U Saboru rasprava o radu Državne revizije: Hoće li se Plenković obračunati s korupcijom ili i tu nastavlja stopama Milanovićeve Vlade?

Foto: Fah

Iako su saborski zastupnici u utorak u raspravi o više izvješća Državne revizije od 2013. do 2015. hvalili rad te institucije, tražila se i odgovornost prozvanih u nalazima, a čelnik SDP-a Davor Bernardić glavnom je državnom revizoru čak poručio kako “ne može farbati narod s nekakvim preporukama” jer time skreće pozornost s problema korupcije i kriminala, no iz HDZ-a su ga podsjetili da se revizijska izvješća odnose upravo na razdoblje kada je njegova stranka bila na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Davorka Budimir: Borba protiv korupcije počinje i završava sa što više javno dostupnih informacija o poslovanju

“Konstatirali ste da je kod nekih trgovačkih društava javna nabava djelomično učinkovita… U četiri trgovačka društva poput Hrvatskih cesta, javne ustanove HRT-a na koju smo upozorili, sustav javne nabave nije bio učinkovit te su potrebna značajna poboljšanja… Ne može se narod farbati i bacati prašina u oči s nekakvim preporukama koje ste vi ovdje napisali, koje su možda i dobre, ali skreću pažnju s pravog problema – kakva se korupcija i kriminal događaju u pozadini”, poručio je Bernardić glavnom državnom revizoru Ivanu Klešiću.

Rastom Vrdoljakove političke moći rasla je i dobit Prvog plinarskog društva!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto se, pitao je, skriva istina o Agrokoru. “Zašto se smijenio nadzorni odbor televizije da bi ta televizija mogla pisati vijesti kako odgovaraju vladajućima? Zašto se narod truje lažnim i nebitnim informacijama da bi se prikrila prava istina”, nabrajao je čelnik SDP-a.

> Gdje je danas bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina koji je ostavio brojne afere iza sebe?

To je ponukalo HDZ-ovce da ga podsjete kako je u izvještajnom razdoblju na vlasti bila SDP-ova vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neke kolege raspravljaju k’o da je netko drugi u to vrijeme bio na vlasti”, poručio je HDZ-ov Ivan Šuker, a s njim se složio i njegov stranački kolega Tomislav Klarić.

> Pročitajte kako se Milanovićeva Vlada “borila protiv korupcije”!

“Čelnik oporbene stranke napao je, ne vodeći računa da napada ona izvješća kada je njegova stranka bila na vlasti”, ustvrdio je Klarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sumnjivi poljoprivredni poticaji bivšeg SDP-ovog ministra Jakovine: ‘Čudovišta iz ormara koja ispadaju’

Anka Mrak Taritaš (Glas) mišljenja je kako o reviziji treba govoriti bez obzira na razdoblje na koja se odnose. “Odnosi li se na vrijeme kada smo bili na vlasti ili u oporbi… da se dobra iskustva nastave i da ono što je bilo loše se ne nastavlja. Preporuke trebamo čitati jer samo tako možemo napraviti iskorak naprijed”, poručila je.

> Aferama opterećena Mrak Taritaš platila pola duga, a tvrdila da ne postoji: Uz preplaćenu obnovu Gunje što je još zamračeno?

Temeljitost i opsežnost izvješća hvalio je i ‘mostovac’ Miro Bulj no pozivao je i na odgovornost. “O javnoj nabavi uvijek ponavljate istu priču, ono u biti što je stvarno, međutim, uvijek je pitanje: što je s odgovornosti tih koji provode tu nabavu i to uputite Državnom odvjetništvu i ostalim institucijama. Imate li vi podatak koliko je riješeno tih nezakonitosti ili tih kriminalni radnji oko javnih nabava kod pravosudnih tijela tj. da li je Državno odvjetništvo poduzelo radnje”, pitao je Bulj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?

