Starešina: Paradoksalno je da ne znamo kakvu presudu možemo očekivati

Foto: snimka zaslona

U 10 sati Haški sud počet će iznositi posljednju presudu, prije prestanka djelovanja suda. Bit će to presuda u žalbenom postupku čelnicima Hrvata iz Bosne i Hercegovine koji su 2013. godine osuđeni na ukupno 111 godina zatvora. Šestorica dužnosnika nekadašnje Hercegbosne, Jadranko Prlić, Bruno Stoić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić, osuđena su zbog sudjelovanja u zajedničkom zločinačkom pothvatu kojemu je, prema prvostupanjskoj presudi, cilj bio stvaranje etnički čiste hrvatske države na teritoriju nekadašnje Banovine Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U mreži Prvog” s novinarkom i publicistkinjom Višnjom Starešinom i povjesničarom Tvrtkom Jakovinom razgovarali su o utjecaju presude na Hrvatsku i Hrvate u BiH.

Višnja Starešina smatra da je paradoks to što ne znamo kakvu presudu možemo očekivati nakon pet godina suđenja. U postupcima koji traju toliko dugo normalno bi bilo da se više ili manje zna kakva će biti presuda jer se zna koje su bile optužbe, što je dokazano, što nije. I uoči prvostupanjske presude samo se moglo nagađati. Postojala je optužnica kakvu svijet ne poznaje – svi zločini obuhvaćeni u jednoj optužnici, a onda podijeljeni na zločinački pothvat. Dobivamo prvostupanjsku presudu koja je prepisana optužnica. Optuženi su za zločinački pothvat, a nitko od njih nije osuđen za zločine po zapovjednoj odgovornosti, izjavila je Starešina. Prema njezinu mišljenju takva presuda mogla bi se samo ukinuti. Istaknula je da će današnja presuda presuđivati je li prvostupanjska donesena prema pravnim standardima. Ona smatra da bi najlogičnije bilo nakon takve presude ukinuti proces i ponoviti suđenje, no svi znamo da ovim procesom završava rad Haškog suda.

Starešina kaže kako će eventualno loša presuda Hrvate u BiH dovesti u još lošiju poziciju u ostvarivanju svojih prava, u nasojanju da ponovno ostvare svoju konstitutivnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Urednica Hrvatskog radija Vedrana Krstić-Ivanišević iz Mostara javlja da su se sinoć ispred mostarske prvostolnice Marije Majke Crkve, gdje su paljene svijeće i molile se krunice za oslobađajuću presudu šestorici, očitovale snažne emocije. Bez obzira na to kakva presuda bila, i dalje traje borba Hrvata za konstitutivnost. Za Hrvate Herceg-Bosna je bila častan politički okvir. Mi živimo 91., a naša djeca odlaze. Tu nema budućnosti, kažu. Ako presuda bude osuđujuća, odrazit će se na cijeli hrvatski narod, život u BiH dobit će jednu novu dimenziju, kaže Vedrana Krstić-Ivanišević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.