TIH: Antikorupcija se koristi samo kao sredstvo rušenja onih koji su na vlasti

Foto: fah

U povodu Međunarodnog dana prava na pristup informacijama Transparency International Hrvatska traži da tijela javne vlasti, od lokalne do nacionalne razine, budu primjer dobrog informiranja građana o pitanjima  koja su od javnog interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Transparentnost i proaktivno objavljivanje informacija smanjuje korupciju i povećava povjerenje građana u institucije.

 Borba protiv korupcije u Hrvatskoj ne postoji, jer nema političke volje na najvišim razinama, i u vlasti i u oporbi,  da se ona dosljedno provodi bez selektivnih kriterija .

> Predsjednica TIH-a Budimir: ‘Preletači iz ‘boraca protiv korupcije’ u političare primjer je sukoba interesa i zloporabe pozicije – tko je kontrolirao kontrolore?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> TIH: Prema Indeksu percepcije korupcije Hrvatska s 48 bodova i dalje među korumpiranim državama

 Antikorupcija se koristi samo kao sredstvo rušenja onih koji su na vlasti ili kao politička borba za njeno osvajanje bez stvarne želje da se te promjene dogode i da on njih imaju koristi svi građani koji žive u Hrvatskoj.

Pitanja porijekla imovine i upravljanja sukobom interesa političara ne mogu se riješiti selektivnim pojedinačnim prozivanjem pojedinaca radi dnevno političkih obračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učinkoviti alat je sustavna svakodnevna kontrola prihoda i rashoda pojedinaca koji se već vode pri poreznim tijelima javne vlasti uz onemogućavanje selektivnih pristupa u razotkrivanju nepravilnosti.

U trenutku stjecanja imovine teret dokazivanja njenog porijekla mora biti na pojedincu koji stiče imovinu, a ne da se za to koriste kapaciteti tijela javne vlasti. Najučinkovitiji alat je oduzimanje imovine za koju pojedinac ne može dokazati kako ju je stekao.“, poručila je Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.