Glavni državni revizor Klešić pojašnjavao je da u slučaju sumnje na kazneno djelo, državna revizija obavještava državno odvjetništvo. “Kolege imaju svoje metodologije i oni odlučuju što dalje s tim predmetima”, rekao je.

> Je li koalicija HDZ-a i HNS-a zaštita Vrdoljaka od svake istrage?

Ivan Pernar (Živi Zid) zamjerao je što državna revizija ne može ni u Hrvatsku narodnu banku niti u Agrokor.

“Sramota je da državna revizija ne može u HNB, da se ne bavi poslovanjem koncerna Agrokor kojem su davane milijarde, krediti HBOR-a, HPB-a. Znači, država daje milijarde, a ne nadzire njegov rad. Novac propadne i pojeo vuk magare. To je kontinuitet politike ovdje”, ustvrdio je Pernar.

Sabor je objedinjeno raspravio revizijska izvješća o učinkovitosti javne nabave u trgovačkim društvima, korištenju službenih vozila, gospodarenja mineralnim sirovinama, učinkovitosti rada nadzornih odbora trgovačkih društava u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te utjecaja programske inicijative Jaspers na podnesene projektne prijedloge RH za sufinanciranje iz fondova Europske unije.

> Korupcija u SDP-u: Osjećaj krivnje u kafkijanskoj atmosferi u Primorsko-goranskoj županiji

Tijekom 2016. Državni ured za reviziju je obavio reviziju učinkovitosti sustava javne nabave u 20 subjekata od čega 17 u vlasništvu RH i 3 u vlasništvu jedinica lokalne samouprave. Obuhvaćeno je razdoblje od 2013.-2015. godine.

“Državna revizija ocijenila je da je u 4 društva sustav javne nabave bio učinkovit. U je 12 učinkovit, pri čemu su potrebna određena poboljšanja, a u 3 društva i jednoj javnoj ustanovi nije bio učinkovit, te su potrebna značajna poboljšanja”, izvijestio je Klešić.

> Tko je Srećko Ferenčak, osuđen za preprodaju gradskog zemljišta, jedan od najbližih suradnika Vesne Pusić i dugogodišnji tajnik HNS-a

Službena vozila proračunskih korisnika, njih gotovo devet i pol tisuća, porezne su obveznike u 2014. stajala 366 milijuna kuna, u tu su svotu uračunati samo izdaci za gorivo, registraciju, osiguranje, naknada za najam, ali ne i troškovi nabave vozila.

Revizija upozorava da nisu propisani način i uvjeti obnavljanja voznog parka, da nije utvrđen okvirni broj potrebnih vozila kao ni opravdanost nabave za svako. Postupci javne nabave i utvrđivanje potreba traju predugo, prije nabave automobila ne preispituje se je li najčešće korišteni model nabave putem operativnog najma i najisplativiji.

Zbog svega toga zaključili su da je nabava i pravilnost korištenja tek djelomično učinkovita.

> Državna revizija: SDP i HNS skrivaju gdje su se zadužili

Revizijom je obuhvaćeno poslovanje u tijelima koja su nadležna za gospodarenje mineralnim sirovinama, 20 ureda državne uprave u županijama i u gradu Zagrebu, Ministarstvo financija, Carinska uprava, Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo poljoprivrede. “Ocijenjeno je da je gospodarenje mineralnim sirovinama u devet ureda državne uprave u županijama bilo učinkovito pri čemu su potrebna određena poboljšanja, a u svim drugim tijelima bilo je djelomično učinkovito”, zaključio je Klešić.

Bošnjačka demokratska stranka Hrvatske dobila nepovoljno mišljenje Državne revizije za 2015.

Činjenicu da je Bošnjačka demokratska stranka Hrvatske (BDSH) dobila nepovoljno mišljenje Državne revizije za 2015., zastupnik Ivan Pernar (ŽZ) ‘iskoristio’ je u saborskoj raspravi u u utorak kako bi još jednom izrazio nezadovoljstvo što Revizija ne može ući u Hrvatsku narodnu banku (HNB), te ustvrdio kako se narodu “sustavno servira bavljenje sitnim stvarima”.

