Srbijanski sindikat umirovljenika: Mirovine su stečeno pravo i sve ih države svima trebaju isplatiti

Thinkstock

Podržali smo Udrugu srpskih umirovljenika iz Hrvatske u pravnoj borbi za isplatu mirovina jer je naše stajalište da se mirovina, kao stečeno pravo po međunarodnim normama, nikom ne može oduzeti, izjavio je danas dužnosnik srbijanske Udruge sindikata umirovljenika Milorad Mića Vujasinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska ne mora isplatiti 8 milijardi kuna mirovina Srbima iz ‘SAO Krajine’

Komentirajući stajalište Međunarodne organizacije rada (ILO) da Hrvatska nije dužna umirovljenicima, pretežito srpske nacionalnosti, isplatiti mirovine za razdoblje od početka ratnih sukoba u Hrvatskoj do 1998. godine, Vujasinović za Hinu kaže da su mirovine socijalno-pravna, a ne političko-ekonomska kategorija i da je se ne može proizvoiljno tumačiti.

“U vrijeme kad je podnošena ta predstavka udrugu izbjeglih umirovljenika Hrvatske odbilo je podržati srbijansko ministrastvo rada i zapošljavanja, ali smo ih mi odlučili podržati jer su bili kolektivnom članicom Sinidakta Srbije, a potom i Udruge sindikata umirovljenika Srbije”, objašnjava Vujasinović, nekadašnji predsjednik Sindikata Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On kaže da je, “koliko se sjeća, bilo riječ o oko 80 neisplaćenih mirovina”, ali da ne zna o kojoj sumi bi u konačnici moglo biti riječi.

Vujasinović objašnjava da nije detaljno upoznat sa stajalištem ILO-a i isplati mirovina, te da je “informaciju dobio posredno”, ali naglašava stajalište Udruge sindikata umirovljenika Srbije da “na cijelom teritoriju bivše Jugoslavije treba po istom principu priznati svima mirovine kao stečena prava, utemeljena na međunarodnim pravnim normama”.

Međunarodna organizacija rada (ILO) smatra da Hrvatska nije dužna umirovljenicima s nekadašnjeg okupiranog teritorija, pretežito srpske nacionalnosti, isplatiti mirovine za razdoblje od početka Domovinskog rata do 1998. nakon što je tzv. SAO Krajina okupacijom zaustavila platni promet i uspostavila vlastiti mirovinski sustav “parafond”, doznaje se u ponedjeljak iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruženje srbijanskih umirovljenika s nekadašnjih zaposjednutih područja u Hrvatskoj je u studenom 2014. podnijelo predstavku ILO-u protiv Hrvatske tražeći isplatu zaostalih mirovina iz spomenutog razdoblja, a službeni Zagreb se očitovao krajem 2016. u odgovoru na 15-ak stranica koje je sastavila međuresorna radna skupina s predstavnicima ministarstva rada i mirovinskog sustava, MVEP-a, DORH-a te pravnih stručnjaka.

“One koji su otišli u Srbiju je obeštetila Srbija koja ih je uvela u svoj mirovinski sustav, a onima koji su ostali živjeti na okupiranim područjima Hrvatska je isplaćivala mirovine sve do prekida platnog prometa izazvanog okupacijom, a čak se i nakon toga pokušalo mirovine isplaćivati preko Međunarodnog crvenog križa. ILO je prihvatio hrvatsku argumentaciju da je prekid isplata bio uzrokovan višom silom”, objašnjava izvor.

“ILO je ocijenio da Hrvatska nije odgovorna za isplatu tih mirovina i to je potvrda onoga što su imali za reći hrvatski sudovi i Europski sud za ljudska prava u slučaju Ljube Čekić i ostalih protiv Hrvatske 2002.”, ističe MVEP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.