Tko su bivši šefovi VSOA-e koje je spomenula predsjednica?

Foto: fah

“Naravno da se borim s korupcijom u sigurnosno-obavještajnom sustavu. Pa taj sam sustav naslijedila od Ive Josipovića i Zorana Milanovića opterećen jednim od najvećih korupcijskih skandala od samostalnosti Hrvatske. I danas je u tijeku drugostupanjski postupak protiv Darka Grdića i Ognjena Preosta, zbog nezapamćene korupcije i pronevjere milijunskih iznosa u Vojnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji”, poručila je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović nakon što je sinoć na sučeljavanju predsjedničkih kandidata rekla kako smatra da ima korupcije u obavještajnom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, o čemu je govorila predsjednica? Na mjestu predsjednika tad su bili prvo Stjepan Mesić(2009.-2010.), a zatim Ivo Josipović(2010.-2012.).

> Predsjednica pojasnila svoju izjavu o SOA-i: ‘Taj sam sustav naslijedila od Josipovića i Milanovića’ 

Vijeće zagrebačkog Županijskog suda pod presjedanjem sutkinje Renate Miličević lani u siječnju nepravomoćno je na po tri godine zatvora osudilo bivšeg ravnatelja VSOA-e general-pukovnika Darka Grdića te bivšeg zamjenika ravnatelja VSOA-e brigadnog generala Ognjena Preosta koje se u aferi Jurišnik teretilo za zloporabu položaja i ovlasti, točnije prisvajanja gotovo pet milijuna kuna. Na uvjetne kazne osuđeni su tajnik kabineta ravnatelja VSOA-e pukovnik Zdeslav Ivanković i zaposlenik VSOA-e Denis Lukinić. Prvi je uvjetno osuđen na 10 mjeseci zatvora uz rok kušnje od tri godine, a drugi na 11 mjeseci zatvora uz rok kušnje od četiri godine. Optužbi je oslobođen Tibor Mijo Kuljanić, načelnik Odsjeka za operativnu tehniku. Osim izrečenih kazni, Grdić mora vratiti oko 1,5 milijuna kuna, Preost oko tri milijuna kuna, a Lukinić oko 200.000 kuna, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema optužnici, USKOK je Grdića i ostale teretio da su od 2009. do 2012. novac koji je bio namijenjen financiranju informatora prisvojili za sebe. Preosta se tako, prema optužnici, teretilo da je za sebe prisvojio tri milijuna kuna, Grdića da je prisvojio 1,5 milijuna kuna, dok se Ivankovića teretilo za 182.000 kuna, Lukića za 199.000 kuna, a Kuljanića za 70.000 kuna. Uz to, Grdića i Preosta teretilo se da su to pokušali prikriti uništavanjem dokumentacije. U istrazi su svi osim Ivankovića porekli djela.
Cijela priča počela je u srpnju 2012. kada je Grdićev nasljednik na mjestu ravnatelja VSOA-e počeo kopati po njegovu nasljeđu, a malo potom u cijelu se priču uključio i USKOK.

Kako je bila riječ o postupku koji je specifičan jer su na optuženičkoj klupi završili visokopozicionirani djelatnici neke hrvatske tajne službe, a radi zaštite nacionalne sigurnosti, odnosno podataka koji su na suđenju mogli isplivati na površinu USKOK je zatražio da su suđenje zatvori za javnost. Tužiteljstvo se u ožujku ove godine žalilo zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja u odnosu na Tibora Miju Kuljanića, a žalili su se zbog visine izrečenih kazni. Predložili su da se oslobađajući dio presude u odnosu na Kuljanića ukine te da mu se ponovo sudi. Što se tiče kazne, za zatvorske kazne tražili su da budu strože, dok su za uvjetne tražili da se pretvore u zatvorske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.