor blizak istrazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je preuzela podatke sa svih baznih stanica u okolici. “Na osnovu videozapisa nadzornih kamera u okolici Beton hale, ali i praćenjem njegovog telefona, može se s velikom preciznošću utvrditi njegovo kretanje od trenutka kada je istrčao iz kluba, oko 1:40 sati. On je zatim preko Karađorđeve ulice otrčao uzvodno do restorana Savanova kod Beograda na vodi i tu se na jednoj snimci vidi kako silazi do Save, ali ne vidi se i trenutak kad je ušao u vodu”, rekao je izvor za Informer.

“Bazne stanice su registrirale signal njegovog telefona na tome mjestu, a potom je signal lociran nizvodno kod Velikog ratnog otoka, gdje se izgubio. Pretpostavlja se da je Matej cijelo vrijeme imao telefon u džepu dok ga je Sava nosila”, kazao je.

Pretraživalo se i kod Velikog ratnog otoka, ali tamo su riječne struje vrlo jake. “Potragu otežava i to što je nestali mladić na sebi imao tamnu odjeću, koju je teško uočiti u vodi, gdje je vidljivost praktično nikakva. Policija svakako uzima u obzir i mogućnost da je Periš bacio svoj telefon u Savu pa da je negdje pobjegao, ali šanse za to su sada već minimalne”, dodao je izvor za Informer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudski vještak otkriva: Mobilna mreža ima podatke je li Matejev mobitel ugašen ili je uništen

Telekomunikacijski stručnjak i stalnim sudski vještak za telekomunikacije, tehniku i metodologiju prisluškivanja, Đuro Lubura, otkrio je što se sve može doznati od operatera i baznih stanica. Naime, bazne stanice su otkrile da je mobitel Mateja Periša posljednji put registriran u blizini restorana na šetalištu uz Savu.

“Mobitel u slučajevima potrage za nestalom osobom može biti izvanredno pomoćno sredstvo, posebno ako država ima implementiran Advanced Mobile Location (AML) sustav i ako mobitel nije ugašen. Srbija za razliku od Hrvatske nema AML koji hitnim službama u slučaju potrage za nestalom osobom omogućuje precizno lociranje mobitela, a čini se i da je mobitel nestalog mladića u trenutku pokretanja potrage već bio isključen”, rekao je za Večernji list.

Dakle, AML ne bi pomogao, ali nije to jedini način

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“I u takvim situacijama policija može dobiti informacije o tome s kime je nestala osoba razmijenila poziv ili SMS, te približno kojim lokacijama se kretala na temelju baznih stanica na koje je mobitel bio spojen. Ti su podaci spremljeni u bazama lokalnog telekom operatora, neovisno o tome što je nestali mladić u mobitelu imao SIM karticu hrvatskog operatora i što mobitel nije pronađen”, dodao je.

‘Kad mobitel ugasite on mobilnoj mreži pošalje taj podatak’

Na red dolazi i pitanje o preciznosti lokacije… “Kombinirajući te podatke i informacije prikupljene s videonadzornih sustava moguće je dosta dobro rekonstruirati kretanje nestale osobe. Na temelju podataka mobilne mreže može se znati i gdje je zadnji put mobitel bio aktivan, ali i informacija je li mobitel ugašen ili je samo nestao s mreže. Naime, kad mobitel ugasite on mobilnoj mreži pošalje taj podatak, a u slučaju uništenja mobitela ili upadanja u vodu on samo prestane komunicirati s mobilnom mrežom”, zaključio je Lubura.

Matejevi prijatelji dali su iskaz u policiji, također su naveli da mu je mobilni uređaj bio napinjen do 75 posto. “Ako takve informacije nema, prema mojem mišljenju je mobitel uništen ili je upao u vodu. Bez obzira što je Matej imao mobitel koji određeno vrijeme vodonepropusan do manje dubine, ukoliko je upao u vodu nestao bi s mreže jer se radijske frekvencije mobilnih mreža ne mogu rasprostirati kroz vodu i komunikacija mreže s mobitelom bi bila nemoguća čak i kad bi mobitel neko vrijeme radio”, komentirao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.