U Glini obilježen početak oružanog otpora srpskom agresoru: ‘Tomislav Rom zajedno s ostalim hrvatskim braniteljima postao simbol junaštva’

tomislav rom glina
Foto: PU sisačko-moslavačka

U Glini je u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova u nedjelju svečano obilježena 31. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na glinskom području i pogibije policajca Tomislava Roma u napadu pobunjenih Srba na glinsku policijsku postaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komemorativna je svečanost počela mimohodom predvođenim ratnim zastavama prema Spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u Domovinskom ratu, „Suza“

Pobunjeni Srbi započeli su napad na Policijsku postaju u Glini

Podsjećamo, tijekom noći s 25. na 26. lipnja 1991. godine, odmah nakon Ustavne odluke Hrvatskog Sabora o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, pobunjeni Srbi započeli su napad na Policijsku postaju u Glini te na slabo naoružane hrvatske snage i naselja na Banovini s ciljem protjerivanja Hrvata s tog područja. Napad je bio prije planiran, a proglašenje neovisnosti Republike Hrvatske samo je poslužilo kao povod.

Proglašenje neovisnosti i samostalnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. godine, Hrvati su u Glini dočekali s ushićenjem, međutim istog dana tadašnji predsjednik Općine Glina Dušan Jović održao je sjednicu Ratnog vijeća pobunjenih Srba i donio odluku da se izvrši puna mobilizacija dobrovoljačkih odreda srpskih pobunjenika te da se združenim snagama blokira grad Glina i onemogući pomoć policijskoj postaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je 26. lipnja 1991. godine napadom na glinsku policijsku postaju u ranim jutarnjim satima, točnije u 4:30 sati, počeo prvi otvoreni oružani napad na samostalnu Republiku Hrvatsku, odnosno napad na instituciju suverene države nakon proglašenja Hrvatske neovisnosti.

> Evo što kaže Pupovac treba li se Vučić ispričati za svoj govor iz 1995. u Glini?
> Pupovac i njegov SNV opisuju Oluju, najsjajniju pobjedu hrvatskih snaga, poput Vučića

Pogibija pričuvnog policajaca Tomislava Roma

Okupljanje u Glini svake je godine prisjećanje te odavanje počasti i zahvalnosti hrvatskim policajcima koji su se tog dana, 26. lipnja 1991. godine, samo nekoliko sati nakon što je Sabor donio Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske, hrabro suprotstavili srpskim paravojnim formacijama koje su napale Policijsku postaju u Glini. Tom je prilikom poginuo pričuvni policajac Tomislav Rom, koji je zajedno s ostalim braniteljima postao simbol otpora i junaštva hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz obitelj, branitelje i mještane Gline, obilježavanju su nazočili glavni ravnatelj policije i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Nikola Milina, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Jovanović, izaslanik ministra obrane i državni tajnik u Ministarstvu obrane Zdravko Jakop, hrvatski general i saborski zastupnik Željko Sačić, posebni savjetnik ministra general-pukovnik Mladen Markač, potpredsjednik Hrvatskog generalskog zbora general-pukovnik Mladen Kruljac, general-pukovnik Drago Matanović, predstavnici sisačko-moslavačke županije i grada Gline, predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata, biskupski vikar za pastoral MUP fra Frano Musić, predstavnici nadležnih državnih tijela i tijela lokalne i područne samouprave, predstavnici ustanova, institucija, udruga i organizacija, predstavnici sudionika 15. atletskog Memorijala „Tomislav Rom“ te predstavnici medija.

U jutarnjim satima obitelj poginulog hrvatskog policajca Tomislava Roma, izaslanstva MUP-a, Sisačko-moslavačke županije i Grada Gline, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata te predstavnici 15. atletskog Memorijala „Tomislav Rom“ položili su vijence i zapalili svijeće na grobu poginulog hrvatskog policajca Tomislava Roma u mjestu Gornji Viduševac.

Mimohod ratnim zastavama

U znak sjećanja na slavnu Hrvatsku povijest pred Spomenik prvom hrvatskom Predsjedniku dr. Franji Tuđmanu zapaljena je svijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mimohodom predvođenim ratnim zastavama okupljeni su se uputili prema Spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u Domovinskom ratu, „Suza“ gdje je nastavljena ceremonija polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća.

Padobranskim skokom pripadnika ATJ Lučko koji je sa sobom nosio hrvatski stijeg, zajedničkom koračnicom do Spomenika „Suza“ te izvedbom Himne Republike Hrvatske policijske klape “Sveti Mihovil” upriličena je ceremonija podizanja zastave Republike Hrvatske.

Osjećaj vječne ljubavi prema Domovini glazbom je razgalila Lana Kos, operna pjevačica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, izvedbom arije Oda zemlji, skladatelja Jakova Gotovca i izvedbom pjesme „To je tvoja zemlja“.

Ispunjeni ponosom, iskrena i čista srca zahvalni žrtvama i svim stradalima, koji su svoj život dali za obranu naše Domovine, policijska klapa Sv. Mihovil izvela je pjesmu „Hrvatski specijalci“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svetu misu u crkvi sv. Ivana Nepomuka u Glini predvodio je fra Frane Musića, biskupski vikar za pastoral MUP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.