Starešina: Bidenov Escobar je gotovo nacrtao Hininom novinaru što će se događati na zapadnom Balkanu

Starešina
Foto: Narod.hr

Dok je francuski predsjednik Emmanuel Macron uoči povratka kući, na svečanom ručku u zagrebačkoj “Esplanadi”, šarmirao hrvatske uglednike – od Ćire Blaževića do Tereze Kesovije – Gabrijel Escobar je u nedalekom hotelu “Westin” gotovo nacrtao novinaru Hine što će se zapravo događati na zapadnom Balkanu, prvenstveno u BiH, sljedećih mjeseci, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebni izaslanik američkog predsjednika Bidena za zapadni Balkan Gabriel Escobar i po staturi i po izravnom (ne)diplomatskom izričaju iznimno podsjeća na nekadašnjeg Clintonova izaslanika i brokera Daytonskog sporazuma Richarda Hollbrookea. U Zagreb je stigao na radni ministarski sastanak Američko-jadranske povelje (SAD, Hrvatska, BiH, Crna Gora, Albanija, Sjeverna Makedonija), koji se, eto, podudario s posjetom francuskog predsjednika i potpisivanjem ugovora o kupnji francuskih borbenih zrakoplova Rafale za hrvatsko ratno zrakoplovstvo. I očito je vrlo ciljano upravo iz Zagreba objavio svojevrsni nacrt američkog (zapadnog) djelovanja u BiH u sljedećim mjesecima, podcrtavajući hrvatsko-američko strateško savezništvo.

 

Ustroj s tri konstitutivna naroda temelj američke politike u BiH

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo, da ga u BiH “demografski i ekonomski problemi brinu više od etničkih” i da “problem u BiH nije etnički, već sustavna korupcija i nedostatak vjerodostojnosti političkih aktera koje utječu na sposobnost državnih institucija da ispravno funkcioniraju”.

Druga je Escobarova poruka iznimno važna za Hrvate u BiH: da je “ustroj s tri konstitutivna naroda temelj američke politike u BiH” i da “moramo imati vibrantno i politički aktivno hrvatsko stanovništvo u BiH, bez toga Dayton neće uspjeti, cilj je da se osjećaju sigurno, ugodno i ekonomski održivo u BiH”. Ponovio je kako je rok za izmjenu izbornog zakona, koji će omogućiti “ograničene reforme i čuvanje strukture Daytona”, do kraja ove godine.

Treća je važna poruka upućena Hrvatskoj. “Hrvatska je doista postala strateški partner”, “jedan od najimpresivnijih partnera SAD-a u ovom dijelu Europe”, kazao je Escobar, najavljujući da će “uskoro pokrenuti strateški dijalog o produbljivanju partnerstva” koje bi, osim vojne i političke, obuhvatilo i komercijalnu, financijsku i obrazovnu i kulturnu sferu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što razlikuje ovaj Escobarov intervju od drugih naoko sličnih intervjua o stanju u regiji, stanju u BiH, strateškim partnerstvima? To su prije svega jasnoća i operabilnost poruka, kao i neki drugi događaji i poruke koji ukazuju da je SAD uistinu pokrenuo široku operaciju za državnu i političku konsolidaciju zapadnog Balkana, kao dio šire operacije sigurnosne i političke konsolidacije Europe, a nasuprot sve agresivnijem utjecaju Rusije i Kine. Tome u prilog govori i autorski tekst bivšega britanskog državnog tajnika Williama Haguea, objavljen nedavno u britanskom Timesu.

 

Hague predlaže da snage NATO-a ojačaju u BiH postrojbe EUFOR-a

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hague predlaže da snage NATO-a ojačaju u BiH postrojbe EUFOR-a, nedostatne za očuvanje stabilnosti, i to osobito na strateški važnim točkama poput Distrikta Brčko i zračne luke u Tuzli. Krivnju za destabilizaciju BiH, pak, adresira izravno ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, čovjeku “s nahladnijim očima koje sam ikada vidio”, dok Milorada Dodika smatra samo Putinovim agentom za sprečavanje širenja NATO-a na BiH, na isti način kako to čine u Ukrajini, Gruziji, Moldovi… Hague poziva Zapad da se u BiH hrabro suprotstavi “Putinovu ledenom pogledu”.

U prilog sveobuhvatnoj američkoj operaciji stabilizacije Europe i jačanja euro-atlantskog partnerstva govori i izbor zelene Annalene Baerbock za njemačku ministricu vanjskih poslova. Osim po zelenim politikama i skakanju po trampolinu, Baerbock se u kampanji pokazala i kao najoštrija kritičarka rusko-njemačkog plinovoda Sjeverni tok 2 i kao zagovornica oštrijeg političkog stava prema Rusiji i Kini. Operacija je prepoznata i u Europskom parlamentu. Devet zastupnika različitih političkih opcija zatražilo je uvođenje EU sankcija za Dodika i njegove najbliže suradnike. Svatko tko želi biti akter u novom strateškom preslagivanju na Balkanu nastoji se ugraditi u novu američku operaciju. Ona je prilika i za razigrano hrvatsko državno vodstvo. Ako ozbiljno shvate Escobarov zagrebački poučak.

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.