Tursko veleposlanstvo u Zagrebu – što se zaista dogodilo?

Foto: Snimka zaslona

Izvori iz ministarstva vanjskih poslova Turske u Ankari rekli su kako je gospodin Ahmet Tuta povučen s mjesta veleposlanika u Zagrebu zato što nije prijavio kako je prije 25 godina završio Gülenovu školu u Turskoj iako je to po zakonu, nakon pokušaja vojnog udara u Turskoj morao, piše današnji Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se: nakon propalog puča u Turskoj prije nekoliko mjeseci turski je veleposlanik Tuta za Novu TV kazao rekao i u Hrvatskoj djeluje organizacija FETO. U tom intervjuu je rekao da je su gulenisti i FETO teroristička organizacija koja stoji iza pokušaja državnog udara. Pri tome je napomenuo da se zna da ta organizacija djeluje u Zagrebu, kao škola stranih jezika uz neke druge aktivnosti.

Sada se dio ljudi iz turskog veleposlanstva u Zagrebu našao pod sličnim sumnjama.

Kada je u kolovozu ove godine turska policija uhitila bivšeg Davutogluovog glavnog savjetnika Gurcana Balika, javnosti je rečeno da je to dio borbe protiv povezanih s pokretom Hizmet Fethullaha Gulena. Tada je i opozvan turski veleposlanik u Zagrebu Ahmet Tuta, što je u hrvatskoj javnosti prošlo prilično tiho.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, za razliku od Tute, dvojica turskih vojnih atašea koji su se u vrijeme pokušaja vojnog udara nalazili u Hrvatskoj na poligonu u Rakitju surađujući u sklopu NATO-a zatražili su politički azil u Hrvatskoj te su se odbili vratiti u Tursku zbog straha od uhićenja. Prema informacijama kojima raspolaže ministarstvo vanjskih poslova Turske, oni se još uvijek nalaze u Hrvatskoj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.