U protekle tri godine deinstitucionalizirane 622 osobe s invaliditetom

Foto: Fah

Iako je proces deinstitucionalizacije osoba s invaliditetom iz domova socijalne skrbi u Hrvatskoj započeo još prije 18 godina, u protekle tri godine on je značajno intenziviran pa su novi život unutar zajednice dobile 622 osobe s invaliditetom, istaknuto je u četvrtak na konferenciji Udruge za promicanje inkluzije, koja je prije 18 godina bila glavni inicijator tog procesa u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima 590 ih je uključeno u program organiziranog stanovanja u 264 stambene zajednice koje trenutno postoje diljem Hrvatske.

Predsjednica Udruge Borka Todorović naglasila je kako, unatoč mnogim problemima s kojima su se suočavali u tom razdoblju, danas mogu biti zadovoljni jer se vide rezultati njihovih nastojanja da se ljudima s intelektualnim poteškoćama život učini boljim i omogući da budu ravnopravni članovi društva. Inkluzija je, naglasila je, jedini prihvatljivi način života za osobe s intelektualnim poteškoćama te će udruga i nadalje podupirati taj proces.

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić kazala je kako je bila najsretnija onoga dana kada je zatvarala dio Centra za rehabilitaciju Ozalj u kojemu su 30 i više godina bile smještene osobe s intelektualnim poteškoćama, kao rezultat uspješnog projekta deinstitucionalizacije i transformacije domova socijalne skrbi. “Svi se raduju kada nešto otvaraju, a ja se radujem kada nešto zatvaram”, kazala je navevši više primjera ljudi koji sada imaju novi život nakon što su godinama bili zatvoreni u institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proces deinstitucionalizacije domova socijalne skrbi pokrenut je 1997. godine, a do danas je iz njih premješteno ukupno 930 osoba.

Prema Operativnom planu Ministarstva, do kraja iduće godine očekuje se transformacija 32 doma u pružatelje usluga u zajednici u različitim županijama te deinstitucionalizacija još 1043 korisnika, koji će ostvariti pravo na život u zajednici, a među kojima je 653 djece, rekla je načelnica sektora za politiku za osobe s invaliditetom u Minstarstvu socijalne politike i mladih Zvjezdrana Bogdanović.

U taj je proces trenutno uključeno 17 domova kojima je osnivač Republika Hrvatske te tri doma drugih osnivača, a usluge pruža i osam organizacija civilnog društva, među kojima najvećem broju korisnika pomaže upravo Udruga za promicanja inkluzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.