Tijekom skidanja petokrake s Riječkog nebodera, njen autor napao reportera i tražio da izbriše fotografije

Foto: Rijeka 2020 EPK

Instalacija “Spomenik crvenoj Rijeci – samoobrambeni spomenik” u vidu petokrake zvijezde, simbola zločinačkog komunizma, skinuta je s krova Riječkog nebodera. Samo najavljivanje i njeno postavljanje izazvale su brojne kontroverze, a one nisu zaobiđene ni tijekom njenog skidanja. Kako javlja Novi list, autor instalacije Nemanja Cvijanović prisutna ekipa napali su fotoreportera riječima da nema pravo ondje biti i snimati te zatražili od njega da izbriše fotografije koje je uspio snimiti. Naime, redakcija nije mogla dobiti službenu informaciju kad će zvijezda biti skinuta pa je reportera poslala na lokaciju temeljem neslužbene dojave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je prvotno bilo najavljeno da će se skinuti 4. listopada, instalacija je skinuta kasnije. U nju je uloženo 2800 krhotina crvenog stakla koje bi trebale asocirati na isto toliko partizanskih boraca poginulih u bitci za Rijeku, a postavljena je u sklopu projekta projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Na takvu je konstataciju reagirao Marino Micich, direktor povijesnog arhiva muzeja Rijeke u Rimu koji je u priopćenju pitao kako se došlo do 2.800 poginulih jugoslavenskih partizana, jer od brojke 350 poginulih koliko se spominje u hrvatskim povijesnim arhivima do gotovo tri tisuće je velika razlika.

Ova instalacija Nemanje Cvijanovića, inače člana ekstremno lijeve stranke Nova ljevice koji se nalazio na listi platforme Možemo, postavljena je bez najave i bez ishođene dozvole 20. rujna. Tom je prilikom reagirala ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek koja je kazala: “Postavljanje instalacije u društvu gradonačelnika Grada Rijeke, bez ishođenih dozvola te uz potpuno ignoriranje procedure koja pretpostavlja minimum ispunjavanja zakonski predviđenih uvjeta, shvaćam i kao primarno političku akciju koja za cilj ima poticati ideološke sukobe u društvu, suprotno ulozi kulture koju razumijemo kao suradnju kroz dijalog, kao važan kohezivni socijalni element”.

>Političar Nemanja Cvijanović – autor instalacije velike komunističke petokrake, nalazio se na listi Možemo, član Nove ljevice…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Čelnik USPDR Ajkula Prpić o crvenoj zvijezdi u Rijeci: ‘Odsustvo pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata’

Zanimljivo, ista ministrica je početkom godine na najavu postavljanja betonske ploče u obliku simbola komunizma na zgradu koja je kulturno dobro tvrdila: “Mi smo se opredijelili da ćemo živjeti u državi koja je demokratska i koja neće cenzurirati umjetnike”.

Zbog njenog postavljanja prosvjedovao je veći broj građana, koji su se okupili na Mostu hrvatskih branitelja te prošli Korzom do Riječkog nebodera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog njenog postavljanja reagiralo je i Ministarstvo hrvatskih branitelja koje je kazalo da je isticanje simbola zvijezde petokrake u Rijeci neprihvatljivo jer je pod tim simbolom izvršena agresija na Hrvatsku, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković instalaciju je proglasio promašenom.

Protiv njenog postavljanja bila je i Talijanska unija čiji je predsjednik Maurizio Tremul poručio: “Crvena zvijezda smještena u kontekst u kojem je postavljena, predstavlja ozbiljnu kulturnu, političku i komunikacijsku pogrešku. Baš iz razloga što je Rijeka, Europska prijestolnica kulture, shvaćena kao Luka različitosti, trebala je biti u stanju ojačati svoju kulturnu, jezičnu i nacionalnu raznolikost, a to se nije dogodilo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.