> Korupcija u SDP-u: Optuženi ministri, doministri, gradonačelnici, župani

Narodu se sustavno servira bavljenje sitnim stvarima, priča se o Bošnjačkoj stranci, ne o tome da Revizija ne može ući u HNB, rekao je Pernaru u raspravi o izvješću o financijskoj reviziji političkih stranaka za 2015., koja je obuhvatila 18 parlamentarnih i 20 izvanparlamentarnih stranaka, šest nezavisnih zastupnika i dva nezavisna lokalna vijećnika.

Nakon opsežnog posla, nepovoljno mišljenje Revizije dobila je Bošnjačka demokratska stranka Hrvatske, 16 stranaka dobilo je bezuvjetno, a 21 uvjetno mišljenje.

Pernar: Pripala mi je uloga klauna koji mora reći istinu

Revizija je samo mazanje očiju i cirkus za javnost, ona je politički instalirana, ovo nije država nego cirkus u kojem je meni pripala uloga klauna koji mora reći istinu, ustvrdio je Pernar, koji je u Hrvatskom saboru nosio majicu s natpisom – “HDZ lopovi, lopine”, u kontekstu nedavne prekršajne prijave protiv mladića iz Poreča zbog istovjetnog povika.

SDP-ov zastupnik Arsen Bauk istaknuo je kako mu je neprihvatljivo da Pernar nosi majicu na kojoj se vrijeđa jedna politička stranka, neovisno koliko je to utemeljeno ili ne.

Neka vrate 22 milijuna (iz Fimi medije) pa ću skinuti majicu, uzvratio mu je Pernar.

Predsjedavajući Željko Reiner (HDZ) poručio je da od Pernara neće tražiti da skine majicu, jer bi “time postigao ono što želi, a sam je za sebe već rekao da je klaun”.

Primijetio je i kako Pernar istu majicu nosi već nekoliko dana, valjda zato, rekao je Reiner, jer mu je ” plaća zastupnika premala da uzme drugu”. Možda je najbolje da se ne obaziremo na to, zaključio je potpredsjednik Sabora akademik Reiner.

U odgovoru na Baukove opaske Pernar je također rekao kako ‘zna zašto njegova majica smeta SDP-u’. Građanima postaje jasno da SDP nije nikava opozicija HDZ-u, nego da vodi istu politiku, izjavio je zastupnik Živog zida.

Reviziji se vjeruje!

Rad Državne revizije u raspravi su pohvalili i oporba i vladajući.

HDZ-ov Josip Borić (HDZ) ističe kako je to institucija kojoj se vjeruje, no sa žaljenjem konstatira da neke stranke i dalje ignoriraju njene nalaze, da neke nisu na propisani način sastavile temeljne financijske dokumente, pa spominje Hrast, Most, Živi zid. Podsjetio je i na medijske napise kako su u izborni stožer Živog zida stizale ‘žute kuverte’ odnosno donacije kojih nema na službenom popisu.

> SDP-ovi krakovi korupcijske hobotnice: ministri, gradonačelnici, visoki dužnosnici

Neizvršene preporuke iz ranijih revizija, sustav unutarnjih kontrola, planiranje i računovodstveno poslovanje, korištenje poslovnog prostora te financiranje izborne promidžbe, nepravilnosti su koje je Revizija otkrila kod stranaka u 2015. godini.

Prihodi stranaka koje je Revizija pregledala iznosili su 155, 4 milijuna kuna, rashodi 157, 4 milijuna, pa su, ukupno gledajući stranke bile u ‘minusu’.

Hrvatski sabor je pred malobrojnim zastupnicima, njih 10-ak, raspravio i Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za prošlu godunu kada je obavljeno 295 revizija od toga 210 financijskih, te 85 revizija učinkovitosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.